BULTÜRK Telekonferans Toplantısı Gerçekleştirdi

BULTÜRK Yönetimi Kovid 19 Sürecini Değerlendirdi

Bulgaristan Türkleri Kültür Ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) yönetim kurulu ve temsilcileri İnternet üzerinden telekonferans sistemi ile bir araya geldi, Kovid – 19 Sürecini ve yeni projelerini görüştüler.

Açılış konuşması BULTÜRK Genel Sekreteri Elif GÜNEŞ yaptı; Aynı zamanda moderatörlük de ona kaldı. Herkese tek tek söz verdi. Herkes kendi bulunduğu yerde son durumları anlattı. Bütün dünyanın Kovid 19 salgını ile mücadele ettiği şu günlerde, bireysel ve toplumsal olarak alınabilecek tedbirlerin yanı sıra, bu süreç sonrasına da hazırlık yapılması büyük önem taşıyor.

Bulgaristan Türkleri’ne yönelik çalışmalarıyla sık sık adından söz ettiren BULTÜRK Derneği de bu süreçte 10 Mayıs Pazar günü düzenlediği İnternet üzerinden telekonferans uygulamasıyla yönetim kurulu üyeleri ve Avrupa Birliğindeki temsilcileri ile durum değerlendirmesinde bulunuldu.

Alptekin CEVHERLİ: Öncelikle bu toplantıyı organize eden Başkanımıza ve Genel Sekreterimize teşekkür ederim. Ayrıca derneğin geliştirdiği Türkiye’de yaşayan Bulgaristan Türkleri’ne yönelik kültürlerini yaşatma ve tanıtma amaçlı proje de değerlendirildi. Proje kapsamında kurulacak Bulgaristan konulu yayınlar kütüphanesi, Bulgaristan Türkleri milli kıyafetlerinin derlenmesi, Bulgaristan Türklerinin hayatlarından kesitlerin sunulduğu kısa filmler, sosyal medya uygulamaları ve konuyla ilgili olarak basılacak kitaplar da ele almalıyız.

BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK başkanlığında gerçekleşen telekonferansa dernek genel sekreteri Elif GÜNEŞ, Dr. Nedim BİRİNCİ, Hüseyin YILDIZ, Musa VATANSEVER, Seydullah HALAÇ yönetim kurulu üyeleri ile Bulgaristan Stratejik Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Erdal KARABAŞ, İstanbul Başakşehir, Bayrampaşa ile Gaziosmanpaşa temsilcileriyle, Kocaeli’den Alptekin CEBHERLİ, Düzce’den Nevzat ÖZTÜRK, İspanya’dan İbrahim ÖZKALEMKAŞ ve Almanya’dan Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği Başkanı Seniha RASİM de tele-konferansımıza iştirak ettiler.

Öncelikle herkes kendi bölgesinde olan biten son durumları anlatılar. Herkes ileriye yönelik birlikte daha verimli olabilmek için herkes ayrı ayrı önerilerde bulundular. Ayrıca Bulgaristan’a yönelik neler yapılması konusunda öneriler de de bulunanlar oldu.

Genel Sekreter Elif GÜNEŞ’te; Derneğimizin birinci önceliği soydaşlarımızın her sorununa derman olmak ve Bulgaristan Türklerinin madalyonun arka tarafını görebilmelerine yardım etmektir. Soydaşlarımızın eğitim, sağlık, iş bulma, devlet ve belediye hizmetlerinden yararlanmasına hep el uzattık. Bulgarca kursları açtık. Korona virüs salgınıyla mücadelede yaşlıların yanında olurken sabun, dezenfektan, ekmek vb dağıtımına gönüllü gençlik guruplarımızla katıldık. Halkın her zaman yanında olmak, hele şu zor günlerde, hele Ramazan ayında başta gelen özelliğimizde düğümlendi. Biz dün ne yaptıysak bu günde yarın da yapmaya devam edeceğiz bizim önceliğimiz insandır.

BGSAM Başkanı Dr. Erdal KARABAŞ; Bizim davamız Bulgaristanlı Türklerini aydınlatmak, hakları ve özgürlükleri uğrunda örgütlemek, davamızı daha yaygın bir şekilde sosyalleştirmek hedefli çalışmalarımızda son yıllarda Bulgaristan’da yapılan seçimlerle ilgili kolaylıklar kapısı açmak uğruna çalışmalar yürüttük. Stratejik Araştırma Merkezimizin çıkartığı 63 kitap internetten herkese bedava sunuyoruz. Son zamanda BGSAM’ın www.bghaber.org internet sitesi sadece Bulgaristan ve Türkiye değil Avrupa Birliği ülkelerinde de çok okuyucusu olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu siteyi daha çok ilgilenmemiz gerekir. Bizim Bulgaristan’a önerimizle, sandık sayısı, sınırlardaki kilitlenme sorunları ve iki ülkede seçime katılma gibi problemleri aşmak için soydaşlarımızın ve hatta dış ülkelerdeki Bulgaristan vatandaşlarının hepsinin seçimlere posta ile katılmalarını önerdik. Bu konuda görüşmelerimiz oldu, dilekçemiz Sofya Meclisine ulaştı. sadece Türkiye’de 800 bin civarında seçmen soydaşımız var. Seçme ve seçilme hakkımız kutsalımızdır. Biz hepimiz insan hakları, demokrasi ve çok kültürlü bir toplum savaşçılarıyız, seçmenin lehinde olan her öneriyi destekliyoruz. Şimdiki seçim sisteminde 2019 yerel seçimlerinde 656 bin geçersiz oy çıktı. Sistem toplumun seviyesinden çok uzak, bir şeyler yapmak gerek. Seçme ve seçilme hakkı olan her soydaşımızın oy kullanabilmesi davasında birlikteyiz. Korona virüs şartlarında da olsa bizler temsilcilerimizle video konferans görüşmelerimize devam ediyoruz.

