BULGAR MEDYASINDAN BULTÜRK’E İLGİ

İstanbul’da bulunan BULTÜRK Bulgaristan Stara Zagora’dan gelen ziyaretçilerini ağırladı. Rafet ULUTÜRK önderliğindeki gerçekleşen faaliyetlerin, örgütlü bir harekete dönüşme çalışmaları olduğu yönündeki hakim kanaatten dolayı Bulgar medyası Türk Dünyasındaki ve üyeleri üstündeki etkisi her geçen gün artan BULTÜRK’ü sıkı takibe aldı.

Uzun yıllardır faaliyette olan BULTÜRK’e ilgi son yıllarda arttı. Bunun sebebi olarak hem Türkiye’de hem Bulgaristan’daki siyasi, ekonomik ve kültürel konulardaki isabetli bilgi görüş ve raporları olarak görülüyor.

Rafet ULUTÜRK hem üyelerine hem konuyla ilgili Türk ve Bulgar kamusal otoritelerine pusula olacak sürekli bilgi paylaşımıyla hem kamunun hem kamuoyunun dikkatlerinin BULTÜRK üzerinde olmasını sağlıyor.

Son yıllarda paylaştığı isabetli bilgi görüş ve analizleriyle devlet otoriteleri nezdinde güven tazelemiş durumda.

Bunun son örneği derneğin merkezinin Vakıflara ait tarihi bir binaya taşınması olarak gösteriliyor.

Dernek faaliyetlerine Türkiye’de bakan düzeyindeki katılımı, BULTÜRK’e olan ilgi ve güvenin daha da pekişmesine katkıda bulunduğu tartışılmaz bir gerçek.

2 Nisan 2023 Bulgaristan seçimleri öncesi büyük bir Bulgar partisinin kendi vaatlerini anlatmaya ve Türk seçmeninin taleplerini dinlemek için BULTÜRK merkezine gelmesi ezberledi bozdu.

BULTÜRK başkanı Rafet Ulutürk’ün “Aleksandır STABOLYSKİ gibi” “GELİN BULGARİSTANI BİRLİKTE YÖNETELİM” çağrısına cevap olduğuna inanılıyor.

Bulgaristan ve Türk halklarının kardeş olduğunu ve komşu iki devlet olmanın ısrarla vurgulandığı ve sorunların çözümünde ortak davranılması gerektiğindeki motivasyon Bulgar medyasının da konuya ilgisini artırdı.

Bulgaristan medyasından Stara Zagora bölgesinden 4 kişilik bir ekip, Bultürk Genel Merkezinde Genel başkan Rafet ULUTÜRK ile röportaj yapmak için İstanbul’a geldiler.

Yapılan röportajın yanısıra Andrey Valentinov VELCHEV, Draga Georgieva POPOVA, Stanimir Yordanov STEFANOV ve Gazeteci Yanitsa Hristova STANÇEVA (ДОЛИНА-DOLİNA) medya ile BULTÜRK arasında haber yorum ve analiz paylaşmak üzere önemli bir anlaşmaya da imza atıldı.

Gelen ekip aynı zamanda 1993 yılından, 2007 yılına kadar Bulgar Ortodoks Kiliseleri Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyeliği ve BULTÜRK’ün üyesi ve danışmanlık yapan Bulgar asıllı yazar – müzisyen BOJİDAR ÇİPOF ile de bir röportaj yapma fırsatı yakaladı.

“Patrikhane ile Mücadelem” kitabının yazarı Bojidar Çipof 1953 İstanbul’da doğumlu, Ege Makedonya’sından İstanbul’a göç etmiş bir ailenin çocuğu.

Yapılan röportaj sonrası konuk medya mensuplarına İstanbul hatırası işlemeli tabak ve Bojidar Çipof kitabı hediye olarak takdim edildi.

Dr. Nedim BİRİNCİ
BULTÜRK
Başkan Yardımcısı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 3 =