BULTÜRK’ten Yeniden Refah Partisine Ziyaret

BULTÜRK Yöneticileri İstanbul Yeniden Refah Partisi İl Başkanlığını ziyaret ettiler.

Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK BULTÜRK Yönetiminden Dr. Nedim BİRİNCİ ve Cihan MOĞULTAY ile birlikte Yeniden Refah Partisi İstanbul İl Başkanı Hüseyin Terzi’yi makamında hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede İl Başkanı Hüseyin Terzi’ye görevinde başarılar diledik.

Görüşmede Türkiye’de yaşayan Bulgaristan Türklerinin problemleri de dile getirildi. Öncelikle BULTÜRK derneğinin kısaca tanıtıldıktan sonra. Kendilerine Bulgaristan ile ilgili bir rapor sunuldu ve kısaca rapor özetlendi. Özellikle Türkiye’de bulunan 1989 yılından sonra gelenlerin Türk Vatandaşlarının (Bulgaristan’da çalıştıkları yılları Türkiye’de borçlanma durumunu) emeklilerin durumları hakkında da görüş alış verişinde bulunuldu. Bulgaristan’da yıllarca çalışıp emeğinin karşılığını alamadıklarını ve bu konuda borçlanma konusunda Türkiye Cumhuriyetinin vermiş oldukları sözleri yerine getirilmesi konusunda bilgi paylaştıklarını. Bu konuda da Ankara’ya devletimize problemlerini iletmek konusunda yardım talep edildi.

Ayrıca; BULTÜRK Genel Başkanımız da Kongrede tek aday olan Hüseyin Terzi, Yeniden Refah Partisi İstanbul İl Başkanı oldu için tebrik etti. Başkanımız “Tüm Türk-İslam âleminin merhum lideri Erbakan Hocamızın şehri, dünyanın başşehri, Osmanlı payitahtının İstanbul’umuzun Partinizin İl Başkanı göreviniz hayırlı ve mübarek olsun. İstanbul’umuza Milli Görüş sancağını yeniden, en yüksek burçlara dikmemize vesile olur inşallah. Dünyaya “Milli Görüş” davasını öğreten, dava adamı merhum liderleri Erbakan Hoca’yı rahmetle andığını.” dile getirdi.

Ardından: “Biz sizlere İstanbul’da yapılan güzel çalışmalarınızı takdir ediyoruz. Bulgaristan’da yaşanan eksiklikler varsa özellikle Bulgaristan konusunda bunları da dilimizin döndüğü kadarıyla Sizlere bunları aktaracağız çözümü birlikte bulmalıyız. Bizim amacımız “Balkanlar’da ve Dünya’da barıştır başka bir istediğimiz olamaz. Bizler her kez doğdu köyde şehirlerde bölgelerde rahat huzurlu o devletin içinde birinci sınıf vatandaş olarak yaşamasıdır, başka bir isteğimiz yok.” ifadelerini kullandı.

Bizler, İstanbul’da Yeniden Refah Partisi İl Başkanı görevinizi kutluyor ve ekibinize görevlerinizde başarılar diliyoruz. Rabbim utandırmasın” İl Başkanlığınız hayırlara vesile olmasını dileriz. dedi.

Dr. Nedim BİRİNCİ BULTÜRK tarihçesini anlattı;

Karşılıklı tanışmadan sonra, BULTÜRK Derneği hakkında bilgiler verdi. “BULTÜRK – Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği, BGSAM – Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi” nin faaliyetlerini ve etkinliklerini anlattı.

 • BULTÜRK 2002’de 33 kişi tarafından kurulmuş ve 2003’te İstanbul-Bayrampaşa’da etkinliklerine başlamıştır. Web: www.bulturk.org.tr
 • 2004’te kısa ismi BULTÜRK olan, “Bulgaristan Türkeri’nin Sesi” gazetesini çıkardı. www.bghaber.org www.bulturk.net,
 • BGHABER İnternet için – https://www.bghaber.org/ – Bulgaristan ile ilgili haberler
 • BULTÜRK Gazetesi için – https://issuu.com/bulturk, – Bulgaristan Türklerinin Sesi Gazetesi
 • BGSAM Kitapları için – https://issuu.com/bgsam – Aralık 2019 tarihli 62. Kitabı hazırlanmıştır.
 • BULTÜRK Kitaplar için – https://issuu.com/bulturkdernegi – BULTÜRK Faaliyetleri ve Bulgaristan’da basın hayatı vsy.
 • BULTÜRK Genel Merkezde 15 günde bir  konferans, seminer, sohbet ve değişik konularda bilgilendirme görüşmeleri düzenler.
 • Bulgaristan’da ve Türkiye’de anket düzenleyerek 13 bin kişi üzerinde kamuoyu yoklaması yapar.
 • 1970’li ve 1980’li yıllarda, Bulgaristan’daki Müslüman Türklere karşı zulüm uygulayan diktatör T. Jivkov rejiminin asimilasyon siyaseti ve total soykırım denemesi BULTÜRK tarafından sürekli kınanmıştır.
 • BULTÜRK Kırca Ali şehrinin kuruluş yılı olarak 1434’yılının kabul edilmesinde büyük rol oynadı ve anma etkinlikleri düzenler.
 • BULTÜRK, Bulgaristan’dan Türkiye’ye 1991 ve sonrası göç edenlerin sosyal haklarından yararlanabilmeleri için Türkiye’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı katında etkin olmuştur.
 • Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği bünyesinde BGSAM -Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezinin hazırladığı kitaplar Şubat 2020’da 64’ye ulaşmıştır. Bunun yanında çok sayıda bilimsel toplantı, sempozyum, etkinlikler düzenlemeye devam etmektedir” şeklinde BULTÜRK’ün faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Soldan Sağ; BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Hüseyin TERZİ, BULTÜRK Yöneticilerinden Dr. Nedim BİRİNCİ ve Sn. Cihan MOĞULTAY- Hem Bultürk yöneticisi hem de Yeniden Refah Partisi İstanbul İl Teşkilatı görevlisi.