BULTÜRK Genel Başkanı; Biz hepimiz 21.asrın ilk büyük bunalımını birlikte atlatmaya çalışıyoruz. Soydaş ailelerimizin hemen hemen hepsi parçalanmıştır. Yarımız Bulgaristan’dayız. Halen sınır kapalı. Endişeliyiz. Yapacak bir şey yok. Tedbirlere uyarak kendi sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Soydaş dayanışması her gün bir az daha pekişiyor. Acil iletişim internet ve telefon üzerinden yapılıyor. Sınır açılınca hele Bayramda yakın ziyaretleri başlayacak. Her zaman olduğu gibi şimdi de kurallara uyarak her soydaşımızın yanında olmaya çalışacağız. Birçok plan ve programımız ikinci planda kaldı maalesef. Öncelikle çevremize iletelim korkudan uzak durmalarını anlatalım çünkü bu tür olaylarda korku hem kendine hemde çevresine çok zarar vereceğini iyi anlatmalıyız.

İspanya/ Madrit, İsveç /Malmö ve Almanya/Frankfurt’ta artık temsilciliklerimiz var. Son 2 ayda ofislerimiz kapalıydı. Bu hafta bütün Türkiye’de ve AB ülkeleri temsilcilerimizle ilk defa uluslararası video iletişim sağladık ve güncel sorunları görüştük, tartıştık, öneriler aldık. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ederim. Bu bahar sezon işçileri için AB kapılarının kapalı olması sorunlar yarattı. Bulgaristanlı işçilerden sigorta ve iş sözleşmeleri isteniyor. Bulgaristan henüz korona virüs vakalarına sağlıklı testi vermiyor. Evlerine kapanmış, daha iyi günler bekleyen soydaşlarımız var. İngiltere’de de bir ofis açmayı düşünüyoruz. Bu sıkıntılı günlerin yakında aşılması temennimizdir. Avrupa ülkelerinde yabancı işçilerin iş bulması sorun olursa ve gurbetçilerimiz Bulgaristan’a dönerse ciddi sorunlar yaşanır görüşündeyim. Onlar AB ülkelerinin en yoksulu olan Bulgaristan’daki yakınlarına yılda 1 milyar 250 milyon Avro gönderiyorlardı. Bu yardım kanalı kapanırsa, düşünmek istemiyorum…

Nevzat ÖZTÜRK: Korona sonrası bu toplantılarımızdan sonra bir çalışma programı yapıp Bulgaristan’a çıkmamız gerek, Bultürk yayınları ve özellikle “Bulgaristan Türklerinin Sesi” gazetesi muhabirleri ve kadrolarıyla görüşmek ve 2021’de orada yapılacak birkaç seçim var, bu konularda yeni ortamda bilgilenmek istiyoruz. Demokrasinin sırrı sandıkta gizlidir. Yeni formüller geliştirmek zorundayız. Kendilerinin açıklamalarına göre seçmenin % 42’si Bulgarca bilmiyorsa anlaşılması zor çarşaf çarşaf seçim bültenleri hazırlamaya gerek yok.

Orada, öğrencilerin Türkçe derslerinde sorun yaşadıklarını biliyoruz. Kitap sorunu geçen sene çözüldü. Bilgisayarları yok çocukların. T.C. Türkçe derslerine katılmaları, yaz kampları ve benzer sorunların şu ortamda yeni bir değerlendirmesini yapmak istiyoruz… İş Allah salgın geçer de gönül bağlarımız yeniden güçlenir…

Korona 19 sonrası dünya ve Türkiye’nin tartışıldığı telekonferansta, süreçten Bulgaristan’ın ve Bulgaristan’da ve ülkemizde yaşayan soydaşların da durumları ve gelecekleri ele alındı. Telekonferans, gelecek hafta bu süre içerisinde yapılacak çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilecek toplantıda bir araya gelmek üzere neticelendi.

Haftaya buluşmak üzere.

Alptekin CEVHERLİ

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 7 =