FİNLANDİYE ve TÜRKİYE DOSTLUK RESEPSİYONU

18 Ekim 2021 tarihinde Finlandiya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından; Ankara’daki ilk Finlandiya Savunma Ataşeliği Ofisi’nin açılışının 80. Yıldönümü münasebetiyle Finlandiya ve Türkiye Dostluk Resepsiyonu gerçekleştirildi.

Ankara’da görev yapan bütün yabancı ataşelerden ve bürokratlardan üst düzey katılımın olduğu resepsiyona, Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet (BULTÜRK) Derneği Ankara Temsilcisi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Sayın İsmail CİNGÖZ ve BULTÜRK Derneği Ankara Temsilcisi Fatma AKSOY olarak bizler de davetli olarak katıldık.

Finlandiya Savunma Ataşeliğinden Sayın Semra TURGUTCAN bizleri çok sıcak karşıladı ve tüm misafirler ile tek tek ilgilendi.

Resepsiyonda iki ülke arasındaki askeri diplomatik ilişkilerin kutlanması amaçlandığı ve bu işbirliğinin geçmişteki gibi devam etmesi temennileri ifade edildi.

Finlandiya ve Türkiye arasındaki askeri ve diplomatik ilişkilerin, Atatürk’ün “Beyaz Zambaklar Ülkesi’nde” adlı kitabın tüm subay adayı öğrencilere okutulmasını istediği zamandan daha öncesinde başladığı belirtildi. Bu kitap, Finlandiya’nın eğitim alanında nasıl dünya birincisi olduğunu ve nasıl geliştiğini anlatması açısından önemlidir.

Resepsiyonda Finlandiya Savunma Ataşeliği’nde ilk görev yapan Finlandiya Askeri Ataşesi Sayın Arvo WİİTANEN’in öyküsü anlatıldı.

Ayrıca Ataşelikte daha önce görev yapan ve emekliye ayrılan iki Türk personele de plaket verildi.

Resepsiyonda Finlandiyalı Sayın Mareşal Carl Gustav MANNERHEİM’in, 1906-1908 yılları arasında Orta Asya’dan başlayıp İpek Yolu’nu takip ederek Çin’e kadar olan bölgede çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi de katılımcılar tarafından gezildi.

Resepsiyonda, Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Sayın Ari MAKİ ile sohbet etme şansımız oldu. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Sayın İsmail CİNGÖZ ile sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştirdiler. Sayın CİNGÖZ, Finlandiya Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Sayın Albay Juha MÄKELÄ ile de sohbet etti. Ataşe Sayın MÄKELÄ, Sayın CİNGÖZ ile uluslararası konularda yayınlamış olduğu makaleler üzerine uygun bir zamanda daha detaylı görüşmek istediğini belirtti.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’nin sıcak, samimi ve dostane karşılamaları ve davetleri için öncelikle Finlandiya Ankara Büyükelçisi Sayın Ari MAKİ’ye, Askeri Ataşe Sayın Albay Juha MÄKELÄ ve Ataşelik Personeli Sayın Semra TURGUTCAN olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.

 

Fatma AKSOY
BULTÜRK Ankara Temsilcisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 4 =