BULTÜRK İSTİŞARE TOPLANTISINDAN – 4 Mart 2023

BULTÜRK GENEL MERKEZ İSTANBUL

İstanbul BULTÜRK’ün (Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği ve BGSAM (Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi)nin yaptığı istişare toplantısından.

2 Nisan 2023 tarihinde Bulgaristan da yapılacak erken parlamento seçimleri konusunda, ilgili devlet birimlerinden talep edilen BULTÜRK DERNEK kanaat, öngörü ve görüşlerimizi iletmek için 4 mart 2023 Cumartesi günü genel merkezimizde, Yönetim kurulumuz ve üyelerinin de katılımlarıyla olağanüstü istişare toplantısı yapıldı.

Toplantımıza Bayrampaşa, Bağcılar, Kâğıthane, Bahçelievler, Arnavutköy, Sefaköy, Silivri olmak üzere ve İstanbul’un çeşitli ilçelerinden katılık sağlayan üyelerimiz, araştırmacılar ve stratejist danışmanlarımız öneri, fikir ve analizleriyle değerli katkılarda bulundular.

Toplantının hemen başında, BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK açılış konuşması yaptı:

Ardı sıra BGSAM Genel sekreteri, BULTÜRK ve BGSAM’ın kısıtlı olanak ve zor şartlara rağmen başarılan hizmetleri kısaca aşağıdaki şekilde özetledi;

  • BULTÜRK’ÜN “BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN SESİ” Gazetesi Şubat 2023 itibari ile 189. sayısına ulaştığını
  • Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezinin (BGSAM)’nın çıkardığı kitapların an itibariyle toplamda 133 olduğunu ve yapılan hizmetlerin bundan böyle de kitaplar halinde Türk Dünyası ve Dünya kamuoyuna sunulacağını işaret etti.
  • Ayrıca, her hafta Dernek Merkezinde üyeleri ve tüm Türk Dünyası sevdalılarımıza hitaben konferanslar yapıldığını özellikle vurguladı.

BULTÜRK’ÜN değerli ve cesur yöneticilerinden, Haraçcı Beldesi Kurucu Belediye Başkanı değerli büyüğümüz Sayın, Metin KARAN motive edici, birlik-beraberlik temalı konuşması sonrasında katılımcılar sırayla söz alarak fikirlerini paylaştılar.

İstişare sonrası dilek ve temenniler kısmına geçildi. Burada katılımcıların yüksek çoğunluğu soydaş seçmenlerimizin tepki ve şikâyetlerinden bahsettiler.

  • Bulgaristan siyasilerinin Türkiye’de seçmenleri seçim çalışmaları dışında hatırlamadıklarını, sorunlarını görmezden geldiklerini yüksek sesle dillendirdiler
  • Bulgaristan’da tüm siyasi partilerin Türkiye’den gidenler için belediyelerde bir birimin kurulmasının elzem olduğunu, Türkiye’den gidenlere Bulgaristan da doğru yol gösterecek kimsenin olmadığını,
    hatta TÜRK HALKININ ÇIKARLARI VE ZARARLARI HAKKINDA TESPİTLER YAPILDI

 

BULTÜRK OLARAK ATILACAK VE TAKİP EDİLECEK ADIMLAR TESPİT EDİLMEYE GEÇİLDİ.

TBMM’de temsilcimizin olmadığını ve bir an önce bu eksikliğin söz konusu seçimlerde giderilmesi hususu oy birliği ile dile getirilerek bu konuda çalışmalar yapılmasına karar verildi.

Mensubu ve temsilcisi olduğumuz camianın, hak, sorumluluk ve çıkarlarının temsili konusunda siyasi otorite ve ilgili birimlerle ilişkilerin yeterli olmadığı, daha somut irtibatların kurulması, korunması konusunda yeni yolun belirlenmesi konusu tartışıldı.

Bulgaristan konularında gerçekleşen toplantılarda, verilen kararlarda Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil edecek kişilerin Bulgarcaya diline hakim, Bulgaristan kökenli olmalarının elzem olduğunu ve bunun görüşmelerde daha geniş alanlar açabileceği belirtildi.

Bu konuda Türkiye Cumhuriyetinde de 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Başkanlık ve genel seçimleri ile ilgili çalışmalar ve izlenecek yol haritası da gündeme geldi.

Yapılan Yönetim Kurulu ve istişare toplantıda bir komisyon kuruldu ve bu komisyonun Bulgaristan’da ve Türkiye’de seçimler ile ilgili çalışmaları yönetmeleri kararı alındı.

Acilen, başta İstanbul olmak üzere diğer illerde yaşayan Bulgaristan Türklerine hızla erişim sağlanıp, yapılan toplantı ve organizasyonlarla seçimlerde arzu edilen sonucu almaya yönelik motivasyon faaliyetlerinin gecikmeden yapılması gerektiği vurgulandı.

