BULTÜRK’ün 3. İstişare Toplantısı Gerçekleşti

BULTÜRK Genel Merkezi çatısı altında Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi (BGSAM), “YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR (TÜRK DÜNYASININ UMUDU), İnşa Süreci Başlıyor, Dev Uyanıyor” temasıyla düzenlediği toplantıların üçüncüsünü 18 Kasım 2023 Cumartesi günü Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği merkezinde gerçekleştirdi.

Toplantımız, Olimpiyat ve dünya şampiyonu milli gururumuz Naim SÜLEYMANOĞLU’nun aramızdan ayrılışının 6. yılı münasebetiyle anma töreni ile başladı. Türk Dünyası’ndan katılan Sivil Toplum Kuruluşları (Katılanlar; Sofya, Komrat, Kerkük, Musul, Bayır Bucak, Çeboksari, Azerbaycan ve Güney Azerbaycan, Suriye, Dağıstan, Özbekistan) Başkan ve yöneticileri kısa konuşmalar yaparak Naim SÜLEYMANOĞLU’nun anılarından bahsettiler.

Ardından pilav ve ayran ikram edilerek bir dua yapıldı.

Toplantıda BULTÜRK Başkanı Rafet ULUTÜRK başkanlık yaparken, Bulgaristan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı ve Vekili Nevzat ÖZTÜRK de başkanlık görevini üstlendi. Nevzat ÖZTÜRK, Türkiye’deki eğitim konusunda önerilerini sundu ve Türk Dünyası’ndan katılan Sivil Toplum Kuruluşları da bu önerilere ilaveler yaptı. Bunların hepsi bir araya toplandı ve yine hocalarla da görüşülerek gelecek toplantı için bir sunum yapılması kararlaştırıldı.

BGSAM’ın birinci ve ikinci toplantılarında olduğu gibi, Bulgaristan ve tüm Türk dünyası için yeni politikalar üretme, sorunları tespit ederek çözüm önerileri sunma, politika yapıcılara yol gösterici olma, bilimsel araştırmalar yapma ve toplumsal sorunların çözümüne katkı sağlama amacıyla bağımsız bir bakış açısıyla çalışmalar yapma hedefi doğrultusunda bir araya gelindi. Katılımcılardan alınan düşünceler doğrultusunda bir sonuç bildirisi hazırlandı. Ayrıca, önümüzdeki Mahalli İdareler Seçimi için yapılacak çalışmaları ve oluşturulacak Türk Dünyası soydaş STK’lar Platformu’nun çalışma prensiplerini belirlemek üzere bir komisyon kuruldu.

“Türk Birliği Yolunda: Kültürler Arası Bir Yolculuk” için yola çıktıklarını belirten BULTÜRK, eğitim sistemiyle ilgili bir rapor hazırlayarak gelecek toplantıda kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti. Ayrıca bu raporu öncelikle Türk Devletler Teşkilatı aksakalımız Binali YILDIRIM ve diğer devlet yetkilileri ile bir randevu alınarak kendileri ile de paylaşacakları kararı alındı.

BULTÜRK olarak, bilim adamlarının çekindiği gerçekleri dile getirmeye devam edeceklerini ve Mevlana’nın öğüdünde olduğu gibi “Karanlığa küfredeceğine bir mum yak” ilkesine sadık kalacaklarını belirtti. Geleceğe yönelik stratejilere odaklanacaklarını ve umutsuzluğa kapılmadan yoluma devam edeceklerini vurguladılar.

Toplantıya katılan tüm Türk Dünyası sevdalılarına teşekkür ediyor, özellikle de raporumuza katkıda bulunan İrak Türkleri Dernek Başkanı Kemal BEYATLI, Afganistan Türkleri Başkanı Mustafa K. MAHDUM, akademisyen Olga Radova, Mehmet DOĞAN, TRT Sanatçımız Rüstem AVCI’nın Osman Paşa türküsünü söylemesi insanlarımızı çok mutlu etti. Herkes birlikte daha da güçlü olunacağını artık farkındayız. Bu birliktelik önümüzde yerel seçimlerde de devam edecektir.

Gelecekteki başarılara inançla ve kararlılıkla ilerleyeceklerini ifade ederek, “Allah yar ve yardımcımız olsun, sefer bizden zafer Allah’tandır.” diyerek toplantıyı sonlandırdılar.

Dr. Nedim BİRİNCİ

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × two =