Basın bildirisi

Değerli Basın Mensupları, Kıymetli misafirlerimiz,

30 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlere yönelik olarak Balkan göçmenlerinin tamamını temsil ettiğini iddia eden bazı STK’lar açıklama yapmışlar ve maalesef AK Partiden memnun olmadıklarını ve seçimlerde de AK Partinin dışındaki siyasi partileri destekleyeceklerini beyan etmişlerdir.

Gerekçe olarak ise, Rumeli-Balkan göçmenlerine aday listelerinde yer verilmemesi gösterilmiştir. Diğer bir ifadeyle, Balkan Rumeli camiasından aday adaylarına ne belediye başkanı adayı olarak, ne de meclis üyesi adayı olarak yer verilmediğini iddia etmektedirler.

Ancak doğrusunu söylemek gerekir ise bu iddia edilenler gerçek değildir.

Çünkü geçmiş seçimlerde olduğu gibi bu önümüzdeki seçimlerde de çok sayıda insanımız AK Parti listelerinden aday gösterilmiştir. Umut ediyoruz ki, inşallah da, kazanacaklar ve ilçelerimize, ülkemize faydalı oldukları gibi gelmiş oldukları memleketlerine de faydalı olacaklardır.

Örneğin; Sultangazi Belediye Başkan Adayı Sayın Cahit ALTUNAY Bulgaristan göçmenidir, Ümraniye Belediye Başkan Adayı Sayın Hasan CAN da Bulgaristan göçmenidir.

Ayrıca Belediye Bşk. Yrd’sı ve meclis üyesi adaylarımızda azımsanmayacak kadar çoktur. Hâlihazırda ise birçok il ve ilçede Belediye Başkan yardımcıları ve meclis üyelerinin önemli bir kısmı yine Balkan kökenlidir.

Kısaca asıl mesele AK Partinin Rumeli Balkan göçmenlerinin temsilcilerine aday listelerinde yeterince yer vermemesi değildir.

Biz Bultürk olarak diyoruz ki ;

Rumeli Balkan camiası-Anadolu biz hepimiz Osmanlının bakiyesiyiz ve hiç bir ayrım yapmadan birlikte bu ülkenin öz evlatlarıyız.

Bize göre mesele bazı şahsi hesapların ve çıkarların toplum çıkarlarının önüne geçmesidir. Burada mesele neyi amaçladığınız veya hedeflediğinizdir aslında.

Bizim BULTÜRK Derneği olarak esas hedefimiz, Balkanlarda yaşayan Türk- Müslüman topluluklarının bekasını, can ve mal güvenliğini, kültürlerinin geleneklerinin, örf ve adetlerinin korunmasıdır. Tarihi eserlerimizin korunmasına yönelik çalışmalar yapan herkesin neferi olmaya bizler BULTÜRK Derneği olarak hazırız.

Bu bağlamda olaylara baktığımızda on yıl içinde Türkiye Cumhuriyetimizin TİKA, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı aracılığı ile olduğu gibi Yunus Emre Vakfı, İstanbul, Bursa Büyükşehir Belediyeleri yanında birçok AK Parti Başkanlığındaki ilçe Belediyesi ile birlikte Balkanlara hiçbir dönemde yapılmayan yatırımlar yapılmış. İnsanlarımızın geleceğine katkılar sağlanmıştır. Buna en çarpıcı örnek Bayrampaşa Belediyemizin 9 yıldır büyük bir başarı ile yaptığı Balkanları yeniden ayağa kaldıran “Kardeşlik sınır tanımaz”projesidir.

Bunları hepimiz görüyoruz ve bunları görmezden gelmek gerçekleri inkâr etmektir.

Son yılarda öksüz ve kimsesiz kalmış izlenimi veren sayısız tarihi eserimiz cami, han, hamam, türbe v.s. yeniden hayat bulmuş ve görkemli geçmişimizi adeta haykırır hale gelmiştir.

Filibe’de tamamı ile restore edilmiş olan Muradiye camisinde kılacağınız cuma namazından aldığınız feyzi başka hiç bir yerde alamazsınız. Çünkü burada Balkanları fetheden Akıncıları, Evlad-ı Fatiha’nın ruhunu hissedersiniz. Makedonya’da Atatürk’ün doğduğu evin restorasyonu, soydaşlarımızın kalkınması için yapılan yardım ve eğitim çalışmaları gibi birçok faaliyeti sayabiliriz. Atamızın huzuruna çıkan ilk Başbakan sıfatını alan da bu hükümetimizin Başbakanı olmuştur.

İşte biz BULTÜRK olarak toplumumuza yapılanları göz önünde tutarak bu hizmetlere değer verir ve bunların çoğalarak devam etmesini arzu ederiz.

Evet, siyasette ülke idaresinde de olmak lazım ve gereklidir.

Ama bizler Akıncıların torunları ve Evlad-ı Fatiha’nlar olarak öncelikli hedefimiz Balkanlarda var olmaktır. Bu nedenle biz önümüzdeki yerel seçimlerde bu değerlere önem verenlerle birlikte olacağız.

Hiç kimse sanmasın ki, tüm Balkan camiası kendi tekellerindedir. Seçim sonuçları da gösterecektir ki, Balkanlara yapılan katkılar hiçbir dönemde karşılıksız kalmamış bu seçimlerde de kalmayacak ve bu katkıları yapanlara oy olarak geri dönecektir.

Özellikle Bayrampaşa’da bunu hep birlikte hissedeceğiz.

AK Parti Belediye Başkan Adayı Atila AYDINER Rumelili olmamasına rağmen geçmişte Balkanlara yaptığı hizmetlerle bir Rumeli-Balkan sevdalısı olduğunu kanıtlamıştır ve muhtemelen karşılığını alacaktır. İnanıyoruz ki, bu seçimleri de hemşerilerimizin desteği ile kazanacaktır.

Çünkü bizim camiamız vefakârdır, yapılan icraatları ve iyilikleri hiçbir zaman unutmamıştır ve karşılıksız da bırakmamış ve bırakmıyacaktır.

Tarihte bunun örnekleri çoktur.

Bultürk Yönetimi olarak yerel seçimlerin Vatanımıza ve Milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini temenni ediyoruz.

 

BULTÜRK Derneği
Yönetim Kurulu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + seven =