BULTÜRK DERNEĞİ “DÜNDEN BU GÜNE PAYLAŞIM” PROJESİ KAPSAMINDA ŞİPKA GEZİMİZ

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneğimiz,(BULTÜRK) ün,  İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneğimiz tarafından yürütülen “Dünden Bugüne Paylaşım” projemiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz gezi programımıza hoş geldiniz.

BULTÜRK Derneği İçişleri Bakanlığımızın “DÜNDEN BUGÜNE PAYLAŞIM” projesi kapsamında;

Derneğimizin öncülüğünde Türkiye’den Bulgaristan’a tanıtıcı, bilgilendirici ve Bulgaristan’da yaşayan Türk-Müslümanlar ile birlikte azınlıklar ve Bulgaristan halkının kültürel, sosyolojik, ekonomik, ticari sanayi ve tarım hayvancılık ile ilgili olarak bir birlerine dayanışma ve yardımlaşma kültürlerini gelişerek kuvvetlenmesine hız verip katma değer kazandırarak destek verecek gezilerine 18 Kasım 2022 tarihi ile Şipka-Kazanlık gezisi ile devam etmektedir.

Bir 21 kişi görseli olabilir

 Proje gereği Gezilerimize ŞİPKA-KAZANLIK ile devam ediyor.

Bulgaristan Şipka-Kazanlık Gezisi

Bulgaristan Tarihinde Şipka ve Kazanlık (Eski Zara sancağını) bölgelerinin kendilerine has özellikleri ve tarihi anıları vardır. Bu nedenle Projemiz kapsamında gezilip görülüp tanıtılması gereken en önemli tarihi kültürel ve sosyolojik yapıya sahip bölge ve yerleşim birimleridirler.

Şipka -Kazanlık gezimizde;

  1. Bulgaristan da yaşayan Türklerin ve Bulgaristan halkının tarihi geçmişinde son derece de büyük stratejik öneme haiz olan Şipka tepesi,

Tıpkı Türk Kurtuluş savaşının adeta simgesi durumunda olan kahramanlıklar ile nam salmış binlerce şühedama kanları ile bezenmiş sulanmış toprakları kahraman ecdatlarımızın mübarek ruhu şeriflerine ev sahipliği yapan cennet bahçesi

Şıpka tepesine ve tepede oluşturulmuş olan anıtı ziyaret ettik.

Şipka tepesini ziyaretimizin asıl amacı 1877 (93 harbinde) Süleyman paşanın emrinde bulunan sayıca az olmasına rağmen Osmanlıya karşı savaşan 7 düvele karşı vermiş olduğu kahramanca savunma ve ölümüne direniştir. Bu direniş dünya savaş tarihinde örnekleri yok denecek kadar az birincisi yine aynı bölgede cereyan etmiş olan tarihe altın harflerle ismini yazdırmış dost ve düşmandan büyük övgü ve takdir kazanmış Plevne savaşı Kahramanı Gazi Osman Nuri Paşa ve kahraman ordusunu,

İkinci olarak ta Türk Kurtuluş savaşında hayatı öneme haiz Çanakkale’de ulu önder yirminci yüzyılın deha devlet adamı ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emir ve himayesinde ki şanlı ve kahraman Türk ordusunun savunma ve savaş stratejisine adeta örnek teşkil etmesidir.

Bize göre üç olarak ise “Bedrin Arslanları ancak bu kadar şanlı idi” benzetmesine istinaden Şipka da mücadele veren “EVLADI FATIHANLAR”  DA EN AZ ONLAR KADAR ŞANLIYDI.

  1. Şipka tepesini ziyaretini takiben Şipka köyünü ziyaret ederek eski Evlad-ı Fatihan kalıntılarını ve halkı ziyaret ederek Türkiye Bulgaristan ilişkileri konusunda fikir alış verilerinde bulunduk.
  2. Şipka ziyaretini bitimi ile birlikte Bulgaristan ve Avrupa’nın “ISPARTA”SI GULLER BELDESI GULLER VATANI GÜLLER ÜLKESİ KAZANLIK ( Eski Zara sancağını ziyarette bulunduk)

Bir 11 kişi, ayakta duran insanlar, ağaç ve açık hava görseli olabilirKazanlık ziyaretimizde;

  1. Beldenin özelliğini yansıtan ve beldeye rengini ve kokusunu veren ismi ve rumuz ile Hz. Muhammed Mustafa (sav) Efendimizi işaret eden “GÜL” Müzesini ziyaret ederek güller ve gül yetiştiriciliği ile GÜL endüstrisinin sanayisinin tarihi ve güncel durumları hakkında yetkililerden bilgi alış verisinde bulunduk
  2. Kazanlıkta GÜL müzesi ziyaretinden hemen sonra Bulgaristan’ın ve Avrupa’nın en eski kavimlerinden olan “Trak”lara ait tarihi mezarlıkları”nı ziyaret ettik.

Ziyaretimiz esnasında tarihin ve tarihi yapıların farklı kültürlerin bir arada bulunmasından mutlu olduk.

  1. Ancak son derece bakımlı ve ısınalım Temmuz görünen Trak mezarlının yanında bulunan bir Müslümanlara ait türbenin “Laka Şahin Paşa makam türbesi “ bakımsızlıktan ve ilgisizlikten dolayı yıkılmaya terk edilerek burada bulunan Türk İslam mührünü silinmesine kaybolmasına zemin hazırlandığına şahitlik ettik üzüldük utandık.

Ancak BULTÜRK olarak biz günümüzden yaklaşık 10 yıl önce bu eserin roluvesini bularak teamül ve bakimin sağlanması için T.C. Devletimiz nezdinde girişimlerde bulunmuştur netice halen cevapsız.

  1. Trak Mezarlığı ziyaretinden sonra Avrupa’da ve Bulgaristan da yapılmış ahşap mimari eserlerinden en nadideleri arasında bulunan ve 1412 yılında Umur Bey tarafından inşa ettirildiğini bildiğimiz eski camiini ziyaret ederek moral bulduk.
  2. Eski Camii ziyaretimizde camiye olan ilgi ve bakım bizleri gururlandırdı ve duygulandırdı.

Eski camiimiz geleneksel Türk İslam el sanatları ahşap işçiliğinin nadir özelliklerinden olup aslına uygun olarak restore edilmiştir. Caminin tuğladan yapılmış olan minaresi şerefe dâhil külah bölümü ile birlikte yenilenerek tamir edilmiştir. Aslına uygun olmasa da minare tamirinin aslına uygun olmasa da tamir edilerek ayakta kalmasının sağlanması bizleri sevindirmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Kazanlık şehri ziyaretimizi şehir merkezinde yaşayan Bulgaristan vatandaşları ile yaptığımız kırk yıllık hatıra sahip olan kahvelerimizi yudumlayarak hoş sohbetle tamamladık

“İç işleri Bakanlığımızın, tensipleri ile düzenlemiş olduğumuz kültürel ve sosyal yönden Bulgaristan’ı tanıtma ile ilgili kültürel gezilerimize projemiz dâhilinde devam etmekteyiz.

Merak edip ilgi duyanlara ÖZELLİKLE ILANEN DUYURUYORUZ

Bir 10 kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve anıt görseli olabilir

Bir 6 kişi görseli olabilir

Filiz SOYTÜRK
BULTÜRK

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 10 =