BULTÜRK “MEN TÜRKMENEM MEN BEGEM” BELGESEL FİLMİNİN GALASINA KATILDI

Türk Dünyası

Fatma AKSOY

Türkmeneli Televizyonu’nun yapımcılığını üstlendiği “Men Türkmenem Men Begem” belgesel filmi galası 7 Mart 2018 tarihinde Ankara Green Park Hotel’de yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

             Başbakan Yardımcısı ve Dış Türklerden Sorumlu Bakan Sn. Hakkan ÇAVUŞOĞLU’da toplantıya katıldı

Türkiye, Azerbaycan, İran, Suriye, Irak, Kıbrıs, Afganistan ve Türkmenistan’a kadar geniş bir coğrafyaya serpilmiş olan Türkmenlerin uzun, meşakkatli yol alışlarını tarihi olaylarla birlikte olabildiğince özetleyen bir belgesel sunuldu. Elbette ki 4000 yıllık Türk tarihinin son 1400 yılında Türkmenlerin ağırlıklı olarak rol aldığı görülür. Oğuz Yabgu Devleti, Selçuklular, Beğteginliler, Salgurlular, Gökbörülüler, İldenizliler, Zengiler, Anadolu Beylikleri (Karamanoğulları, Germiyanoğulları, Aydınoğulları vs.) Akkoyunlular, Karakoyunlular, Osmanlılar, Safeviler, Kaçarlar ve nihayet Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti, Türkmenistan Cumhuriyeti gibi çok sayıda devlet ya da hanedan Türkmenler tarafından inşa edilmiştir.

Çeşitli devletler kurulup sınırları ayrılmış olsa da her devlette öz benliklerinden izler kalmış, tarih birliği, dil ve kültür birliktelikleri devam etmiştir. Birçok kültürel gelenekleri, özellikleri birbirinin aynıdır. Bugüne kadar korunagelen ortak gelenekleri vardır.

“Men Türkmenem Men Begem” belgesel filminin gösterimi öncesi Türkmeneli Televizyonu Genel Müdürü Yalman HACEROĞLU açılış konuşması yaparak; galaya katılan Sayın Başbakan Yardımcısı Hakan ÇAVUŞOĞLU’na, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarına, Milletvekillerine, Irak Türkmen Cephesi Temsilcilerine, Irak Türkmen Federasyonu ve Sivil Örgütleri Temsilcilerine, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Temsilcilerine ve diğer STK temsilcileri ile konuklara katılımları için teşekkür etti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın TOPÇU ve Başbakan Yardımcısı Hakan ÇAVUŞOĞLU da birlik beraberlik içeren mesajları ile birlikte tarihi filmlerin birlik beraberliğin pekişmesine katkılarına atıfta bulunmuşlardır.

“Men Türkmenem Men Begem” belgesel filminin galasına Eski Sağlık Bakanı Halil ŞIVGIN, Türk dünyası Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu Genel Başkanı ve 21. Dönem Trabzon Milletvekili Nail ÇELEBİ, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şube Başkanı Abbas TÜRKMEN, Ankara Bilecikliler Derneği Başkanı Hasan AKGÜL, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hakan BENLİ, Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Temsilen Betül Serpil AYKAM ile davet edilen Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) Ankara Temsilciliği adına Fatma AKSOY ve Türk Dünyasına gönül veren birçok STK temsilcileri ve yöneticileri salonda yerini almıştır.

Türk Dünyasına büyük katkılar sağlayan “Men Türkmenem Men Begem” belgesel filmine katkısı bulunan bütün kurum, kuruluş ve şahıslara BULTÜRK derneği olarak biz de teşekkürü borç biliriz.

Haber ve Fotoğraf: Fatma AKSOY / BULTÜRK Ankara Temsilciliği

Paylaş:
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir