BULTÜRK’TEN “Bulgaristan ve Türk Dünyasında Soykırımlar “ Gecesi

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği(BULTÜRK) ve Sivil Toplumlarla ilişkiler genel müdürlüğünün birlikte yürüttükleri “DÜNDEN BU GÜNE PAYLAŞIM” projesinin başarıyla nihayete ermesinin hemen ardından, 23 Aralık 2022 Cuma günü saat 18:00 – 23:00 Aralığında BULTÜRK tarafından Fatih belediyesi Çatladı kapı sosyal tesislerinde Boğazın kenarında İstanbul’un incisi Kız kulesinin karşısında eşsiz deniz manzarası eşliğinde “BULGARİSTAN VE TÜRK DÜNYASINDA TÜRKLERE VE MÜSLÜMANLARA KARŞI YAPILAN SOYKIRIMLAR” hakkında yeniden toplumumuzu bilgilendirerek aydınlatıp yâd etmek üzre, düzenlemiş olduğu sohbet ve bilgilendirme yâd etme toplantısı;

BULTÜRK yönetim kurulu üyesi Sn. Mehmet ÇAKIR’IN yönetiminde 350 kişiyi aşkın misafirlerin katılımları ile yemekli olarak gerçekleşmiştir.

Gecemize başta Fatih Kaymakamımız Sayın Cafer SARILI Beyefendi olmak üzre,

Fatih MHP ilçe Başkanı Mehmet ÇELEP, Murat OMURTAG ve Türkiye’de bulunan Türk Dünyası Sevdalıları, Türk Dünyasını temsil eden STK’lar, vakıflar, siyasi kuruluşlar ve saygın iş adamlarının yoğun katılımları ile gerçekleşti.

Geceye yoğun çalışma ve önceden belirlenmiş programları nedeni ile katılamayanlar başarı dileklerini ileten telgrafları ile gecemizi onurlandırdılar.

 

Mehmet ÇAKIR’IN açılışını yaptığı 1984 yılında Bulgaristan Devletinde Komünist ve ırkçı yönetimin özellikle TÜRKLER üzerinde uygulamış oldukları baskı, zulüm, işkence ve soykırımların yanı sıra isimlerinin de zorla değiştirilmeye başlandığı yıl 1984 olayları neticesinde Bulgaristan’da şahadetiyle sembol haline gelmiş olan

TÜRKAN BEBEK nezdinde tüm soykırıma uğrayan Bulgaristanlı TÜRK vatandaşlar ile birlikte,

TÜRK DÜNYASI’NDA meydana gelen soykırımların ana unsuru içinde bulunulan GÜVENLİK ZAFİYETİDİR. Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için GÜVENLİK ve sistemimizin kendi unsurlarımızın sevk ve idaresinde olması büyük önem taşıyor.

Türkiye’de bundan 10 yıl önce geriye döndüğümüzde Türkiye’nin sorununun güvenlik olduğunu görürsünüz.

Her yerde bombalar patladığına şahit olurken bu gün artık bunların kalmadığını görebilirsiniz.

Artık Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde çok rahat dolaşabiliyorsak Bunda büyük ölçüde içişleri Bakanımızın emek ve katkısı büyüktür.

Ardından BULTÜRK Başkanına söz verildi;

BULTÜRK Genel Başkanı Sayın Rafet ULUTÜRK’ ÜN özellikle BULTÜRK ve Bulgaristan ile ilgili olarak yaptığı bilgilendirme tanıtım ve zalimleri soykırımcıları telin ile soykırıma uğrayarak şahadet mertebesine ulaşanlar için hayır dua talepli konuşması katılımcılar tarafından ilgiyle izlenip duygulu anlara sebep oldu.

ULUTÜRK’ÜN konuşmasını takiben geceye katılan nazik, feraset dolu yol gösterici saygın içişleri Bakanımız Süleyman SOYLU Beyefendiyi temsilen,

Bakan Yrd. Saygın Mehmet ERSOY Beyefendinin konu ile ilgili olarak devlet adamı duyarlılığındaki veciz ve yürekleri ferahlatıcı doyurucu tatmin edici güzel konuşmaları katılımcıların büyük takdirlerini kazandı.

Gecenin mana ve ehemmiyeti ile ilgili konuşmayı Arkeolog Sanat Tarihçisi ve araştırmacı Saygın Hocamız İbrahim UFUK KAYNAK tafsilatlı olarak tamamı belge ve vesikalara dayalı ders niteliğinde katılımcılara anlattı.

Tarih boyunca dünya üzerinde hür ve devletsiz kalmayan tek milletin TÜRKLER olduğunu belirterek bu konuda Türk Milletinin adeta maraton koşucusu gibi bir hasrete sahip olduğunu altını çizerek bu özelliklere haiz dünyada başka bir milletin olmadığını belirtti. Buna karşı tüm dünya ülkelerinin bu uzun soluklu gayret ve yaşama azmine sahip Türk Milletine karşı tüm dünya ülkelerinin birlikte hareket ederek Türk Milletini tarih sahnesinden silinmesi için olağanüstü güç sarf ettiler. Zülüm ve soykırımlar yaptılar ve halen aynı soykırımlarına fikri ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan büyük bir hırsla devam etmekte olduklarını belirtti. Netice olarak Sayın KAYNAK tarih boyunca hiçbir zaman kendine karşı tek bir güçle savaşmayıp güçler, devletler (HAÇLILAR) ile savaşarak varlıklarını ve dirliklerini sürdürmüş olduklarını özellikle belirtti.

Sayın KAYNAK tüm dünyanın Türk düşmanlığı konusunda tarih boyunca olduğu gibi günümsde ve gelecekte de bir birleri ile mütefik olarak yarışırcasına soykırımlara devam edeceklerini belirttikten sonra onların (TÜRK DÜŞMANLARININ) günümüzde güçlenerek dünyada ve özellikle bölgesinde devleşen KADİM TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ ve AZİZ TÜRK MİLLETİNİN içinde bulunduğumuz 21. Asrın bundan böyle TÜRK ASRI olarak tarih ve medeniyet sayfaları arasında mazlum ve dost devletlere güven zalim ve düşmanlarına karşı ise korkulu ruya olacağını işaret etti.

Gecenin sonunda BULTÜRK tarafından Bulgaristan Türkleri için gösterdikleri fedakâr ve vefakâr hizmet ve çalışmalarından dolayı Ergül BALKAN, Dr. Nedim BİRİNCİ, Aydın FİDAN, Behçet BAŞARAN, Abdullah DİNÇER ve Filiz SOYTÜRK’E teşekkür belgeleri takdim edilmiştir.

Böyle nezih bir geceyi düzenleyerek tarih boyunca TÜRK VE MÜSLÜMANLARA yapılan soykırımları kınayıp yâd eden başta Genel Başkanımız Sayın Rafet ULUTÜRK olmak üzre, BULTÜRK yönetim kurulu üyelerini yürekten kutluyor başarı ve muvaffakiyetlerinin devamını diliyoruz.

Ergül BALKAN
BULTÜRK

 

BULTÜRK DERNEĞİNİN TANITIMI

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =