BULTÜRK”TE TÜRKİYE VE TÜRK SEVDALILARI BAYRAMLAŞMASI

Bulgaristan Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) Ramazan Bayramının 3. günü (12 Nisan 24- Cuma) günü Dernek Genel
Merkezinde bayramlaşma merasimi düzenledi. BULTÜRK tarafından “birlik beraberliği pekiştirmek, sevgi ve muhabbetimizi paylaşmak üzere gelin birlik olalım, bayramlaşalım” sloganı ile Dernek Genel Merkezinde görkemli bir bayramlaşma programı düzenlendi.

Türkiye ve Türk Dünyası Sevdalılarına seslenilerek yapılan davete
Türk dünyasını temsil eden çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri icabet etti. Bayramlaşma merasimi Bulgaristan Stratejik Araştırmalar Merkezi(BGSAM) Başkan Vekili Eğitimci Yazar Nevzat Öztürk’ün açılış konuşması ile başladı. Öztürk konuşmasında; ” Bizleri, Evveli rahmet ortası mağfiret, sonu Cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayı gibi bereketli bir aydan sonra Ramazan Bayramına ulaştıran Rabbimize hamd ediyoruz. Sizler bizleri kırmayarak davete icabet ettiğiniz için hepinize hoş geldiniz diyor sevgi ve selamlarımı, muhabbetlerimi sunuyorum.
Bayram Kaşgarlı Mahmut’un XI.yüzyılda kaleme aldığı divanında “Beyrem’ olarak geçmekte ve Türkler Bayram gününü evlerini süsleyerek adeta bir şenlik havasında kutluyorlardı İslamiyet’in kabulü ile birlikte hayatımıza Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere iki dini bayram girmiştir.

Her ne kadar bugün içi boşaltılmaya çalışılsa da milletimiz dini bayramlara gerekli önemli vermiştir ve vermeye devam edecekti. Bayramlar küskünlüklerin sona erdiği, kardeşliklerin sevgi ve muhabbetin zirveye çıktığı sevinç günleridir.

O nedenle bizler Türkiye ve Türk Dünyası Sevdalılarını bir araya getirerek birliğimizi pekiştirmek sevgi ve muhabbet ikliminde birlikte bayramlaşmak istedik. O nedenle hepinize şükran borçlu olduğumuzu bir kez daha daha belirtmek isterim.
Uzun yıllar İslam’ın bayraktarlığını yapan soydaşlarımız bugün dünyanın değişik bölgelerinde bir takım asimilasyon tehlikesiyle mücadele etmektedirler. Rabbim onların yardımcısı olsun, bu bayram kurtuluşa vesile olsun.Bütün baskı ve asimilasyon çabalarına rağmen asil milletimiz milli ve manevi değerleri sayesinde hem kendi kimliklerini koruyabilmiş hem de dünyaya medeniyette örnek olmuşlardır.

Bizler de milletimizin milli ve manevi değerlerini gelecek kuşaklara aktarmak durumundayız. O bakımdan bu bayramlaşma programını çok önemsiyoruz Programımız Türk Dünyası Dernek Başkanlarımızdan Metin ÖZKAN, Mustafa Kemal MAHDUM, Cahit DAK, Türer YENER, Hakkı KARADAŞ, Psiholog Alanur ÖZALP, Kemal SALLI ve Temsilcilerimizin Ramazan Bayramı ile ilgili duygu ve düşüncelerini alınması, Mola ve İkram, Kırcaali Efsanesi Belgeselinin izlenmesi, Bayramlaşma, Hatıra Fotoğrafı ve Kapanış şeklinde devam edecektir. Nevzat Öztürk’ün konuşmasından sonra Türk dünyasını temsilen toplantıya katılan Dernek başkanlarına duygu ve düşüncelerini dile getirmek üzere söz verildi.

Dernek Başkanları kürsüye gelerek duygularını ifade ettiler.
Duygularını ifade eden sivil toplum örgütlerinin temsilcileri BULTÜRK’e böyle bir bayramlaşma programı tertip ettiği için teşekkür ederek programların devam etmesini, kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılmasının önemine değindiler. Konuşmalarını yapan Dernek Temsilcilerine BULTÜRK tarafından Teşekkür Belgesi takdim edildi.

Akabinde misafirlere ikramda bulunuldu.
Kırcaali Efsanesi Belgesel Filmi izlendi. Film sonrasında toplantıya katılanlar birbirleriyle bayramlaştılar, ardından hatıra fotoğrafı çekilerek toplantı sona erdi.
Toplantıya katılan katılımcıların tamamı Kurcaali Efsanesi Belgesel Filminin çok güzel olduğunu ifade ederek ve toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirerek toplantıdan ayrıldılar.

Saygılarımızla,

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + eighteen =