Bulgaristan Türkeri’nin Yetiştirdiği Ulu Çinar’ı Galip SERTEL

Bulgaristan Türkeri’nin Yetiştirdiği Ulu Çınar’ı Galip SERTEL Hocamızın ölümünü büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Merhum Hocamıza Allah’tan rahmet , ailesi, yakınları ve Bulgaristan Türklerine başsağlığı diliyoruz.

Bulgaristan’da doğup kendi kültürüne ve kutsal inancına sahip, bağlı ve saygılı olarak yetişmiş Tarihçi, yazar, Edebiyatçı Öğretmen ULU ÇİNARIMIZ.
Saygı değer hocamız, Galip SERTEL’in,
Bulgaristan ve Dünya Türklüğü’nün kendisine daha çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde,
18 Mart 2022 Cuma günü hayata gözlerini yumarak aramızdan sessiz ve tıpkı sağlığında olduğu gibi dostlarına hoş sada ile veda ederek ebedi istirahatgahına uğurlandığını en derin teessürlerimizle öğrendik.
Merhum hocamıza yüce Rabbimizden rahmet ve mağfiretiyle muamelede bulunarak cennet ve cemaliyle müşerref kılmasını niyaz ediyoruz.

BULTÜRK ve BGSAM olarak acımız derindir.
Bu vesileyle,
Saygın hocamızın başta kederli aile efratları dost akraba ve sevenleriyle birlikte mensubu olduğu Bulgaristan Türkleri ve değerli meslektaşlarına başsağlığı ve sabrı cemil diliyoruz.

Rafet ULUTÜRK
Bulgaristan Türkleri
Kültür ve Hizmet Derneği
Genel Başkanı

 

GALİP SERTEL KİM;
Bulgaristan’ın Türk aydını Galip Mehmet SERTEL vefat etti,
(16 Haziran 1942 doğumlu – Mart 2022)

Öğretmen, Şair yazar;

Galip SERTEL; 1942, Bistra (Akpınar) Köyü / Silistre / Bulgaristan doğumlu.
Daha sonra Tolbuhin’da (Hacıoğlu Pazarcığı) açılan Türk Pedagoji Okulu’nu bitirdi.
Silistre’nin köylerinde ilkokul öğretmenliği yaptı. Daha sonra Silistre’de Türkçe olarak yayımlanan Ziya adlı il gazetesinde beş-altı yıl editör olarak görev yaptı. Gazetenin kapanmasından sonra Bulgar Çiftçi Birliği Partisi’nin il teşkilatında şube sorumlusu olarak görev aldı.
Mehmet Galip Sertel, 1985 yılında Bulgar Hükümetinin Bulgarlaştırma kampanyasına karşı çıktığı için tutuklandı ve sürgüne gönderildi.
Üç yıl işsiz kaldı.

11 Kasım 1989’da Jivkov grubu iktidardan düşürülünce Bulgaristan’da yeni bir dönem başladı. Bu sırada köyünde Hak ve Özgürlük Partisinin kuruşuna katıldı.
1992 yılında Türkiye’ye gelerek İstanbul’a yerleşti ve İstanbul’da bir ilkokulda sınıf öğretmeni olarak görev yaptı.

Evli ve iki çocuk babasıdır.
Hocamız şiirle doğup büyüdüğü ve vatan bildiği Dobruca’nın uçsuz bucaksız buğday tarlalarında çalışan Türk köylüsünün Bulgaristan ile Romanya’nın Dobruca için sınır kavgalarından çektiği acı dolu yaşantısını anlattı.

Hocamız Sertel’in edebiyata ilgisi daha çocukluk günlerinde başlamıştır. Çocuk denecek yaşlarda Türkçe, Bulgarca gazete ve dergilerde şiir, hikâye, söyleşileri yayınlanmıştır.

Yazmış olduğu yazıları ve kitapları hepimize ondan miras kaldı.
2007 yılında İstanbul’da “Taş Toprak Dobruca” adlı şiir kitabını yayımladı.

TAŞ TOPRAK DOBRUCA - GALİP SERTEL | Nadir Kitap

 

 

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =