Bulgaristan Türkleri Yönetimi Video Konferansta buluştu

Bulgaristan Türkleri Kültür Ve Hizmet Derneği BUL-TÜRK yönetim kurulu ile çeşitli şehirlerdeki ve yurt dışındaki temsilcileri video konferans ile bir araya geldi, yenilenen dünya düzeni ve yeni dönem projelerini görüştüler

+++

Bulgaristan Türkleri Kültür Ve Hizmet Derneği BUL-TÜRK ikinci video konferans toplantısını gerçekleştirdi.  Yoğun katılım olan video-konferans toplantısına İstanbul merkez ve ilçelerin yanı sıra Kocaeli, Ankara temsilcileri ile İngiltere, Belçika, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bulgaristan temsilcileri canlı bağlantılarla iştirak ettiler.

İleriye yönelik 2050 ve sonrası projeksiyonunun da dile geldiği çalışmada, derneğin 2020 yılının kalan döneminde gerçekleştirmeyi plânladığı faaliyetler ayrıntılı bir şekilde ele alındı.

Dernek Genel Başkanı Rafet Ulutürk video konferansta, BUL-TÜRK’ün sadece Bulgaristan Türkleri’nin sorunlarına değil, Türk Dünyası’nın tamamına yönelik olarak her türlü çalışmada aktif görev aldıklarının altını çizdi. Bu kapsamda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Azerbaycan Karabağ’a, Doğu Türkistan’dan Irak Türkmenleri’ne kadar Türk Dünyası’nın sorunlu her bölgesi için canla başla çalıştıklarını ve kardeş derneklere destek verdiklerini vurguladı.

BULTÜRK’ün alanında bir ilk olan Bulgaristan Stratejik Araştırmalar Merkezi BGSAM ile sadece bugünü değil, geliştirdiği vizyonel projelerle geleceği de plânladığını ifade eden Başkan Ulutürk, bu kapsamda çeşitli konularda Bulgaristan ile ilgili 60’tan fazla kitap yayınladıklarının altını çizdi. Yeni yayınların müjdesini verdi. Bul-Türk Gazetesi’nin ve internet sitesinin de ayrıca çok önemli bir görevi yerine getirdiği vurgulandı. Bulgaristan Türkleri diasporasının artık bugün yadsınamaz bir gerçek olduğunu altını çizen katılımcılar, bugün Almanya’dan Belçika’ya İngiltere’den ABD’ye kadar Bulgaristan Türkleri’nin ciddi bir diaspora gücüne eriştiğinin altı çizildi. Bunun Bulgaristan ve Türkiye’nin menfaatleri için önemli çalışmalar yapabileceği ve bu kapsamda yapılması gerekenlerin neler olduğu üzerinde duruldu.

Korona 19 sonrası dünya ve Türkiye’nin de tartışıldığı videokonferansta, süreçten Bulgaristan’ın ve hem Bulgaristan’da hem de ülkemizde yaşayan soydaşların da durumları ve gelecekleri ele alındı. Videokonferans, bir sonraki hafta, bu süre içerisinde yapılacak çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla bir araya gelmek üzere neticelendi.

Görüntünün olası içeriği: 17 kişi, Erdal Karabas, Mehmet Bayram, Levent Rasimov, Halid Osman, Seniha Rasim Sabri, Rafet Ulutürk, Nevzat Öztürk, Zihni Karpat ve Alptekin Cevherli dahil

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, Ibrahim Özkalemkaş, Erdal Karabas, Alptekin Cevherli ve Rafet Ulutürk dahil

 

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =