Ermeni konyakı”nın yaratıcısı almanlardı

Qafar AĞAYEV

Alman pröfesor ermenileri meyus etti: “Ermeni konyakı”nın yaratıcısı almanlardı”

Almanya’nın Berlin Humbolt Üniversitesi’nde Alman tarihçilerle birlikte “Bakü’nün çok kültürlü yaşamındak Almanların rolü” başlıklı bir konferans düzenlendi.

Konferans  Humbolt Üniversitesi, Almanya Azerbaycanlılarının “Birlik Entegrasyon ve İş Geliştirme Merkezi” ve Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Konferansa Alman tarihçiler ve pröfesörler Duke Wolfgang, Geike Rainer, Tamara Tşernova, Konrad Gunter ve üniversitenin fakülte dekanı, profesör Aux Eva-Mariya, Azerbaycanlı araştırmaçı Fuad Ahundov, Almanya Azerbaycanlılar Koordinasyon Kurulu üyəsi Emin Salayev, organizasyonun aktivistleri Farid Tagiyev, Dr. Adil Bayramov, farklı milletlerden temsilciler, Diaspora temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Konuşma yapan Aux Eva Mariya, bu yıl Almanların Kafkasta, özellikle de Azerbaycanda  yerleşmesinin 200. yıldönümünün olduğunu hatırlatarak, Rusya Çarlığının 1819 yılında düzenlediği sürecin önemini anlattı.

1940’larda SSCB liderliği tarafından Orta Asya’ya sürgün edilen bu Alman ailelerin Azerbaycanda ilk olarak Genca, Şemkir ve Gazak’ta yaşadıklarını hatırlatarak, onların Azerbaycan tarihindeki rolünden bahsetti.

Alman bilim insanı, hoşgörülü ve kültürel açıdan farklı olan Azerbaycanda Almanların kültürel gelişimini vurgulayarak, Azerbeycanda korunan Alman kültürel anıtları hakkında konuştu:

“Biz  araştırmalarımızla Kafkasdan Karsa kadar her nüansı inceledik. Bu bölgede tarihten şu ana kadar Azerbaycanlılar ile birlikte Gürcülerle de Almanların bağlımlılıklarını bulsak da, bu bölgede Ermenilerle bağlı hiç bir izle karşılaşmadık. Bölgede genel olaral Ermenilerin hiç bir kültürel izleri yoktur.  Hatta bu gün her yerde “Ermeni konyakı”ismi ile propaganda yapıyorlar, aslında, bu konyakın yaratıcısı, o zamanlar Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine yerleşen Almanlardı” diyen tarihçi alim bununla ilgili gerçekleri gösterdi.

Konferansta araştırmacı Fuad Ahundov, Azerbayacanda, özellikle Baküde iz koyan Alman kökenli tarihi şahsiyetlerden, yeni  gerçeklerden konuştu.

Konferans katılımcıların karşılıklı müzakereleri ile devam etti.

Qafar AĞAYEV

 

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 17 =