Yeniden Refah Partisi İstanbul İl Başkanı Hüseyin TERZİ; “Öncelikle bizi Evlad-ı Fatihanlar adına ziyaretinizden dolayı teşekkür ederim. Bizler, genel Başkanımın da dediği gibi; “Ülkemiz bu noktadan ancak eğitim ve üretim seferberliği ile kurtulur. Sihirli kelimeler bunlardır. Kaliteli eğitim, kaliteli katma değerli üretim. İhracatı artırmak, işsizlikten kurtulmak, yüksek teknoloji ürünü üretmek, borçtan kurtulmak, dış ticaret açığını kapatmak, borç faizinden kurtulmak, refahın artması ve Türk Lirasının döviz karşısında ezilmekten kurtulması da buna bağlı. Topyekûn kalkınma ve kurtuluş için topyekûn eğitim ve üretim seferberliğini başlatacağız. Bizler İki şeyi çok iyi yapacağız. İnsan yetiştireceğiz ve ürün üreteceğiz.

Nasıl insan? Ahlaki, manevi ve bilimsel kalitesi yüksek entelektüel insan.

Nasıl ürün? Yüksek katma değerli ürün. Bu seferberlik için gereken kaynağı da borçla, faizle, vergiyle değil, milli kaynak paketleriyle bulacağız.

Bugün Bulgaristan AB üyesidir ve Bulgaristan’dan birçok kişi buralarda çalışmaktalar. Avrupa’nın hangi şehrine giderseniz gidin mutlaka Erbakan hocamızın bir eseri sizi karşılayacaktır. Hatırlarsanız hocamız ömrü boyu hep ağır sanayi, üretim derdi. Biz de gençlerimize iş kapısı açacak işler yapacağız ve gençlerimiz bunun için sizlerden de partimizi tercih etmelerini istiyoruz. Avrupa’da Bulgaristan Türklerinin de nüfusları epey kabardı. Buralarda da ortak işbirlikleri yapabiliriz. Bizler güçlü oluşumlar yapılması için elimizden geleni yapmaya hazırız. Türkiye’de mevcut siyasi partilerin tamamının liderleri siyasi ömrünü tamamladı. Yeni Türkiye’nin Lideri de yine aramızdan çıkacaktır. Bakın bu gün Türkiye’yi yöneten kadronun hemen hemen tamamı burada yetişen kadrolardır. Yeni Türkiye’yi yönetecek kadrolarda buradan çıkacaktır buna emin olabilirsiniz.”

Milli Görüş’ün kanının dolaştığını ve bu kutlu yürüyüşte baş eğmeyeceğiz. Bazı yıldızlar vardır, yol gösterir sehere. Yolumuz selamettir. Şehadet arzularsak bu dava, dava olur.” Sizlere ziyaretinizden dolayı teşekkür ederiz Bulgaristan konusunda parti olarak eksiklerimiz vardı. İnşallah birlikte bu eksikleri tamamlarız. Tekrar teşekkür ederim. diyerek bitirdi.

Aralarında kitap alış verişinden sonra bu günü ölümsüzleştirmek için hatıra fotoğrafı çekildi.

Dr. Nedim BİRİNCİ

 

Fotoğraftakiler: Soldan Sağ; BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK, Yeniden Refah Partisi İstanbul İl Başkanı Hüseyin TERZİ, BULTÜRK Yöneticilerinden Dr. Nedim BİRİNCİ ve Sn. Cihan MOĞULTAY- Hem Bultürk yöneticisi hem de Yeniden Refah Partisi İstanbul İl Teşkilatı görevlisi.

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × four =