KKTC Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı İstanbul’da

Bu devlet, şehit ve gazilerin emanetidir. 

KIBRIS GÖRÜŞMELERİNDE SON DURUM konulu Konferans yapıldı

Bayrampaşa Kültür Merkezinde, URAL EĞİTİM, KÜLTÜR VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ İLE BULGARİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE HİZMET DERNEĞİ (BULTÜRK)‘nin birlikte düzenledikleri ” KIBRIS GÖRÜŞMELERİNDE SON DURUM “ Konulu konferans düzenlediler.

Konferansın konuşmacısı KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİNİN – Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Prof.Dr.Erhan ARIKLI oldu.

Moderatörlüğünü Dr.Erdal KARABAŞ’ın yaptığı konferansta, saygı duruşu ve istiklal marşı okunduktan sonra açılış konuşması için, BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK’ü ve ardından URAL Derneği Genel Başkanı Bülent MAŞAOĞLU davet edildi. Bu iki düzenleyici dernek başkanlarının ardından asıl konferansın konuşmacısı Prof.Dr. Erhan ARIKLI kürsüye davet edilerek konferans başlatıldı.

onuşmasında ARIKLI: “TÜRKİYE ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE SADECE KENDİ KADERİNİ DEĞİL, KIBRIS’IN KADERİNİ DE BELİRLEYECEK BİR DÖNEMECE GİRDİĞİNİ” kaydetti.
Bulgaristan Türkleri Derneği ve Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmalar Derneğinin düzenledikleri, “Kıbrıs Müzakerelerinde Son Durum” konferansına kendilerini davet ettiklerinden dolayı iki başkana teşekkür etti.
Ardından: “Müzakereler kesilirse Kıbrıs Türkünün alternatifleri vardır. Ama bu alternatiflerin arasında Türkiye’ye ilhak yoktur. Kıbrıs Türkleri kurduğu bu devleti yaşatmaktan aciz değildir”  kaydetti.
“Şu an Amerika ve İngiltere Full Time devrede. Heyetlerinin biri gidiyor, biri geliyor. Akıncı’yı ve Anastasiadis’i tekrar bir araya getirmeye çalışıyorlar.
Onların hedefleri şu; Kıbrıs’ın etrafında muazzam bir petrol ve gaz var. Bu petrol ve gazı, Amerika ve İngiliz şirketleri birlikte çıkarmak için hazırlık yapıyorlar.
Onun dışında İsrail gazı var. Bu İsrail gazının bir an evvel Kıbrıs üzerinden Türkiye ve Avrupa’ya gitmesi lazım. Dolayısıyla adada bir an evvel bir çözüm olmalı. Çözüm olmalı ki İsrail gazı bir an evvel Türkiye’ye ve Avrupa’ya ulaşsın.
Avrupa’nın da sıkıntısı var. Biliyorsunuz Ukrayna krizi dolayısıyla Rusya ile araları çok kötü. Rusya’nın tekelinden kurtulmak istiyorlar. Bunun için alternatif gaza ihtiyaçları var. İsrail gazına şiddetle ihtiyaçları var.Dolayısıyla emperyal güçler bir an evvel adada bir çözüm istiyorlar.”
Bir tarafta çok ciddi baskılar olduğunu diğer tarafta ise Türkiye’nin içinde bulunduğu durum olduğunu kaydeden Arıklı, “Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu görüyorsunuz. Avrupa Birliği, Türkiye ile ilişkilerini giderek gerdi. Avrupa Parlamentosu dün Türkiye ile ilişkileri dondurma kararı aldı. Kısa bir süre sonra bu konu tekrar gündeme gelecek ve Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkileri büyük ölçüde ortadan kalkacak.” diye konuştu.
Türkiye’nin kendisine yeni bir ufuk, yeni bir liman aradığını dile getiren Arıklı, “Şanghay Beşlisi bu noktada Türkiye için iyi ve ciddi bir alternatif. AB’nin karşısına Şanghay Beşlisi konulabilir. İşte bu noktada Türkiye hem kendi geleceği için hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için karar vermesi gerekiyor. Yani Türkiye, Avrupa Birliği’ne girmeyecekse ve bir anlaşmadan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortadan kalkacaksa ve Kıbrıs bütünüyle Güney gibi Avrupa Birliği’ne girecekse sizler Kıbrıs’a gelirken Schengen vizesiyle mi geleceksiniz? Türkiye artık Kıbrıs’tan tamamen elini, ayağını çekmek durumunda kalır. Onun için Türkiye önümüzdeki süreçte sadece kendi kaderini değil, Kıbrıs’ın kaderini de belirleyecek bir dönemece girdi” diye konuştu,
Konuşmasının sonunda Parti olarak müzakereler için 3 model sunduklarına dikkat çeken Arıklı, müzakerelerin kesilmesi halinde Kıbrıs Türkü’nün alternatifleri olduğunu, bu alternatifler arasında Türkiye’ye ilhak düşüncesinin yer almadığını söylerken “KKTC, Türk Dünyası arasında silahlı mücadele sonucunda kurulmuş bir Türk devletidir. Kıbrıs Türkü, bu devleti yaşatmaktan aciz kalmış bir halk değildir. Bu devlet, şehit ve gazilerin emanetidir. Müzakereler tıkanır ise seçenek vardır 1-Kosova, 2-Nahçıvan ve 3-Tayvan modellerini hayata geçirerek varlığını devam ettirecektir” dedi.
Konferans sonrası soru yamuru ile devam edilirken, değerli soruları ile konferansa büyük derinlik kazandıran katılımcılara ve çok nitelikli ve önemli bir sunum yapan Sayın Prof. Dr. Erhan Arıklı’ya bu teşriflerine katıldıklarından dolayı teşekkür edildi.
Sonunda Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezinin tahsisi hususunda Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila AYDINER’e ve yalnız bırakmayan TEK-Rumeli TV’sine de teşekkür edilerek konferansa son verilirken, konuşmacı KKTC Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Prof.Dr. Erhan ARIKLI değerli bilgilerini bizlere aktardığı için iki dernek adına kendisine teşekkür plaketleri de taktim edildi.
Tüm katılımcılar sonunda toplu resim çektirdikten sonra ayrı ayrı da konuşmacı ile bol bol fotoğraf çektirdiler. Böylece konferansın sonuna erildi ve toplantıya  katılanlar KKTC için bir çok bilmediklerini bu toplantıda öğrendiklerini ve bu konferansa katıldıkları için mutlu ve huzurlu ayrıldıklarını beyan ettiler.

İstanbul 
Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =