BULTÜRK DEV ADIMLARLA HEDEFLERİNE KOŞUYOR

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneğimiz,(BULTÜRK) ün,  İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneğimiz tarafından yürütülen “Dünden Bugüne Paylaşım” projemiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz programımıza hoş geldiniz.

Konferans (BULTÜRK Derneği Türk Dünyası Gönüllüleri Sohbet Günleri -1-)

İBRAHİM UFUK KAYNAK
21 YÜZYILIN MEDENİYETLER ARASI
MÜCADELESİ VE TÜRKİYE
İLK KONFERANSIMIZ

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) 2003 yılında bir avuç gönüllü Bulgaristan Türkleri ve Türk Dünyası sevdalıları ile Bayrampaşa ilçesinde faaliyetlerine başlayan BULTÜRK Derneği yorulmadan usanmadan korkusuzca ve tüm gerçekleri ile doğruları söylemekten asla vazgeçmediler.

Kuruluşundan bu yana geçen yaklaşık 20 yıllık zaman içerisinde BULTÜRK yöneticileri Bulgaristan – Türkiye devletleri ve içlerinde akrabalıkları bulunan milletlerinin bir birileri ile ilgili tüm problemlerine çare olup iyi komşuluk ilişkilerine dayanan devlet millet yaşantısı ve dayanışmasının dostlarına güven düşmanlarına korku vermesi amacı ile günün her saati dinlenmeksizin “BİRLİKTE HAYIR AYRILIKTA AZAP VARDIR” ilkesinden hareketle çalıştılar.

BULTÜRK’ün çalışmaları mütevazi bir sivil toplum kuruluşu olduğu halde maddeten boyunu fersah fersah aşan ancak manen inanmış bir kadroya sahip olduğu için yaptıkları kendi açısından yetersiz dışarıdan bakanlara göre ise oldukça büyük hizmetlerdir.

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve oturan insanlar görseli olabilirBir 12 kişi görseli olabilir

Bu hizmetleri ana hatları ile nitelikleri sorgulanmaksızın aşağıdaki şekilde sıralanabilir. O günden bu güne Dünya Türk Gençler Birliği (DTGB)’nin tüm Kurultay ve Başkanlık toplantılarına katıldı.

