İstanbul Bulgar Kilisesi onunde çiçekli eylem

Cami Cemaatine Saldırıyı Kınıyor

Kilise cemaatine sahip çıkıyoruz

Öncelikle, Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da Banya Başı camiinde Cuma namazı kılan cemaate yapılan saldırıyı BULTURK Derneği olarak şiddetle kınıyor, hangi dinden olursa olsun ibadet eden bir topluluğa saldırmanın her şeyden önce bir insanlık suçu olduğunu kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Bulgaristan’da yapılan çirkin saldırı başta bu ülkedeki soydaşlarımızı olmak üzere Bulgaristan vatandaşlarını, Türk İslam âlemini ve tüm insanlığı derin bir endişeye sevk etmiştir.

Bulgaristan diğer Balkan ülkelerinde meydana gelen üzücü olayları yaşamamış, başta Bulgaristan’daki Türk azınlığı, olmak üzere tüm etnik ve dini azınlıkların olgun davranışları ve özverili çabaları sayesinde Bulgaristan’daki toplumsal barış muhafaza edilmiştir. Balkan ülkelerinin demokrasiye geçişleri çok sancılı bir süreç takip ederkenBulgaristan’da ise azınlıkların soğukkanlılığı barışseverliği ve hoş görüsü sayesinde bunun aksi bir süreç işlemiş ülkenin demokrasiye kavuşması ve toplumsal barışı dünyada örnek gösterilmiştir.

Her demecinde ve her faaliyetinde Türk ve Müslümanları hedef alan, ülke içinde suni düşmanlıklar yaratarak bunu körüklemeye çalışan ATAKA partisi ve yöneticileri ülkeyi adeta bir ateşe, dipsiz bir kuyuya atmaya çalışmaktadır.

 

Ancak ülkedeki toplumsal barışın Bulgaristan’ın en önemli nimetlerinden birisi olduğunun bilincinde olan sağduyulu Bulgar halkının bu sapkın partinin tahriklerine geçiş vermeyeceğine, hoşgörü ve barış ortamını bozmak isteyenlere prim tanımayacağına inancımız tamdır.

Biz Türkiye’de yaşayan Bulgaristan Türkleri, Bulgaristan Baş Savcısı ile Anayasa mahkemesini göreve davet ediyor, hiçbir AB ülkesinde benzeri bulunmayan Neo-faşist ATAKA partisinin kapatılması için harekete geçilmesinin bir insanlık görevi olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

Etnik barışın korunmasının yanı sıra iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin halklar arasındaki dostluğun geliştirilmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği olarak her sene İstanbul’daki Ortodoks Bulgar Mezarlığının temizliğini yapıyoruz ve benzeri faaliyetlerimizi devam edeceğiz.

Bu gün de hem iki halk arasındaki dostluğu tüm dünyaya göstermek hem de Bulgaristan’da yaşayan din kardeşlerimizin yaşadığı korku ve endişeleri Ülkemizdeki Ortodoks Bulgar cemaatinin yaşamaması için bu gün bu dostlarımızın ibadethanesini ziyaret ediyoruz. Biz onların ibadetlerine eskiden olduğu gibi bu gün ve yarın da saygı duymaya devam edeceğiz. Bu gün biz İstanbul’daki Bulgar cemaatinin rahat ve huzurlu bir ortamda ibadetlerini yapabildiklerini göstermek ve ibadetlerinin ardından onlara sevginin ve barışın simgesi olan Gül ve çiçekler hediye ederek birilerinin yıkmaya çalıştığı dostluğumuzu bir nebze daha geliştirmiş olacağız

Bizler Bulgaristan’da yaşayan çeşitli toplulukların Hak ve Menfaatlerinin korunması için tüm imkânlarımızı seferber edeceğimizi ve takipçisi olacağımızı beyan ederiz.

 

 

 

İstanbul-29.05.2011

BULTURK YÖNETİMİ

 

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 4 =