Basın Duyurusu

Azerbaycan TV’ye Mesajımız

Ermenistan’ın işgal etmesine karşın Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilim savaşa dönüşürken, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Bulgaristan’dan da Azerbaycan’a birlik ve beraberlik mesajı vermek sizlere iletmek istedik.

Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı işgal etmesine tepki gösteren Bulgaristanlı vatandaşlarımız, Azerbaycan’a destek vermek için BULTÜRK Derneğinde bir araya geldik ve bir basın toplantısı ile sizlere iletmek isteriz.

BASIN TOPLANTISI

“Biliyorsunuz ki 30 yıldır Ermenistan Azerbaycan topraklarını işgal altında tutmaktadır.

Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan Devleti Rusya-Fransa vs. gibi büyük devletlerin destekleri ile uluslararası hukuku tanımayan tutumu ile bölgede barışı tehdit etmeyi sürdürüyor. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkâr tutumunu sürdüren Minsk üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzaktadır.

Azerbaycan’a yönelik tekrar başlayan ve kardeşlerimizin sivil kayıplara da yol açan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Azerbaycan’ın, kendi halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını destekliyor, bu süreçte Türk Dünyasının bir parçası olarak bizler de Bulgaristan Türkleri olarak Azerbaycanlı kardeşlerimize desteğimizin tam olduğunu belirtmek isteriz.

Azerbaycan ile Bulgaristan Türkleri de kardeştir.
Bizlere 1950-1960 yıllarında Azerbaycanlı kardeşlerimizin Bulgaristan Türklerine desteğini unutmuş değiliz unutamayız.
Bizim birbirimizden ayrılmamız mümkün değil çünkü bizler Azerbaycan ile dost değil kardeşiz.

Azerbaycan topraklarını işgal eden saldırgan, barbar bir Ermenistan var. O dünya yöneticileri veya bu konu ile ilgili yüzlerce toplantı yapanlara sormak lazım, 30 yıl boyunca Azerbaycanlı kardeşlerimiz diyalog için bekledi, ne yaptınız bu güne kadar?

Tüm dünya, Dağlık Karabağ bölgesinin yasal ve uluslararası anlamda Azerbaycan’ın bir parçası olduğu ve yasa dışı bir şekilde işgal edildiği gerçeğinin farkına varmalı. Mart 2008’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü kabul eden ve Ermeni güçlerinin çekilmesi gerektiği konusundaki kararı onayladı. Fakat 18 yıldır hiçbir yaptırım uygulanmadı.

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesine destek vermenin her onurlu bir devletin gerçek vazifesi olmalıydı, amma maalesef olmadı. Çünkü orada ölenler Türk’tü, Türkler geçen 19-20.yy. dünyada en çok soykırıma urağan Millettir. Artık yeni nizam geliyor onu da Türk Milleti getirecek isteseniz de istemesenizde. Yeni Dünyada Türkler gönülleri fethediyor.

TÜRKLER UYANDI İSTESENİZ DE İSTEMESENİZDE YENİ DÜNYA GELİYOR YENİ DÜNYA’DA “EĞİTİM VE ÜRETİM” YENİ GÜÇ OLACAKTIR.
TÜRKLERİN İŞİ DE BU ADALET – EĞİTİM VE ÜRETİM.

Bu mücadelede dünyada her mazlumun yanında olduğu gibi Büyük ve Güçlü Türkiye sonuna kadar Kardeşinin Can Azerbaycan’ın yanında olduğunu açık olarak belirtmiştir.

Azerbaycanlı kardeşlerimiz ateşkes kararına uydular. Samimiyetsizlik yapan ve uymayan yine Ermenistan oldu.
Füzeler ile acımasız şekilde sivilleri katledecek şekilde saldırıya devam ettiler. Herkes kendine yakışanı yapıyor buna bir şüphemiz yok.

Fakat artık bunların hesabı görülmelidir. Daha sonra hem tarih önünde hem de uluslararası hukuk önünde de hesap vermelidirler.
Artık yeter bu gidişat artık değişmeli savunmaktan kurtulup artık bedel ödetmeliyiz tüm Türk Dünyası bunun peşinde olmalıdır ve olacaklardır.

Can Azerbaycan, bizim kardeşlerimizdir.
Dolayısıyla biz Türk Dünyası da gereğini her zaman yerine getirmeliyiz, bizim desteğimiz tamdır.
Mazisi şan ve şerefle dolu olan Türk tarihimizi tekrar şahlandırma durumuna gelmiştir, bunu çok iyi anlamalı ve değerlendirmeliyiz.

HESABINI VERECEKLER; SADECE ERMENİLER DEĞİL
ONLARA DESTEK OLANLARDA HESAP VERMELİDİRLER.

Ermenistan yönetimi, bu konuda son derece pervasız davranıyor. Sağlanan destek, bunları son derece şımartmış vaziyette. Bunların hesabı çok ağır bir şekilde verilmeli kayıplarımızın 10 misli ile ödetmeliyiz.

Azerbaycan’a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkânlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerimizin ama’sız-fakatsız-koşulsuz yanındadır.

Ermenistan’ın bu saldırılarını durdurmasını ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesini talep ediyoruz, yoksa Ermenistan’ın tamamını kaybedebileceğini göze almalıdırlar. Bunlar gerçek olacaktır. Ermenistan’ın güvendiği dağlara çok yakında karlar yağacaktır.

Azerbaycanlı kardeşlerimiz sadece Karabağ değil Türkiye ile koridoru açmadan geri dönmemesi gerektiğini de çok iyi bildiklerini biliyor ve kendilerine başarılar diliyoruz.

Türk Dünyası koridoru açıldığı zaman Türk Birliği kurulmuş ve Türk Dünyası şahlanma yoluna girmiş olacaktır. İşte bu günkü savaşın ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi kavramalıyız ve ona göre davranmalıyız. Türk Dünyası Birleşene kadar devam.

Azerbaycanlı kardeşlerimizin savaşı Dünyada yaşayan tüm Türklerin geleceğini etkileyebilecek bir savaş olduğunu da çok iyi bildiklerini biliyor ve kendilerine bu kutsal davada başarılar diliyoruz. Türk Dünyasının geleceği bu gün Azerbaycanlı kardeşlerimizin elindedir, Allah yar ve yardımcıları olsun.

Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a ve Tüm Türk Dünyasına başsağlığı dileriz.

Hepimiz, her zaman Can Azerbaycan’ın ama’sız-fakatsız-koşulsuz yanındadır, yanındayız.”

Saygılarımızla,

BULTÜRK Derneği

Bu harita 1918 yılında geçerli olan haritadırAçıklama yok.

 

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 14 =