BULTÜRK Yeni Genel Merkezi Açıldı

Yazılar

Bulgaristan Türkleri ileride İstanbul’un ve Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacak…

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği(BULTÜRK) yeni genel merkezi devlet erkanının, siyaset camiasının ve sivil toplum örgütlerinin önemli isimlerinin katıldığı törenle açıldı.

Kurdele kesimi ile başlayan açılış töreni derneğin Kurucu Başkan Prof. Dr. Hayati DURMAZ’ın yaptığı açılış konuşması ile devam etti. Derneği kurma nedenlerini ve bu güne kadar pek çok zorluğu aşarak bu günlere geldiklerini ifade eden Durmaz, Türkiye’de ilk kez tüm Bulgaristan Türklerini Kuzey-Güney, eski-yeni göçmen diye ayırmadan hepsini bir araya getiren bir dernek kurduklarını belirtti. Durmaz‘ın ardından sözü alan Derneğin yeni Başkanı Rafet Ulutürk konuşmasında; Bulgaristan’da ve Türkiye’de yaşayan Türklerin ve göçmenlerin sorunlarını çözmek maksadıyla iki devlet arasında kültür, barış ve dostluk köprüsü olmayı hedeflediklerini, faaliyet alanını coğrafi manada küçülterek profesyonelleşmek ve başarı şansını arttırmak amacıyla yola çıktıklarını ifade etti. Türkiye’de yaşayan Bulgaristanlıların sayısının 10 milyonu aştığını, fakat Bulgaristan göçmenlerinin sivil toplum kuruluşlarına katılımlarının son derece düşük olduğunu da sözlerine ekleyen Ulutürk, Bayrampaşa’da açılan yeni BULTÜRK genel merkezinde tüm Bulgaristan Türkleri ile bir araya gelmke istediklerini belirtti. İstanbul’da ise 2,5 milyon Bulgaristan Türk’ü bulunduğunu ifade ederek, “Buna rağmen Bulgaristan Türk’leri siyasi, iktisadi ve sosyal alanlarda ne yazık ki yok. Artık Bulgaristan Türkleri ileride İstanbul’un ve Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

Ardından sözü Azerbaycan Konsolosu Nuri Guliev aldı. Bultürk Derneği’ne bu kadar güzel bir merkez açtıkları için, derneğin krurluşunda ve yeni merkezinin açılışında emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak Derneğin başarılarının devamını diledi. Sözlerini bizim Atalarımız 1960’larda iki ülke arasında kültür köprüsü kurmak için Bakü’den Bulgaristan’a gelmişlerdir, bu gün de Bultürk aracılığıyla bu köprüyü bizler yeniden kuracağız diyerek, son erdirdi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Batı Trakya’nın efsane ismi Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet, Vali Yardımcılarımızda Harun Kaya ve Mustafa Altuntaş’ın yaptıkları konuşmalarla devam eden açılış törenini renkli görüntülere sahne oldu. Bultürk’ün en genç üyeleri Melis Yılmaz, Görkem Türk, Selin Aykurtoğlu, Hazel İmamoğlu, Emir Çalışkan okudukları şiirler ve metinlerle açılışa katılanları duygulandırdı.

İstanbul Valiliği Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Koordinatörü Hakkı Gülman, İngiltere’den Sekel Türklerinden-Levent Borbley, AK Parti, HAS, MHP ve CHP İlçe Başkanları, Bulgaristan Konsolos Görevlileri, Türk Konseyi Başkanı Halil Akıncı, Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Sadullah Sipahioğlu, Türkmen Eğitim Vakfı Başkanı M.K.Mahdum, Türk Cumhuriyetleri Birliği Koordinasyon Merkezi Başkanı Dr.Can Seven, İrak İnsan Hakları Derneği Başkanı Nefi Demirci, Gagauz Dostluk Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Necdet Erturul, Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği ist.Temsilcisi Hanifi Çakır, Afganistan Türkleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Güneş, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Ahmet Ceylan, Doğu Türkistanlılar Derneği YK Üyesi Arif Mergen açılışa katılarak Dernek başkan ve üyelerini onure ettiler.

Açılış törenin ardından gerçekleştirilen kokteyle katılan protokolden önemli isimler ve diğer katılımcılar Bultürk’ün gelecek organizasyonları hakkında görüşlerini ifade etti.

Saygılarımla,

 

 

Neriman ERALP

BULTÜRK

Yıldırım Mah. Şehit Kamil Balkan Cad.

No: 114/A Bayrampaşa/ İstanbul

Tel: 0 212 511 63 47

http://www.bulturk.org.tr

E-mail: eralpneriman@gmail.com

Paylaş:
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + eighteen =