Doğumunun 125. Yılında Mağcan Cumabay Anısına

Kabakçı Konağı, Hamamönü / Ankara’da, Hamamönü Kültür Etkinlikleri kapsamında Doğumunun 125. Yılında Mağcan CUMABAY anısına 3. Türk Dünyası Şairler Buluşması, Dünya Söz Akademisi ve Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği’nin hazırlamış olduğu etkinlik Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), katkılarıyla gerçekleştirildi. Etkinliğe Kırgızistan, Moldova, Azerbaycan, Kazakistan, Kerkük-Irak, Türkmenistan, Türkiye, KKTC’den katılımcılar ve misafirlerle birlikte Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği BULTÜRK Ankara Temsilcisi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı/M.Sc. İsmail CİNGÖZ ve BULTÜRK Ankara Temsilciliği’nden Fatma AKSOY da davetli olarak katıldılar.

Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı Osman BAŞ, Dünya Söz Akademisi Derneği Başkanı Hayrettin İVGİN, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal SAPARBEKULI ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen KASEİNOV adına Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat PURTAŞ birer açılış konuşması yaptılar. Ardından da Mağcan CUMABAY’ın hayatını anlatan kısa bir sinevizyon sunum yapıldı. Açılış konuşmalarında ve sunumda Mağcan CUMABAY’ın 1893 yılında Kazakistan’da doğduğu, CUMABAY’ın ülkesi Rus işgali altında iken Türkistan’ın pek çok önde gelen aydınıyla da tanışıp, karşılıklı fikir alış­verişinde bulunduğu söylendi.

“Uzakta azap çeken kardeşim,

Kurumuş lale gibi solan kardeşim,

Kuşatılmış pek çok düşmanın ortasında,

Göl gibi göz yaşını döken kardeşim ”.

Bu mısralar, kendisinden binlerce km uzaklıktaki bir kardeşinin yani Kurtuluş Savaşı mücadelesi veren Anadolu Türklerinin başına gelenlerden dolayı duyduğu üzüntünün bir göstergesi olarak, Mağcan CUMABAY tarafından kelimelere dökülmüştür. Mağcan CUMABAY’ın Türkistan ile Anadolu arasındaki gönül köprüsünü kurmaya çalıştığı ifade edildi. Kazak Türklerinin bağımsızlığını sağlamak amacıyla bir “Alaş Hareketi” başlattıkları ve CUMABAY’ın bu hareketin içinde bulunduğu belirtildi. Mağcan CUMABAY’ın hapse atıldığı, sürgün edildiği ve en sonunda da kurşuna dizilerek şehit edildiği anlatıldı.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcıların şiir dinletilerine geçildi. Kojogeldi KULUYEV (Kırgızistan), Moldova/Gagauzya Milletvekili İvanna KÖKSAL, Ayhan NASUHBEYOĞLU (Türkiye), İsmet Bora BİNATLI (Türkiye), Ülker PİRİYEVA (Azerbaycan), Vedat FİDANBOY (Türkiye), Sevil Piriyeva KARAMAN (Kazakistan), Şemsettin KÜZECİ (Kerkük- Irak), Nursen ÖZDOĞAN KURBAN (Türkiye), Berdi SARIYEV (Türkmenistan), Havva TEKİN (KKTC), Şems ALEKBEROVA (Azerbaycan), Kümisay SANSIZBAY (Kazakistan), Marina SAGİDATBEK (Kazakistan) ve Gülten Ezgi AKINCAN (Türkiye)’den katılan şairler günün anlamını içeren şiirler okudular. Şiir dinletileri aralarında Özcan AYDIN, Akdeniz ERBAŞ ve Bekaris JANDAULET tarafından şarkı ve Türküler seslendirildi.

Murat Can ÇETİNKAYA’nın sunduğu program, katılımcı sanatçılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.

Tarih: 12.05.2018

Haber ve Fotoğraflar: Fatma AKSOY/BULTÜRK Ankara Temsilciliği ve Bayram YELEN

Paylaş:
Share

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share