Bir Döneme Işık Tutan Lider: Haydar Aliyev ve Bulgaristan Türkleri

“Büyük Lider Haydar Aliyev ve Bulgaristan Türklerine Yaptığı Tarihi Hizmetler”

Azerbaycan’ın Bakü merkezli Türk Aksakallar Birliği (TAİB) Merkez Ofisi’nde, Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Birliği “Bültürk” Başkanı olan araştırmacı yazar Rafet Ulutürk’ün katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Toplantı, “Haydar Aliyev ve Azerbaycan-Bulgaristan İlişkileri: Büyük Liderin Bulgaristan Türklerine Tarihi Hizmetleri” konulu konuşmalarla gerçekleştirildi. Haydar Aliyev’in 100. doğum yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe, TAİB Yönetim Kurulu üyeleri, Gençlik Teşkilatı temsilcileri ve kamu temsilcileri katıldı.

Yuvarlak masa toplantısının açılış konuşmasını yapan TAİB Başkan Yardımcısı Eyvaz Hunbatov, Ulu Önder’ın, sosyalist ülkelerde yaşayan Türk kökenli insanların haklarının korunmasına yönelik faaliyetlerine değindi. Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Bakanlar Kurulu birinci başkan yardımcısı olduğu dönemdeki tutumunu vurguladı.

Toplantıda konuşma yapan Rafet Ulutürk, Haydar Aliyev’e duyulan özel sevgiyi vurgulayarak, liderin Bulgaristan Türkleri için yaptığı hizmetlerin unutulmaz olduğunu ifade etti. 1984 yılında Bulgaristan Türklerine yönelik uygulanan soykırımı anlattı, O zaman Türk Dünyasının Ulu Önderi Haydar Aliyev’in Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi olarak yaptığı ziyaretlerin önemine dikkat çekti.

Bu dönemde Bulgaristan’da Türklerin ad ve soyadlarının zorla Bulgarlaştırılma süreci, Ramazan ve Kurban bayramlarının yasaklanması, karşı gelen Türklerinin öldürülmesi ve sorgusuz sualsiz hapsedilmesi gibi olayların yaşandığını paylaştı.

Rafet ULUTÜRK’ün konuşmasından; Ben Bakü’ye ilk geldiğimde, takvimler 2000’li yılları gösteriyordu 10. Türk Dünyası Kurultayı’nda Ulu Önder Haydar ALİYEV ile tanışma ve elini öpme fırsatı bulmuştum. Kendisine şunları söylemiştim; O eski dönemde, 1984 yılında Bulgaristan’da bizim isimlerimiz Slav isimleriyle değiştirilirken siz, Moskova’da Bulgaristan Trükleri’nin yanında yer alarak Gorbaçov’a karşı dik durmuştunuz. O günlerde, “Bulgaristan Türkleri, vatanlarını seven ve namuslu, çalışkan insanlardır” diyerek kararlı bir duruş sergilemiştiniz. Bu cesur destek, biz Bulgaristan Türkleri için unutulmaz bir destek olmuştur. Size minnettarız. Demiştim.

Kendisinden Bulgaristan’a 1950 yılında Bulgaristan’a gönderilen akademisyen öğretmenlerden kalan var mı diye sormuştum. Hatta ertesi günü iki kişi göndermişti o Bulgaristan’da öğretmenlik yapanlardan. Bu kişiler ile Bulgaristan’da o dönem de bulunanları bir araya getirmek düşüncesindeydim amma öyle kaldı.

Ulutürk, Haydar Aliyev’in Todor Jivkov’un Türk karşıtı politikalarını eleştirerek, SSCB liderliği adına bu sürecin sonlandırılmasını talep ettiğini belirtti.

Rafet Ulutürk, Bulgaristan Türklerinin Haydar Aliyev’e minnettarlıklarını vurgulayarak, onun hizmetlerini asla unutmayacaklarını ifade etti.

Ayrıca, Türk Devletleri Teşkilatı’nın faaliyetlerini takip ettiğini ve Azerbaycan’ın Türk halkları arasındaki ilişkilerdeki katkılarını önemsediğini belirtti.

Toplantıda, Azerbaycan-Bulgaristan ilişkilerinin mevcut durumu ele alındı ve TAİB gençleri konuğa bir dizi soru yöneltti.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − six =