BULTÜRK İstanbul’da 2. Türk Dünyası Filmler Haftası Açılışında

Türk Dünyası Filmleri Gösterimi İstişare Toplantısı’nı, İstanbul’da Türk Dünyası Dernekleri ile birlikte Cumartesi günü Akgün Otel’de gerçekleştirildi. Ardından Ali EMİRİ EFENDİ Kültür Merkezine bu yıl ikincisi organize edilen “Türk Dünyası Filmleri Haftası” düzenlenen gala ve açılış töreni İstanbul’da yapıldı.

Türk Dünyası Filmleri Galası açılışında Türk Dünyası’yla birlikte olduk. İstanbul’da bulunan Türk Dünyası STK’larının Başkanları ve yöneticileri de hazır bulundular.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, sosyal medyadan paylaştığı mesajda; ’Toplantı için destek veren proje ortağımız Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Başkanımız İsmail Cengiz’e, Türk Dünyası İBB Kültür A.Ş. Etkinlikler Uzmanı Rasim Elibol’a, başta BULTÜRK olmak üzere tüm Türk Dünyası Dernekleri’ne de teşekkür ederim. Film gösterimini bütün Türk ülkelerinde yapacağız burada İstanbul’da da Türk Dünyası film gösterimi yapıyoruz. 9 ülkeden 9 tane film var. Türkiye’den ’Ertuğrul’ filmi ile başlıyoruz. Ardından Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan Yakutistan gibi 9 ülkeden film gösterimi var. Buradaki ana maksadımız, Türk Dünyasının kültürünü, filmlerini önce kendi akrabalarımıza, İstanbullulara kültür sanatı buluşturmak, akabinde de sinema insanlarıyla buluşturmaktır. dedi.

Türk dünyasındaki 9 farklı ülkeden 9 yapımın izleyiciyle buluşacağı etkinliğin ilk gününde ‘Ertuğrul 1890′ filminin gösterimi yapıldı.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu öncülüğünde Türkiye başta olmak üzere, Azerbaycan, Hakasya, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Tataristan, Özbekistan ve Yakutistan olmak üzere toplamda 9 ülkenin filmleri gösterimi yapılacak. Üç gün boyunca sürecek olan film haftası ilk gösterimi Türkiye’den ‘ Ertuğrul 1890’ filmini açılışta seyrettik. Bizlerde herkes gibi çok memnun kaldık. Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir’e bizi BULTÜRK olarak davet ettiği için teşekkür ederim.
Yarın ve pazar 18-19 Aralık 2019’da saat: 13.00 – 15.00 – 19.00

Elif GÜNEŞ
BULTÜRK Derneği
Genel Sekreteri

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 2 =