 • 2003 yılında kuruldu. Hemen ardından aynı yıl Rafet ULUTÜRK’ün üye olduğu DTGB (Dünya Türk Gençler Birliği) teşkilatına üye oldu.
 • 2004 yılında BULTÜRK “BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN SESİ” Gazetesini çıkartarak Bulgaristan Türkleri ve tüm Türk Dünyası’na Bulgaristan’ı tanıtılmasını sağlamak ile beraber gerekli çalışma ve faaliyetleri gerçekçi ve doğru olarak kamu oyuna aktarmak için Prof. Dr. Hayati DURMAZ Başkanlığında “BULGARİSTAN STRATEJİK ARAŞTIRMA MERKEZİNİ” (BGSAM) kurmuştur.
 • Her yıl muntazam olarak Ramazan aylarında iftar sofraları düzenledi,
 • Bulgaristan’da yapılan sayımlar ve AB Parlamentosu, genel, yerel ve cumhurbaşkanı seçimlerinde Bulgaristan’da azınlıkların savunulması maksadı ile anketler yapılıp Bulgaristan vatandaşlarını sandığa gitmelerini sağlamıştır.
 • Bulgaristan’da ailesi tarafından öldüğü zannedilen bir kızımızı İstanbul’da bir hastaneden çıkartarak yeni pasaport çıkartarak (hastane ve pasaport harçlarını da ödeyerek) Bulgaristan’a evine kadar götürerek ailesine teslim edilmiştir.
 • BULTÜRK yapmış olduğu bu gerçek doğru dürüst çalışmalar sayesinde Bulgaristan Parlamentosu tarafından tarihinde bir ilk olarak yaklaşık 30 kişi kadrosu ile Bulgaristan parlamentosunda ağırlanarak çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir.
 • BULTÜRK Bulgaristan Türkleri ve Bulgaristan vatandaşlarının haklarının korunması kollanması yönünden hareketle Bulgaristan’da mevcut problemlerden arazi, vakıflar ve mezarlıklarımız ile ilgili gündeme taşımış ve çözüm önerileri sunmuştur.
 • BULTÜRK Bulgaristan’da ve Türkiye’de yapmış olduğu basın açıklamaları ile yıllardır azınlıklara yapılan eziyet işkence ve sindirme politikalarının yanında Türklerin kadim şehri Kırcı Ali nin merkezinde bulunan saat kulesinden günün her saatinde çan eşlinde ırkçıların müzikleri ile Türklere küfür edildiğini Bulgaristan Türkleri ve Bulgaristan vatandaşlarına duyurmuştur. BULTÜRK olarak tepkisini ortaya koymuştur…
 • BULTÜRK Bulgaristan devletinin Jivkov sonrası demokrasi ile tanışmış olması birlikte ülkede yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerinde Türklerin de sesinin duyurulması amacı ile kendisinin mütevazı gücüne rağmen Bulgaristan’da ilk defa bir Türk’ü Bulgaristan Cumhurbaşkanı adayı çıkartarak seçimlere 50 bin oy alarak katılan 21 adaydan 9 sırayı aldık. Bu davranışımız ile bu seçim sonucu Bulgaristan’da yaşayan Türk gençliğine ileriki zamanlar ulaşılması elzem olan bir hedeftir.
 • BULTÜRK periyodik olarak Bulgaristan’da ve Türkiye’de yapılan tüm seçimlerde genel Türk halkının çıkarlarının yanında olmuştur.
 • BULTÜRK kuruluş amaçları ve ideali olan davasına olan aidiyet duygularından ayrılmamıştır.
 • BULTÜRK Bunca fedakârlık ve vefa ile göstermiş olduğu çalışmalardan sonra Bulgaristan’da 2 Ekim 2022 de yapılan son seçimlerde gördüğü lüzum üzre seçimlerde aktif olarak rol almamıştır. Bunun neticesinde 6 ay evvel alınan 93 bin oy sayıları 51 bine gerilemiştir. Burada hiç karşı çalışma yapmadan sadece geri çekilmesi seçime katılmıyoruz demesiyle BULTÜRK Derneğinin gücünü görmek istemeyenlerde görmüşlerdir.
 • BULTÜRK yıllardır öngördüğü idda ettiği 21. asrın Türk asrı olacağından bu iddasını destekleyici olarak “TÜRK YOLU DERGİSİNİ” de hayata geçirerek insanlığın hizmetine sunmuştur.
 • BULTÜRK genel merkezini Bayrampaşa ilçesinden Beyazıt’ta bulunan “MERZİFONLU KARA MUSTAFA PAŞA” Medresesi yerleşkesine taşınmıştır.

Bu adres değişikliği BULTÜRK derneğine güç katarak Bayrampaşa ilçemizden sonra İstanbul’umuza hizmet eder duruma gelmiştir. BULTÜRK yeni yerinde de bu güne kadar yapmış olduğu çalışmalarına ilaveten kamuoyuna duyurulan özellikle Türk Dünyasına gönül veren tüm insanları “DÜNDEN BUGÜNE PAYLAŞIM” projesi kapsamında Bulgaristan’a götürülerek Bulgaristan hakkında sadece bilgi değil gidip yerinde görmelerini sağlamak için ücretsiz olarak Bulgaristan gezilerine başlamıştır.

Bir 1 kişi ve iç mekan görseli olabilir

 • BULTÜRK yeni yerleşkesinde kuruluşundan bu yana yapmış olduğu konferansların ilkine “21 YÜZYILIN MEDENİYETLER ARASI MÜCADELESİ VE TÜRKİYE” konulu konferansı ile Sayın İbrahim Ufuk KAYNAK hocamızı Türk Dünyası sevdalıları ile buluşturmuştur.
 • YENİ YERLEŞKESİNDE BULTÜRK BULGARİSTANLILARA VE TÜRK DÜNYASI SEVDALILARI İÇİN VERECEĞİ GÜÇ VE İNANCA PARALEL OLARAK BURADA YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMALARI İZLEMENİZİ İSTİYORUZ. “LAFINA BAKILMAZ KİŞİNİN AİNESİ İŞİDİR”

06 KASIM 2022

Buse YAMAÇ
BULTÜRK Sekreteri

Bir 3 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

Bir 6 kişi ve şunu diyen bir yazı 'YÜZYILIN ETÜRKİYE PEOA DÜNDEN BUGÜNE PAYLAŞIM AŞIM' görseli olabilirBir 2 kişi ve oturan insanlar görseli olabilir

Bir 10 kişi ve iç mekan görseli olabilir

Bir 11 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Bir 2 kişi görseli olabilir

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − four =