BULTURK Derneği olarak Dağıtım

Bayrampaşa ilçe partilerden başlayarak Tüm Devlet Kurumları ve Siyasi Partilere

Biz; “Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği” BULTÜRK teşkilatı olarak İstanbul’da 2003 yılından bu yana Türkiye – Bulgaristan Devletleri arasında mevcut bulunan siyasi, ekonomik, kültürel, sosyolojik, turizm ve özellikle ticari konularda iki devletin milli çıkarlarına ve dostluk ilişkilerine saygılı, faydalı şekilde çalışmalara devam etmekteyiz.

1990 yılından günümüze kadar geçen süre içerisinde Bulgaristan’da hüküm süren Komünizm rejiminin yıkılarak Bulgaristan Devletinin demokrasi ile tanışması sağlanmış bunun sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile yaşamış olduğu iyi komşuluk ilişkileri sayesinde  AB –NATO’ya üyeliği üye ülkeler tarafından kabul edilmiştir.

Ancak:
Türkiye Bulgaristan ilişkilerinin daha güçlü ve ileri seviyede olması gerekirken her iki devlette de yönetiminde bulunan özellikle dış işlerine ait mensupların atamış oldukları temsilci görevlilerin Türkiye – Bulgaristan Devletleri ve vatandaşlarının sorunları ve çözümleri hakkında yetersiz ve bilgisiz oldukları ya da nemelazımcı tavırlarından dolayı ilerleme kaydedemeyip kadük kalmıştır.

Balkanlar ve Evlad-ı Fatihanların yaşadıkları tüm coğrafyalarda bulunan devletler ve halkları ile Türkiye ilişkileri ilk önce sınır komşusu olarak Bulgaristan Devletinden başlar.

Zira; İyi komşuluk ve dostluk hatta müttefiklik durumları ve anlaşmaları stratejik yönden Devletlerin bekaları ile ilgili hayati önem taşımaktadır. Patinizin Saygıdeğer yönetim kurulu üyeleri ve seçmenlerini Türkiye – Bulgaristan ilişkileri hakkında doğru ve konuya hâkim olarak sizlere aktarmayı, bilgilendirmeyi BULTÜRK olarak üzerimize vazife bilip partinize ilişikte sunduğumuz Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinde ve siyasetinde gördüğümüz sorunlar ve çözümleri hakkındaki görüşlerimizi ihtiva eden raporumuzu gereği için bilgilerinize arz 1. 02.02.2022

 

Rafet ULUTÜRK
Bulgaristan Türkleri
Kültür ve Hizmet Derneği

BULTÜRK
Genel Başkanı

 

 Not : Dağıtım : TÜM DEVLET KURUMLARI VE SİYASİ PARTİ GENEL MERKEZLERİNE

BGSAM ışığında BULTÜRK’e göre olması gereken Türkiye – Bulgaristan ilişkileri hakkında tüm siyasi partilerimiz bilgilendirilmiştir.

Bir yazı görseli olabilir

Bir yazı görseli olabilir

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 − fourteen =