Toplantı sonunda toplantıda alınan kararlarla ilgili tüm yetki BULTÜRK Genel Başkanı ve yönetim kuruluna oy birliği ile verildi. 04/03/2023

__________________________________________

Başkan Rafet ULUTÜRK’ün açılış konuşması – 04032023

 

Değerli arkadaşlarım,

Öncelikle Çarşamba günü yapılan toplantıya katılımınız ve katkılarınız için teşekkür ederim. Samimi katılım, destek ve çabalarınız, birliğimize güç, çabalarımıza enerji ve öngörülerimize değer katmaktadır. Yıllardır Türkiye devletinin Bulgaristan’a bakış, strateji ve politikalarını yönlendirmeye çalışan ve maalesef milli ruhtan yoksun odaklarla mücadele ediyoruz.

Nihayet sizlerinde bildiğiniz üzere; devletin politika ve siyaset üreten birimleri doğru politikalarımıza, öngörülerimize muhatap bir şekilde bizi dikkatle dinlemeye, çabalarımızı samimi bir gözle izlemeye ve sürdürülebilir olması açısından desteklemeye başladı.

Biz Bulgaristan’da her seçim öncesi seçim politikaları açısından seçmenlerimizin duygu düşünce ve derneğimizin öngörülerini her platformda yüksek sesle dillendirmemize rağmen uzun süre bizi negatiflikle suçladılar.

Fakat yılmadık bizler her zaman hep gerçekleri en doğruları bıkmadan söylemeye devam ettik. Zaman bizi hep haklı çıkardı. Uyardıklarımız tek tek yaşandı. Ve artık herkes susup bizi dinlemeye başladı. Bu gün artık söylediklerimi her zamankinden daha önemle değerlendirildiği için daha çok çalışmamıza ihtiyaç var.

Tabiri caizse daha önce “köpeksiz köyde değneksiz dolaştılar”. Bizi çantada keklik gördüler.

Ama görüldüğü üzere durumun ciddiyetini, Bulgaristanlı seçmeni ve Türkün gücünü hafife alanlar bu gün her zamankinden daha fazla bizim yolumuza doğru yönelmekteler.

Buna rağmen sözde Türk partisi zannedilen DPS ve onun temsilcileri son sermayeleri tükenene kadar küçük olsun benim olsun anlayışı içerisinde ortak çalışmalara yanaşmamaktadırlar. Türkiye politikalarına etki eden Devlet içindeki hala yönlendirme becerileri olan odaklara güvenmektedirler.

Soydaşlarımız için mücadelemizde hep haklı çıkmaktan yorulduk.

Biliyoruz ki tecrübemiz tam, rotamız doğru, biliyoruz ki artık devletimizin değerli ilgileriyle yelkenlerimizin rüzgârı eksik olmuyor. Bize de bu durumda tekneyi doğru limana devirmeden sürmek kalıyor

Bulgaristan partilerine özellikle DPS ve yetkililerine kutsal ideallerimiz ve birlikte çalışmak için el uzattık. Bölünmeyelim istiyoruz. Bölünürlerse yok olacaklarında farkında da değiller. Maalesef bildiğiniz üzere elimizi tutmak istemediler. Elimizi tutmayanı bulundukları çukurdan nasıl çıkarmamızı bekliyor olabilir ki.

Bizden seçimde destek olmamızı söyleniyor ve bekleniyor. Kendilerine sunduğumuz seçmen beklenti ve taleplerini görmezden gelen Bulgaristan’da partilere oy vermek için nasıl samimiyetle soydaşlarımıza sandığı işaret edelim.

Sesini duyuramayan, her seçim döneminde hatırlanıp sonrasında daha kötüsüyle karşılaşan vatandaşlarımıza bu şartlarda inandırıcı söylemlerde bulunmamız öncelikle kendimize, ilkelerimize saygısızlık olacaktır.

“GÜÇ HER ZAMAN HALKTADIR, HALKIN OYU ONAYI OLMADAN PARTİLER BİR HİÇTİR.

Bunu çok iyi biliyoruz Çünkü haklıyız, Çünkü güçlüyüz ve Çünkü kendimiz için değil Türk milletinin davasının derdindeyiz. Bu halkın derdi ile dertli olmayanları halk da dinlemiyor.

Sizler sayesinde mücadelemizin artarak devam edeceği inancıyla

“Yanlış tarafa bakanlara; “BİZİ İZLEMEYE HEP DEVAM EDİN” demeye de devam edeceğiz

 

Dr. Nedim BİRİNCİ, BULTÜRK

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − 2 =