BULGARİSTAN’da GENEL SEÇİMLER SONRASI

BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK ile Söyleşi:

Soruları Soran Behçet BAŞARAN

Soru: 1 Seçimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Soydaşlar beklentilerinizi karşıladılar mı?

  1. Öncelikle görüşlerimize ilginiz için teşekkür ederiz. Maalesef katılımın kısmen artmasına rağmen sandıktan yine istikrarsızlık, çözümsüzlük ve yine bir satranç tahtası ortaya çıktı.

Tüm partilerin Güçlü bir parlamentoya için seçmeni ikna edemedikleri anlaşılıyor.
Demek ki seçmene vaatlerinde kayda değer bir değişim için umut pazarlanamamış.

Seçimlerden yorulmuş bir halk sadece “UMUT’A” Oy atıyor.

Fakat partiler ve siyasetin tepesi tepişirken ezilen yine ve hep halk oluyor.

Türkiye’deki ve Bulgaristan’daki Çift vatandaşlar da maalesef oltaya takılmış Türk kimliği ile seçim dönemlerinde avlanan “BALIK” olarak görülüyor.

Her defasında sırf bu nedenle oy aldıkları halde maalesef Türk vatandaşlarının hak ve kazanımlarında bir adım bile ilerleme kaydedilemiyor.

Yani her defasında “sadece soydaş diye verdikleri” partilere yatırım yapıyor ama işin kar’ını yine siyasetin bilenen baronları yiyorlar.

Soru: 2 Sizin derneğinize çok üst seviyeden ziyarete geldiler. Değişime Devam Partisi Başkanvekili Sn. Vasilev’in ziyaretinin amacı nedir? Bunun ileride ne gibi sonuçları olacak.

İlk defa derneğimize BÜYÜK BİR BULGAR PARTİSİNDEN ziyaret oldu. Sayın Vasilev’e bu cesur ve örnek tavrından dolayı sizin aracılığınızla tekrar kutluyor ve teşekkür ediyoruz. Bu ziyaret bize göre anlamlıdır.

Azınlıkların haklarını sadece azınlık partilerinden başkasının savunamayacağı düşüncesini alt-üst eden bir tavırdır.

Sayın Vasilev bu davranışı ile aslında bir devrin kapanışına sebep olacaktır. O da Bulgaristan azınlıklarının önemini hissedip, Dünya standartlarında bir Bulgaristan demokrasisi için gerekli her kapının çalınması gerektiğini göstermiştir.

Ve bu çok değerlidir.

Olayı basit bir ziyaret ya da oy devşirme siyaseti diye değerlendirmiyoruz. Sayın Vasilev Türk soydaş seçmenlerimize kardeş siyasetçi kıvamında kendini ifade edip politikalarını anlatma fırsatı bulmuştur.

Bu gün bazıları tarafından belki şüpheyle yaklaşılabilecek bu olay aslında bir dönemin kapısını aralamıştır. Biz kardeşiz, birbirimizi potansiyel tehdit gören değil!  coğrafyadaki en iyi mutlu hakları oluşturmak için politikalar üretenler olmalıyız.

Eşitlik temel prensibimiz olmalıdır. Bu nedenle Sayın Vasilev’in ziyareti gelecek vadeden, umut yeşerten bir girişimdir.

Kendilerine taahhüt ettikleri eşitlik, doğruluk ve özgürlük içeren politikalarında her zaman yanlarında ve fikir alışverişi için açık olduğumuzu, yardımcı olmaya çalışacağımızı bilmelerini isteriz.

Soru: 3 Yerel seçimlerde planlarınız nedir? Öğrenebilir miyiz?

Yerel seçimler, yerindeki yönetim açısından bizim için önemli. Stratejik araştırma merkezi Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi (BGSAM) olarak uzmanlarımızla yaptığımız değerlendirmelerde yerel seçimde başarılı olabilmenin kriterlerini belirliyoruz.

  • Yerel seçimlerde Halkın Hak ve Özgürlükleri konusunda büyük azınlıktan oy alıp küçük gruplara hizmet edenleri destekleyenleri aydınlatmak
  • Gerçek adalet, demokrasi ve çözüm sunan partileri STK olarak desteklemek
  • Reel ve somut projeler konusunda işbirliği içinde bulunmak
  • Eğer bunların mümkün olamaması durumunda çözümlerimiz konusunda Bulgaristan içinde yeni yapı ya da yapıların oluşumunu sağlamak yada destek vermek

Soru: 4 Bulgaristan’ın geleceğini nasıl görüyorsunuz? Bulgaristan’da Hükümet kurulur mu?

Hükümetin kurulmasını, güçlü ve özerk bir yönetimi istemeyenlerin sevdiği bir tablodur. Bulgaristan maalesef üst akılların bir oyun tahtası durumuna getirilmiştir. Buna fırsat verenler bundan nemalanan ve Bulgaristan’ın geleceğine ve birliğine ihanet eden hainlerdir. Bulgaristan coğrafyasında ülkenin kendi kendisini yönetmeye fırsat vermek istemeyenlerin, bu siyasi dağınıklıkla puslu havada emellerini daha rahat gerçekleştirmeye çalıştığı bir dönemi gözlemliyoruz. Bulgaristan Kurtlar sofrasında meze durumundadır. 5 seçimdir insanlar umutsuzluğa, çaresizliğe ve karanlığa mahkûm edilmektedir.

Çözümlerden sadece bir tanesi Bulgaristan bunları hak etmiyor diyen bir oluşumun Bulgaristan’daki tüm halkları topyekûn eşit-adil ve sosyal politikalarla yönetmeye aday olduğuna inandırması olacaktır. Bu konuda ümidimiz olmasına rağmen her geçen gün Bulgaristan’ın aleyhine geçmekte ve kan kaybetmektedir.

Yerel seçimlere kadar seçimin tekrarlanacağını değerlendiriyoruz. Bu nedenle yerel seçimlere kadar bir azınlık hükümetinin kurulması bile siyasal ve ekonomik açıdan BG yararına olacağını düşünüyoruz.

Bu konuda Bulgaristan’ın dertlerini dert edinen bir STK olarak Bulgaristan vatandaşları için hayallerimizi, çözümlerimizi paylaşmaya ve işbirliğine her zaman açık olduğumuzu özellikle belirtmek isteriz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 11 =