BULGARİSTAN TÜRKLERİ SOYLU İÇİN TOPLANDI

BULGARİSTANLILARIN İFTAR TOPLANTISINA SÜLEYMAN SOYLU DAMGASINI VURDU

BULTÜRK Genel Başkanı Rafet Ulutürk’ün organize ettiği BULTÜRK ( Bulgaristan Türkleri Derneği ) Geleneksel İftar yemeği , “Birlik&Beraberlik” temasıyla ve olağanüstü bir katılımla bu yıl Akgün Hotel’de yapıldı.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun iftar yemeğine katılımı ve konuşma yapacağı duyurusu toplantıya ilgiyi olağandan daha da artırdı. BULTÜRK görevlileri davetli sayısından daha fazla misafiri ağırlayabilmek için tabiri caiz ise kılı kırk yardı.
Türkiye’nin en stratejik bakanlığı olan İç işleri bakanının toplantıya katılacağı salon, toplantı öncesi herhangi bir olumsuzluğa karşı, çok sayıda görevli güvenlik görevlisi ve eğitilmiş narkotik köpeklerle üst düzey kontrol edildi.

Davetliler bu süreyi birbirleriyle tanışma, kaynaşma ve sohbet fırsatı olarak değerlendirdiler.
Güvenlik kontrollerinden sonra planlanan şekilde masalarına davet edildiler.
Rezervasyonlar dolu olduğu halde BULTÜRK Dostlarının ısrarlı katılım taleplerine yardımcı olmak için Hotel görevlileri canla başla bir sağa bir sola koşuşturup durdukları görüldü.

Program,

misafirlere hitaben “20. Yaşına erişen “BULTÜRK derneği olarak birlikte olduğumuz Geleneksel İftar buluşmamıza hoş geldiniz” anonsu ile başladı.

Ardından konuşmacı Pınar Vahdet hanımın Sunduğu makalede özetle;

“Bulgaristan’da yaşayan Türklerin altı asırlık tarihi ve zorlu mücadelelerinden,

Türklerin çoğunluktan azınlık durumuna düştükten sonra işkence, baskı, zulüm ve haksızlıklara karşı direnişlerinden,

93 ve Balkan harbinin büyük katliamları ve göçlere neden olduğu, Bulgaristan ve Türkler arasında eski kardeşlik sona erdiği ve Plevne’de Osman Paşa gibi tarih sayfalarına altın harflerle yazılmış müdafaa örnekleri yaşandığından,
Balkan harbinde de dağ taş kana bulandığı ve göç dalgasının sürdüğünden.
Daha sonra isimlerinin değiştirilmesinden, mezardaki ölülerimizin isimleri dahi değiştirildiğinden,

Türkçe konuşanlar cezalandırılıp, Türkler toplama kamplarına gönderildiği halde tüm baskılara rağmen azınlık durumuna düşürülemediğinden,
1989’da yaşanan eşi benzeri olmayan göç sonucunda artık azınlık durumunda olsalar da, Bulgaristan’ın hala etkili unsurlarından olduklarından,

Ama buna rağmen hala Türk çocukları Türkçe dersler okuyamadıklarından,
Bulgaristan’da yaşayan Türk azınlığın tarihi ve yaşadıkları zorluklardan,
Yıllar boyunca acılarla, göçlerle ve ayrılıklarla karşılaşan Bulgaristan Türkleri, malesef bugün azınlık durumuna düşürülüp ve temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığından.

Ve BULTÜRK derneğinin bu sorunların çözümü için kurulduğundan ve Bulgaristan Türklerinin haklarını savunmak amacıyla faaliyet gösterdiğinden,
Bu amaçla BULTÜRK gazetesi de çıkarıldığından,
BULTÜRK’ün insan haklarından güç alarak Bulgaristan Türklerinin haklı ve gür sesi olmayı amaçladığından,
Sunumda yukarıdaki sebeplerle BULTÜRK için çalışanların Bulgaristan sevdasıyla yanıp tutuşan mücahitler oldukları ifade edilerek, Bulgaristan Türklerinin insani temel hak ve özgürlüklerinin korunması için eşit haklar talep edildiğinin “ anlatmıştır.

Ardından; 3 adet dev Barkovizyon 20 yıllık BULTÜRK faaliyetleriyle ilgili görsel bir şölen niteliğindeki sunum ile tarihe nostaljik bir yolculuk başlatılmıştır.
İftar vakti yaklaşırken müftülük görevlisi değerli Sn. Okan Sağdıç hocanın Kur’an tilaveti, iftar duası ve ezanı ile misafirler oruçlarını açtılar.
Birlik ve beraberlik görüntüsü içinde ellerin kenetlendiği, dostlukların güçlendiği safların sıklaştığı mutluluk dolu görüntüler vardı BULTÜRK iftar sofralarında.

İlerleyen dakikalarda İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’nun katılımıyla masalarda heyecan arttı.

Tek tek masaları dolaşan ve katılımcıları hepsiyle gönül alıcı selamlaşan Süleyman Soylu’nu neredeyse hiç kimsenin fotograf çekilme talebine hayır demediği görüldü.
Güler yüzü ve mütevaziliği ile tüm misafirlerin gönlünü kazanan bakan Soylu önceden de tanıdığı anlaşılan bazı misafirlerimizle özel olarak ilgilendi.
Kimseyi görmemezlikten gelmedi. Süleyman Soylu halkın içinden ve haklı tanıyan bir siyasetçi olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.
İftar yemeğinden sonra , yemek duası yapıldı.

Resimler için Hemşerimiz Bulgaristan Aksakallarımızdan Filibeli Kemal SALLI’ya Teşekkür ederiz.

Ardından BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

İlgi ve katılımlarıyla bizlere değer katan, moral ve destek veren İçişleri bakanı Süleyman SOYLU, Bakan yardımcımız Sayın Mehmet ERSOY, Fatih kaymakamımız Sayın Cafer SARILI,

Rafet ULUTÜRK’ün konuşması;

Değerli Bakanım Süleyman SOYLU, Bakan yardımcımız Sayın Mehmet ERSOY, Fatih kaymakamımız Sayın Cafer SARILI.
Değerli Milletvekillerim, hemşehrim Sn. Rıfat SAİT, Rusya’nın İstanbul Konsolos Muavini (Vice -Consul/İstanbul) Çuvaş asıllı, Kardeşim Fedor YUMANOV, İngiltere’den gecemize katılan BULTÜRK Temsilcimiz Ahmet ÇOLAK ve Almanya’dan Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği Genel Başkanı Seniha RASİM.

Değerli katılımcılar, saygıdeğer konuklar,
Çok değerli Türk Dünyası sevdalıları sevgili kardeşlerim öncelikle hepiniz sevgi ve saygıyla kucaklıyorum.
İftarımıza Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
KORONA SALGINI nedeni ile tüm Dünya bir süre ev hapsinde kalsa da şükürler olsun hayat normale döndü ve yine birlikteyiz..
Bin aydan daha hayırlı bir Kadir gecesi ertesinde yine BULTÜRK İFTAR sofrasında bir kez daha beraberiz.
Konuşmama başlamadan önce Güneydoğu da yaşanan YÜZYILIN FELAKETİ BÜYÜK AFET nedeniyle kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, Yaralılara acil şifalar ve Yakınlarını kaybedenlere sabırlar diliyoruz.
Mağdur tüm vatandaşlarımızın yaralarının acilen sarılması için Allah devletimize ve en çalışkan Bakanımız Süleyman SOYLU’ya güç kuvvet versin.

Her şeye rağmen hayat ve mücadele kaldığı yerden devam ediyor.

Dostlarla Türk Dünyası sevdalıları ile yine güzel bir günde bir ve beraberiz. Bu birlik ve beraberliğe ihtiyacımız yeni kuşaklara bırakacağımız miraslar için her geçen gün daha da artıyor.
Ayrışmaya değil birleşmeye, bölünme değil bölüşmeye ve saflarımızı sıklaştırmaya her zamankinden daha çok mecburiyetimiz var.
Maalesef yeri gelmişken, bu konuda, özrü kabahatinden daha büyük bir siyasinin maksadını aşan ve oy devşirmek pahasına bel altı ve etnik kimlik referanslı konuşması, başta Boşnak kardeşlerimiz olmak üzere biz Bulgaristan göçmenlerini de derinden üzmüştür. Gerekli tepkimizi paylaşımlarımızla duyurmaya çalıştık. Bu tür ifadelerin ne söyleyene ne topluma faydası yoktur ve olmayacaktır. Kınıyoruz.

Bu vatanda birlikte yaşamış, birlikte savaşmış iyi günde kötü günde yan yana olan herkes eşit hak ve sorumluluklarla, bizim vatandaşımızdır. Özellikle tarih bilgisinden yoksun bir takım kimselerin vatan adına ahkam kesmeleri doğru değildir. Kabul edilemez.
Hiçbir şey eskisi gibi değil. Zamanlar, mekanlar ve insanlar değişiyor, dönüşüyor ve gelişiyor. Artık eski alışkanlıklarla yeni ve büyük işler gerçekleştirmek artık mümkün olmayacak.

Filozof’un dediği gibi “Değişmeyen tek şey değişimdir”.

Buna ayak uyduramayanlar, toplumun, çağının gerisinde, mağdur, mahcup ve muhtaç olarak kalmaya mahkum olacaklardır.

Bu nedenle sık sık güncellemeye ihtiyaç duyulan bir süreçteyiz.

Ne gençlik eski gençlik, ne de toplum eski toplum. İklimler değişiyor, Teknoloji değişiyor, Dolayısıyla sosyoloji değişiyor. Bu bilinçle mücadele etmeyenlerin çabaları çoğu zaman boşa giden emekten başka bir şey olmayacaktır.

Gençliğin, yeni kuşakların dilini çözmek, yeni dönemde siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda öncelikli ödevimiz olmalıdır.

Aksi durum yolun sonu ve topluma yabancılaşma olacaktır.

Seçim dönemi yaklaşırken;
Şarkıda dediği gibi; “Sussan olmuyor, susmasan olmaz” Bazı şeylere değinmek üyelerimize ve insanlarımıza sorumluluğumuzdur bu nedenle;
Yapılan bunca iyi şeye rağmen, hiçbir şekilde memnun edilemeyen bir muhalefetimiz var. Eleştiri herkesin hakkı. Fakat ölçülü ve hakkaniyet dâhilinde olmalıdır.
Projeler üretip, yarıştırmak yerine, makyavelist bir anlayışla iktidarı devirmek için Türkiye düşmanlarıyla açık açık işbirliği yapanlara da halk özellikle de bizler hepimiz gereken cevabı sandıkta vereceğiz. Hep eleştirdiğimiz gibi seçim dönemlerinde akıllarına gelen ziyaretler sonrasında; bir sonraki seçime kadar konforlu koltuklarla muhalefet yapanları da kınıyoruz. Halkı küçümseyenler sandıklarda mağlup olurlar bu hayatın ta kendisidir.

Yakın zamanda Bulgaristan’a turistik seyahate giden sayın muhalefete buradan sesleniyoruz.

Biz o toprakların insanlarıyız.
Neden seçim zamanı,
Neden orada yaptığınız bir eserin açılışına değil,
Neden bir projenizi anlatmaya değil,
Neden tarihi sizlere anlatılanı kadar tarih bilgisiyle oy devşirmeye niyetlisiniz.
Bu Milletten Oy ALAMA-yacağınızı bildiğiniz için mi?
Yoksa Milleti OYA-LA-MA peşindemisiniz.

Doğru ya doğru.

Bu gün ekonomik sıkıntılar yaşanmasına rağmen gerçekleşen projeler, verilen mücadele ve ülkemizin aldığı yol da Cumhuriyet tarihindeki en önemli mesafelerden biri olduğu gerçeğini değiştirmez…
Biraz kendi mücadelemize nerede, neden ve nasıl başladığımızdan kısaca bahsetmek isterim.
Zorluklar arayışınıza, arayışınız mücadelenize, mücadeleniz de davaya dönüşüyor. Sonrasında, Kimliğiniz, kişiliğiniz yaşam felsefeniz haline geliyor.
Biz kim oluyoruz da böyle bir davanın peşinde koşuyoruz. İsterseniz BULTÜRK’ÜN HİKÂYESİNİ bir de tarihimizin gözünden bakarak anlatmak isterim.

Biz kim miyiz?

Türklüğün özü, Türkistan bozkırlarından yola çıkarak Anadolu’dan önce Balkanlara ulaşanlarız.
Bu bölgeyi Türk-Eli Yapan ve bu toprakları Türk Coğrafyasına Katan Evlad-I Fatihan’larız.
Türkülere, Hikâyelere, manilere konu olan Rodop İnsanının ayrılmaz parçası nazlı yâri Arda Boyundanız,
Tuna’dan, Meriç Nehrinden, kıvrım kıvrım akarak Anadolu’ya Doğru, hızla ilerlediği Akıncılar yurdundan Türkiye’ye gelenleriz.
Dün de bu gün de, Asimilasyon politikalarıyla kimliklerimizi unutturmaya çalışanlara karşı mücadele eden ve asla bunu başaramayacak olanlara bir başkaldırının simgesidir BULTÜRK.

