Bulgaristan Türklerine uzun dönem ikamet iznine başvurma hakkı

Duyuru

Konuyla ilgili Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği Genel Başkanımız Rafet ULUTÜRK’ün duyurusu:

“Saygıdeğer hemşehrilerim, Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan genelge kapsamında Türk Soyluların Uzun Dönem İkamet Tezkeresi başvuru hakkı verilerek bir defaya mahsus süresiz İkamet Tezkeresi almalarının önü açılmıştı. Başvuru süresi olarak da 15 Ağustos 2017 tarihi randevu almak için son tarih olarak açıklanmıştı.

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği olarak yaptığımız görüşmeler neticesinde sorunlarımızla yakından ilgilenen Sayın Başbakan Yardımcımız Hakan ÇAVUŞOĞLU’nun 16 Ağustos 2017 tarihinli talimat yazısı Göç İdarelerine gönderilerek Uzun Dönem İkamet Tezkeresi başvuru süresi 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatılmıştı. Devam eden süreçte Kasım 2017’de Başbakan Yardımcımız Hakan ÇAVUŞOĞLU’nun başkanlığında Göç Politikaları Kurulu toplanarak, 31 Aralık 2017 tarihine kadar Türkiye’ye giriş yapmış olan Bulgaristan Türkleri için Uzun Süreli İkamet verilmesi yönünde yeni bir karar alarak bu başvuru sürecini yeniden uzatmıştır.

08 Ocak 2018 tarihi itibarı ile yürürlüğe giren yeni genelge ile ilk başvuru süresini kaçıranlar için ikinci bir fırsat sunarak 31 Aralık 2017 tarihine kadar bir kez dahi olsun Türkiye’ye giriş yapan hemşehrilerimiz randevuları geçmiş olanlar tekrar yeni bir randevu alarak işlemlerini başlatabilirler. Daha önce başvuru yapıp randevu tarihi 8 ocaktan 2018’den sonra olanlar tekrar randevu almalarına gerek yoktur. Bu sürecin yeniden başlamasına vesile olan Başbakan Yrd. Sayın Hakan Çavuşoğlu başta olmak üzere katkısı bulunan, emeği geçen tüm yetkililere camiamız adına teşekkür ederek şükranlarımı sunarız.”

 

Uzun süreli İkamet Tezkeresi alabilmek için Bulgaristan Türklerinin yaşadıkları illerde bulunan Göç İdarelerine başvurmaları gerekmektedir.

 

BAŞVURU İÇİN İSTENİLEN BELGELER 

1. Başvuru Formu (Geçerli pasaportu olanlar www.goc.gov.tr adresinden e-ikamet linkinden uzun dönem seçerek müracaat edecek),

2. Başvuru Dilekçesi (EK 2) (Geçerli pasaport olmayanlar ),

3. Tebligat Formu (EK 3 ),

4. Taahütname (EK 4),

5. Pasaport fotokopisi

6. Varsa Önceki İkamet İzin Belgesi,

7. 4 Adet biyometrik fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş, biyometrik fonu beyaz)

8. Adli Sicil Belgesi (11 Yaş üzeri olanlar için gereklidir, kendi ülke makamlarından veya Türk adli makamlarından alınabilir),

9. İkamet İzni Kart Bedeli (Vergi Dairesine yatırılacak)

 

Daha detaylı bilgi: https://e-ikamet.goc.gov.tr/Ikamet/IstenenBelgeler/IlkBasvuruIstenenBelgeDownload

 

 

Paylaş:
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir