BULTÜRK, BATI TRAKYA TÜRK BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği BULTÜRK Ankara Temsilcisi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail CİNGÖZ, Ankara Batı Trakya Türk Birliği Derneği Genel Başkanı Sayın Ahmet SALİHOĞLU’nu 25 Haziran 2021 günü makamında ziyaret etti.

Batı Trakya ve Balkanlarda yaşayan Türk ve Müslüman azınlık sorunları üzerine değerlendirmelerde bulunan CİNGÖZ ve SALİOĞLU, ayrıca 11 Temmuz 2021 günü Bulgaristan’da yapılacak olan 46. Dönem Milletvekili seçimlerinin Bulgaristan Türkleri açısından önemine de dikkat çektiler.

4 Nisan 2021 tarihinde yapılmış olan seçimlerin ardından hiçbir parti hükümeti kurmayı başaramadığı için Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Georgiev RADEV tarafından 11 Temmuz 2021 tarihinde seçimlerin yenilenmesi kararı verilmişti.

4 Nisan 2021 tarihinde yapılan seçimlerde %26,14 ile 75 milletvekili çıkartan GERB/SDS partisi birinci olurken, ezici çoğunluğu Türklerden oluşan ve dolayısı ile Türk Partisi olarak bilinen Hak ve Özgürlük Hareketi (HÖH) ise %10,34 ile 30 milletvekili çıkartmış ve dördüncü sırada yer almıştı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, en çok oy alan partilere sırasıyla; Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB)’ne, Böyle Bir Halk Var Partisi (ITN)’ne (%17,40) ve Bulgar Sosyalist Partisi (BSP)’ye (%14,79) hükumeti kurma görevi vermiş ancak bir türlü hükümet kurulamamış dolayısı ile seçimlerin yenilenmesine karar verilmişti.

Bu bilgiler ışığında yeni seçimlerde Bulgaristan’da yaşayan ve nüfusun yaklaşık %24’üne tekâmül eden Türk ve Müslüman seçmenler ile birlikte başta Türkiye olmak üzere Bulgaristan dışında oy kullanacak olan Türk ve Müslüman seçmenlerin birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeleri/edebilmeleri halinde Bulgaristan siyasi hayatında çok daha fazla başarılar elde edebileceği ve hatta siyasi gidişata yön verebileceği üzerinde durulmuştur.

Ziyaret sonunda sıcak karşılama ve ağırlamaları için Sayın Genel Başkan Salihoğlu’na teşekkür eden Cingöz, kendisinin de GÜVENLİ ENERJİ KORİDORU VE TÜRKİYE başlığı ile bölüm yazarak katkı sağladığı Sayın Doç Dr. Murat Koç’un editörlüğünde Çağ Üniversitesi tarafından yayınlanan İLK HEDEF AKDENİZ kitabını imzalayarak takdim etti.

Haber  : Fatma AKSOY/ BULTÜRK Ankara Temsilcisi

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × two =