Bu nedenle BULTÜRK Millidir,
Bu nedenle Milliyetçidir ve bu nedenle Vatanseverdir.
Derneğimiz hobi amaçlı kurulmuş herhangi bir dernek değildir.

Davası vardır. Zamanın öneminin farkında, kaybedecek vakti olmadığının bilincindedir.
Bu nedenle büyük Atatürk’ün dediği gibi, Az zamanda, Çok işler başarılması gerektiğinin farkındayız.
2003 Yılında Bayrampaşa’da kuruluşundan bu güne kadar azimle çalışan, dönemin tüm yöneticilerinin özverili çabalarıyla gerçekten birçok işler başardık.

Sizleri sıkmadan bunlardan bazılarını en önemli gördüklerimizi anlatmak, geçmişte görev yapanlara da borcumuzdur.

• 2003 yılında Kuruluşumuzu takiben medya organımız “BULTÜRK BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN SESİ GAZETESİ” ve İnternet “BG HABER SITESİ”ni oluşturarak BULTÜRK’ÜN VE BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN SESİNİ tüm dünyaya duyurmaya başladık.

• Davamızın amaçlarına uygun sürekli olarak panel, seminer, uluslararası düzeyde konferanslarla birlikte Türk Dünyası ve güncel konular hakkında sohbetler düzenledik

• BULTÜRK olarak Dünya Türk Gençler Birliği’ne üye olduk ve 2015-16 yılları arasında iki dönem Dünya Türk Gençler Birliği’nin Başkanlığı’nı BULTÜRK Genel Başkanı olarak yaptık.

• 2010 yılında Bulgaristan’da; 49 adet soru, 13.000 katılımcı ile 6 ayda tamamlanan ve çok ses getiren bir anket yaptık. Sonuçları İstanbul’da çok sayıda Bulgaristan gazetecilerinin de katıldığı bir basın açıklamasıyla yayınladık. Bulgaristan medyasında uzun süre konu edildik.

• Yine 2010 yılında Bulgaristan’da bir ilk olarak başkent SOFYA’DA BULTÜRK’ÜN katkıları ile “TÜRK DÜNYASI LİDERLER ZİRVESİ” yapıldı. 18 Devletten temsilci ve 200’ü aşkın “TÜRK DÜNYASI GENÇ LİDERLERİ”NİN katılımıyla Kurultay yaptık.

• Bulgaristan Trüklerinin başkenti sayılan KIRCALİ’DE, 2011 yılında, kentin kurucusu “KIRCA ALİ’nin 1434 yılı 3 Mayısta vefatının yıl dönümünde bir vefa örneği olarak ilk defa BULTÜRK tarafından düzenlenen anma töreni yaptık.

• 2011 de Bulgaristan tarihinde ilk defa bir TÜRK CUMHURBAŞKANI ADAYI çıkarttık. Bulgaristan’da 21 Cumhurbaşkanı aday’ın içinde hiç şans tanımadıkları halde alınan %1.30, yani 50.000 oy ile Bulgaristan’ın yönetimine bizde talibiz diyerek özellikle Türk gençlerine öz güven ve cesaret aşıladık.

• Bu mücadelenin yanı sıra bir taraftan da TÜRK DÜNYASI’NDA yapılan tüm kurultaylara, konferans, çalıştay ve özel toplantılara katılarak Bulgaristan ve Bulgaristan Türklerinin sesi olduk. AVAZIMIZI oralarda duyurduk

RESMİ OLARAK BULGARİSTAN BAŞBAKANIN DAVETİ ÜZERİNE, BULGARİSTAN PARLAMENTOSUNU ZİYARET ETTİK. Bulgaristan Parlamentosunu resmi olarak ziyaret eden tek dernek unvanını aldık.

• 2013 Yılında, BULTÜRK YÖNETİM KURULU olarak aldığımız karara istinaden (BGSAM) yani “Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi”ni kurarak. Sadece Bilgilendirme değil, ülke menfaatleri doğrultusunda, konusunda uzmanlarımızca, siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel konularda stratejik analizlerimizi paylaşmaya başladık.

BGSAM’nin katkılarıyla günümüze kadar tam 100 Adet kitabı aştık, BULTÜRK Derneği olarak da 30 kitap yayımladık. Yayınlar aynı zamanda dijital medya olarak tüm Dünya’dan erişilebilmektedir.

• Son olarak “TÜRKLERİN BİRLEŞTİĞİ TÜRK YOLU” dergimizin de süreli yayın olarak medya grubumuza dâhil ettik.

• Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’DE düzenlenen uluslararası DÜNYA TÜRK SİVİL TOPLUMLAR BİRLİĞİNİN toplantı ve kurultaylara katıldık.

• Bulgaristan Sofya’da Banya-başı cami önünde ibadet yaparken, insanlarımıza saldıran ırkçılara karşı, İstanbul Balat’ta bulunan Bulgar kilisesi önünde toplanarak yaptığımız protesto eylemi ile cevap verdik.

• Üyesi olduğumuz TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FEDERASYONU tarafından düzenlenen FİLM FESTİVALİNE BULTÜRK olarak katıldık.

• 2021 yılından bu yana 5 defa tekrarlanan ve bir türlü kurulamayan hükümetlerle ilgili siyasi analizlerimizi ve uyarılarımızı mili menfaatler çerçevesinde gerekli mercilerle sürekli paylaştık.

Değerli dostlar, faaliyetlerimizle ilgili bilgilendirmelerle biraz sizleri sıkmış olabiliriz. Fakat arkasında büyük emekler ve milli duyguların motive ettiği bu çabaları paylaşmayı emeği geçenler adına bir borç biliyoruz.

Belki yaptıklarımız bu gün değerlendirilemeyebilir fakat emin olmanızı isteriz ki hiçbir şahsi menfaat gözetmeden gece gündüz sadece milli menfaatlerimizin birer neferi gibi çalışıyoruz. “Halka hizmet hakka hizmet” şiarından bıkmadan, yorulmadan yolumuza devam ediyoruz.

Bizim inanan birçok isimsiz kahramanlarının desteğidir bizi hala şevkle, azimle ve aşkla devam etmemizi sağlayan. Burada bulunan bulunmayan herkese BULTÜRK davası adına şahsen teşekkür ediyor Bu vatan için, ülkemiz için bir fidan dikene sonsuz minnettar olduğumuzu belirtmek isteriz.

Türkiye artık eski Türkiye değil.

Artık en azından oynanan oyunların farkında, bu oyunları bozan ve yenidünya düzeninde oyun kurmaya çalışan bir Türkiye. Özellikle Savunma sanayisindeki gelişmeler bizleri daha çok cesaretlendirmektedir.

Ve İyi yöndeki her oluşuma her girişime her siyasete bizimde hizmetkâr olacağımızın sözünü huzurlarınızda veriyoruz.
Yarınların Dünyasında Güçlü bir Türkiye özlemlerimizle burada sözlerime son veriyorum.
Dinlediğiniz için teşekkür ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Sağ olun var olun Allaha emanet olun.

Rafet ULUTÜRK
BULTÜRK
Genel Başkan

Genel Başkan Rafet ULUTÜRK’ün ardından konuşma yapmak üzere İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu kürsüye davet edildi.

Bakan Soylu yaklaşık 50 dakikalık konuşmasında duygulu anlar yaşandı.

Bakan davetliler arasında çocukluktan tanıdıkları da olduğundan, o günlerden bahsederken zaman zaman duygulandı, zaman zaman davetlileri duygulandırarak davetlilerin gönüllerini fethetti. Bakan SOYLU’nun birleştirici ve takdir edilen konuşmasından bazı satırbaşları söyle,

********

Süleyman SOYLU; Konuşmasına Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ve Ramazan Bayramı tebriklerini ileterek başlayan Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, kendisini de göçmenlerle birlikte büyüdüğünü, kültürel çeşitlilikten gurur duyduğunu söyledi.

Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, Türkiye’nin zor zamanlarda ihtiyaç sahiplerine kucak açtığını belirterek, “Kim hangi sıkıntıyla karşılaşırsa Anadolu onların yuvasıdır, Anadolu onların evidir, bahçesidir. Tarih boyunca böyle oldu. Bundan böyle de böyle olacak.” diye konuştu.

Balkanlar’a yaptığı ziyaretlerdeki izlenimlerini anlatan Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

“Balkanlara Sayın Cumhurbaşkanı’mızla birlikte çok gittik. Cumhurbaşkanı’mıza Balkanlar’da büyük bir itibar var. Her yerinde. Sırbistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova tüm ülkelere kadar. Balkanlar’da Türkiye, hiç istismar etmeden orada başvurulan, sıkıntıda el uzatılan ülke olmaya Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde devam ediyor.”

