Balkanların İlk Müslüman Cumhurbaşkanı adayı

Yazılar

Balkanların ilk Müslüman Cumhurbaşkanı adayı Sali İ.Şaban: Allah’a şükür ki; alnım açık hesabını veremeyeceğim hiçbir şey yok…

Bulgaristan’da halk cumhurbaşkanı ile birlikte yerel yöneticileri belirlemek için 23 Ekim’de sandık başına gidecek. Ülke tarihinde ilk kez cumhurbaşkanı seçimleri ile yerel seçimler birlikte yapılacak. Söz konusu seçimlerde bir başka ilk daha yaşanacak.

bulgaristan-ilk-turk-cumhurbaskain-adayi-sali-sabanTürk asıllı bir Müslüman olan Sali Şaban cumhurbaşkanı adayı olarak seçimlere katılacak.

1945 yılında Kırcaali’ye bağlı Alhatlı (Neofit Bozveli) köyünde dünyaya gelen Sali Şaban, ilk ve orta öğrenimimi Alibey Konağı (Nanovitsa)’nda tamamladı.

1963 yılında Kırcaali Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Mezuniyet sonrası doğduğu köyde öğretmenlik yapmaya başladı. 1972 yılında ise Sofya’da Sosyal Bilimler Akademisi’ni bitirdi. 1976-1982 yıllarında Sofya’da gençlik örgütleri bünyesinde görev yapan Sali Şaban, 1982 yılında Almanya’ya gitti.

Berlin’de uluslar arası gençlik örgütleri bünyesinde çalışan Sali Şaban, aynı zamanda bu ülkede sosyoloji alanında yüksek lisansını yaptı. Öğrenim hayatına Moskova Slav Akademisi’nde uluslar arası ilişkiler eğitimiyle devam etti. 1983-1985 yılları arasında Moskova Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde uzmanlık eğitimi aldı.

Daha sonra Bulgaristan ve Rusya’da üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Paylaş:
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir