“KIRCA ALİ BELGESELİ” BASIN DUYURUSU

“KIRCA ALİ BELGESELİ” (BASIN BÜLTENİ) Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği “BULTÜRK,” Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi BGSAM,

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumlarla İlişkiler Genel Müdürlüğünün de çözüm ortaklığı ile birlikte yapmış oldukları nefesleri kesecek nitelikteki çalışmalarına yeni olduğu kadar bittiğinde çok iddialı bir konuma yerleşecek olan “KIRCA ALİ EFSANESİ BELGESELİ” diye adlandırılan Bulgaristan ve Türk‐İslâm tarihine yeni boyutlar kazandıracak belgesel nitelikte bir filmi çekerek bölge ülkeleri ile birlikte tüm insanlığın hizmetine sunacaktır.

Türkistan’ın merkezlerinden biri olan Özbekistan’ın Buhara kentinde doğmuş “KIRCILAR” sülalesine mensup Gıyaseddin hoca efendinin oğlu olan ve sonucunda ismi ile müsemma “KIRCA ALİ” kentininde bânisi olan Kırcıların Ali “KIRCA ALİ” babası Giyaseddin hocanın da mensubu ve yöneticisi olduğu “PİR AHMET YESEVİ” Ocakları aksakallılarının almış oldukları meşveret ve istişarelere dayalı Hicret ve görevlendirme kararlarına uyarak zamanın Rum-Eli olarak bilinen beldelerinin bu ocaklarında faaliyetleri alanında olmak üzere Türk’ün ezelden ebede ülküsü KIZILELMA, TURAN, İ’LÂYI KELİMATULLAH ve NİZAMI ÂLEM davalarının güzel ahlak, âhi Evran kardeşliği ve hoş görü Kültürü ile ilk olarak kansız feth edilerek TÜRK-İSLÂM medeniyeti ile şereflenmesinin ilk durağı AHLAT’ta görevlendirilmiştir.

Tiril bir genç olarak AHLAT’ta babası Giyaseddin Efendinin de talim ve terbiyesinde eğitim, öğretim ve stratejik bilgilerini güçlendiren Kırcıların Ali yüksek cesareti, güzel ahlakı ve cihat ruhuyla dopdolu bedeni kısa zamanda çevre ve hocalarının dikkatlerini çekmiştir.

Tıpkı BUHARA Alperenleri PİR AHMET YESEVİ ocakları aksakalları gibi AHLAT’ta kurularak vazife ifa eden Giyaseddin Hoca Efendi’ninde aldıkları ortak meşveret ve istişare kararları gereği Kırcıların Ali  ve seçkin arkadaşlarına Türk-İslâm medeniyetinin “EMRİ BİLMAĞRUF VENEHYİ ANİLMÜNKER” kutsal görevi gereğince Henüz ANADOLU’nun giriş kapısı AHLAT’tan itibaren Güneşin battığı yerlere kadar taşınarak mensubu olduklarından büyük şeref ve onur duydukları gururlandıkları PİR AHMET YESEVİ ocaklarının yüksek feyiz ve ışığında bu günkü Bulgaristan’ında bulunduğu Rum-Eli topraklarına ulaşarak TÜRK-İSLÂM Medeniyeti sancağını dikmek görevini verdiler.

Kırcıların Ali, aldığı bu görev emri gereğince AHLAT‘dan başlamak üzere, Bu günkü durumları ile Çanakkale’ye kadar tam ondokuz yerleşim belediyesinden meşakkatli ve yıpratıcı seyahatlerinde her beldeyi temsilen bulundukları ocakların muhterem hocaları ve Saygın ekiplerinin kefil oldukları 70 serden geçmiş Alperenleri sabah namazları sonunda toplayarak Balıkesir’e ulaşmışlar. Burada engin ve hırçın denizi o günkü şartlarda yaptıkları büyük iki adet sal ile geçerek Çanakkale’nin ÇİNPE mevkisinde yerleşerek ÇINPE kalesini feth etmişlerdir. Kırcıların Ali ve cesur arkadaşları alperenlerin bu güzide Fetihleri Avrupa ölçeğinde İslâm adına bir müjde hükmündedir.

Kırcıların Ali ve cesur arkadaşlarına günün Osmanlı Paşaları ve askerlerinden de destek vererek katılan büyük vatan sever devlet adamlarının sayıları da hatırı sayılır ölçüde dır. Bunlardan en önemlisi de Kırcıların Ali ile birlikte tüm Asker sayısı 800 kişi civarında bir güce sahip Lala Şahin Paşa ile vermiş oldukları müthiş ve tarihe nam salmış zaferlere imza atarak finalde ismi ile müsemma dediğimiz Bulgaristan Trükleri’nin bugün de başkenti olarak bilinen ve görülen coğrafi olarak ta AHLAT’a benzeyen KIRCAALİ kentini feth ederek OTAĞ’ını bu güzide yere kurarak ömrünü bu cennet misali yerde tamamlayarak hakka yürümüştür. 

Tarih bilinci ve toplumsal hafızanın oluşumu amacıyla İçişleri Bakanlığımız ile ortaklaşa gerçekleştirilen projenin çekimleri Bitlis Valiliği ve Ahlât Kaymakamı, Ahlat Belediye Başkanı Kadim Dostum Av. Mümtaz ÇOBAN bizlere kucak açarak, her türlü imkânı sağlamıştır. Ahlât halkı erkeğiyle, kadınıyla, çocuklarıyla yanımızda yer almıştır. Bu vesile ile Bitlis Valilimize, Ahlât Kaymakamımıza, Ahlât Belediye Başkanımıza, Ahlât halkımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Bulgaristan’da Türk nüfusunun en yoğun olduğu Türklerin başkenti KIRCAALİ şehrine adını veren KIRCA ALİ Efsanesi belgeseli;

Türkistan’ın o dönemlerde Türk-İslam kültürünün Güneşin doğdu yer Buhara’dan başlayıp bugün Türklerin Medeni Başkenti olan AHLAT,

Ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nde 19 il geçerek devam eden, PİR Ahmet YESEVİ öğretilerini aşıladığı Anadolu yolculuğu ile güneşin battığı yere kadar Rum-eli toprakları fethinden sonraki ölümüne kadar uzanan kahramanlıkların anlatıldığı bu belgesel, unutulmuş bir tarihin torunlarına armanı olacak iddiasında olacak bir hikâye…

Buhara’dan – Kırcaali’ye uzanan bu anlamlı tarih yolculuğunda Kırca Ali’nin ÇİMPE kalesi fethi ve ÇİRMEN savaşındaki kahramanlıkları, PİR Ahmet YESEVİ ocaklarının fikirlerini kültürlerini Anadolu’ya sevgiyle nasıl aşıladığı anlatılmaktadır.

BULTÜRK VE BGSAM’ın tarih araştırmaları ile detaylandırılmış hikâye Büyük ATATÜRK’ÜN açtığı yolda, gösterdiği hedefle TURAN ve KIZILELMA ülküsü ışığında tarihe düşülen bir not niteliği iddiasında…

Kırcaali Efsanesi’ Belgeseli”’nin galası birçok Bulgar ve Türk devlet yetkililerinin de katılımı ile Kırcaali’de yapılacaktır.
Ayrıca kitaplaştırılacak, umut ederiz ki” filme” dönüştürülecektir.
Amatör bir ruh ve profesyonel bir film ekibiyle çekimleri devam eden projenin fragmanları 26. Ağustos’ta yayınlanacaktır.

Bu belgesel BULTÜRK gençliğe bir armağandır.

KIRCAALİ ve Kahraman dava ve gaza arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz.

Tarihte isminden çok az zikredilen bu muhteşem Türk Büyüğümüz Cesur Alperen adil ve müşfik devlet Adamı

cennet mekân KIRCAALİ ve

Kahraman dava ve gaza arkadaşlarını unutmamak ve

gelecek nesillere doğru ve düzgün olarak anlatabilmek amacı ile

Bu filmi T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SİVİL TOPLUMLARLA İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ile birlikte çekiyoruz. Bu filmi KIRCAALİ ve Kahraman dava ve gaza arkadaşlarına ve onların şahsında tüm ŞEHIT VE GAZİLERİMİZE atf ediyoruz. 

Sonsuz saygı ve muhabbetlerimizle,

06 Temmuz 2023

Rafet ULUTÜRK
BULTÜRK
GENEL BAŞKANI

metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + 11 =