Bulgaristan’la ilişkilerin son yıllarda en iyi dönemini yaşadığını belirten Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, bu ülkeyle birlikte Rezve (Rezovo) Deresi üzerinde ortak bir köprü projesine başlayacaklarını kaydetti.

Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, Türkiye’nin dünya siyasetinde seyirci ülke olmaktan çıkarak, aktif rol oynadığını anlattı. Türkiye’nin birçok alanda devrim niteliğinde projeler gerçekleştirdiğini dile getiren Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, “Şimdi bambaşka bir tablo içindeyiz. Bunu söylediğim için beni bağışlayın. Eskiden ABD büyükelçileri konuştuğunda Türkiye’deki yöneticilerin azaları titrerdi acaba ne olacak diye. Özür diliyorum ama şimdi ABD Başkanı’nı Türkiye’de kimse sallamıyor.” ifadelerini kullandı. Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, Akdeniz’i saran yangınlar, depremler, Kovid-19 dönemi ve 15 Temmuz gibi tüm afet ve siyasi krizlerde Türkiye’nin tam not aldığını belirterek, çalışmalara aralıksız devam edeceklerini kaydetti.

*********

İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun konuşması zaman zaman alkışlarla kesilirken. Konuşma bitiminde tüm davetlilerce ayakta uzun uzun alkışlandı.

Bakan Soylu İftar programı sonrasında katılımcıların aşırı ilgisi nedeniyle hepsine tek tek cevap verdiği için çıkış kapısına neredeyse dakikalar sonra ulaşabildi.
Kapıda bekleyen ve kendisinin kullandığı Türkiye’nin gururu yeni arabası TOGG’una binerek alkışlar arasında tesisten ayrıldı.
Bütün davetliler, devletin en tepesinden bir siyasetçiye dokunabilir bir yakınlıkta olmanın, arada hiçbir engel olmadan direk ulaşabilmenin , bazı davetlilerin sorunları iletebilme mutlulukları yüzlerinden okunuyordu.

Kısaca bu sene BULTÜRK geleneksel iftarına Bakan Süleyman Soylu damgasını vurmuş oldu.

İstanbul’da BULTÜRK Derneği İftar gecesi Türk Dünyası STK ları bir araya getirdi.

İftar öncesi Kuran-ı Kerim tilaveti dinlendikten sonra dua ile hep birlikte iftar açıldı. Türk Dünyası Sevdalıları İstanbul’da 800 kişinin üzerinde katılımın sağlandığı iftar programına BULTÜRK üyeleri bu gün İstanbul Topkapı’da bulunan Akgün otelini doldurdu taşırdılar.

Geceye katılan STK’lar;

Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi’de İcra Heyeti Başkanı Rıfat SAİT, Afganistan’dan İpek Yolu Vakfı Başkanı Mustafa MAHDUM, Azerbaycan’dan Elçibey Vakfı Başkanı Agil SAMETBEYLİ, Azerbaycan İşbirliği Drn. Başkanı Sefer KARAKOYUNLU, Kumuk Türkleri Der. Bşk Zümrüt Khizrieva, Kırgızistan dostluk derneği. Tuygun Ergeşhov, Hakan SULU – UMFED’de İstanbul il Başkanı, AHİ-KON Drn. Başkanı Hüseyin KOKSAL, Engin Özkan – Dünya balkan dernekler federasyonu başkan Vekili, Sebahattin SARIOĞLU – VATANKENT BULTÜRK Başakşehir Temsilcisi, RUBAG Başkanı Recep Osman ERDOĞAN, Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sezer TAHSİNOĞLU, Erdoğan Erdoğdu – Cimi Dede Vakıf Evladı, Türk Cumhuriyetleri Federasyon Birliği Danışmanı Ayşe Eraslan, Son saat gazetesi sahibi Rüştü Altuner ve Genel Yayın yönetmeni Nuh Mehmet Deniz, Erdem Avşar – YENİÇAĞ Gazetesi, Bayrampaşa Haber Gazetesi sahibi Mehmet CEYLAN, Bulgaristan BNT den Nahide DENİZ, Rusya’nın İstanbul Konsolos Muavini (Vice -Consul/İstanbul) Çuvaş asıllı- Fedor YUMANOV, İstanbul Bulgar Cematinden Bojidar ÇİPOV,

Bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür eder saygılar sunarız.

Dr. Nedim BİRİNCİ
BULTÜRK
Başkan Yardımcısı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =