BULTÜRK Genel Başkanı Kafkas TV’de

BULTÜRK Genel Başkanı Azerbaycan’ın Kafkas TV – QAFGASTV Söyleşisi

– Merhaba Kafkas TV’ye hoş geldiniz sizleri tanıyabilir miyiz? Azerbaycan Bulgaristan Türkleri arasında bağlarımız nelerdir?

Ben Rafet ULUTÜRK BULTÜRK Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği Genel Başkanıyım.

Selam olsun Can Azerbaycan’a Selam olsun Ağdam, Füzuli, Goranboy, Terter, Selam olsun Gence, Cuba ve Bakü’ye Selam olsun tüm Azerbaycan kardeşlerime Selam olsun tüm Kafkas TV seyredenlere,

Biz Bulgaristan Türkleri için Azerbaycan Türkleri bizim için yerleri çok ayrıdır.

Bulgaristan Türklerinin eğitim ve kültürel kalkınmasında Azerbaycan aydınlarının büyük hizmetleri vardır. Azerbaycan Devlet Pedagoji Enstitüsü Rektörü ve daha sonraları Azerbaycan Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. A. Aleskerov, Sofya’ya gelmiş ve Millî Eğitim Bakanının Türk halkının eğitim ve kültür konularında danışman olarak görev yapmıştır. Türk öğretmen okullarına ve liselerine yardımcı olmak için Azerbaycan Eğitim Bakanlığı (Maarif Nazırlığı) deneyimli pedagoglardan gönderilenler ve özellikle Sofya, Şumnu, Razgrat ve Kırcaali öğretmen okulları ve liselerinde eğitimden sorumlu müdür yardımcıları olarak çalışan bu pedagoglar Bulgaristan Türklerine çok yardımcı olmuşlardır. Dil ve kültür bakımından Bulgaristan Türklerine en yakın Azerbaycan Türk lehçesi ve kültürüydü. Bununla birlikte Azerbaycan’ın eğitim, bilim ve kültür alanında yüksek düzeyde hazırlıklı elemanları da vardı. Stalin’in direktifi üzere Bulgaristan ile Azerbaycan arasında yoğun bir kültürel işbirliği başladı. Azerbaycan Komünist Partisi Birinci Sekreteri akademi üyesi İ. Mustafayev’in başkanlığında Moskova’dan Sofya’ya üst düzeyde bir heyet geldi.

Bulgaristan Türklerinin eğitim ve kültür sorunları görüşüldü. Bundan sonra da Azerbaycan’dan heyetler, komisyonlar sık sık Bulgaristan’a gelerek, Türklerin yoğun olduğu bölgeler ziyaret edildi.

1951-1956 yılları arasında 30 civarında Bulgaristan’dan Türk genci Bakü Devlet Üniversitesi, Bakü Yüksek Pedagoji Enstitüsüne öğrenime gönderilmiştir. Bazı branşlarda gençler Bakü’de ihtisas yapmıştır. Ardından Bulgaristan Türk genci Bakü’de doktora yaparak belirli bilim dallarında çalışmalarını sürdürmüşlerdir.

Kültür alanında da Azerbaycan aydınlarının hizmeti büyüktür. Bu sebeple bizim Sizlere karşı hürmetimiz de büyüktür. Ayrıca 1984’te ezildiğimizde bizi Turgut Özal Sovyet lideri M. Gorbaçov’u defalarca uyardı. Azerbaycan lideri Haydar Aliev SBKP MK Polit Bürosunu topladı ve soykırımın durdurulmasını istedi.

  • Karabağ konusunda ne düşünüyorsunuz?

“İşgal altındaki Dağlık Karabağ sadece Azerbaycan’ın değil, tüm Türk Dünyasının sorunudur” Bu sorunun çözümü için bizler el ele, omuz omuza olmalıyız bu uğurda Türk Dünyası olarak birlikte hareket etmeliyiz.

“Bugünkü Ermenistan’ın Türk Dünyasının coğrafi bütünlüğünü parçalamak aralarını bölmek amacıyla kurulmuş sun’i bir devletçik olduğu bilinen bir gerçektir. Bir diğer gerçek de, Azerbaycan-Türk toprağı olarak tescillenen Karabağ’ın Fransa ve Rusya’nın desteğini de alan uşakları Ermenistan tarafından işgal edilmiştir ve bu haksız işgal AGİT ve AB tarafından da resmi olarak tescillenmiştir. Kardeş Azerbaycan ile Moskova uydusu Ermenistan arasında çıkartılan savaşın gerisinde Ankara ile Moskova’yı karşı karşıya getirme planı olduğu söylenmektedir. Bunu da yapan-yaptıran Fransa’dan başkası değildir. Moskova da buna göz yummuştur. Can-Azerbaycan ordusundan şehitlerimizin olmasından, ayrıca yaralanan askerlerin de bulunmasından dolayı derin üzüntü duyduk. BULTÜRK olarak şehitlerimize Allah’’tan rahmet dilerken, yaralılarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir kardeş Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu tüm dünyaya ilan ediyoruz. “Tüm dünya Kovid-19’la savaşırken, Ermenistan’ın böyle bir saldırı ve provokasyon gerçekleştirmesini Türkiye’de on milyon Avrupa Birliği içerisinde iki milyon Bulgaristan Türkleri adına şiddetle kınıyor, uygar dünya ülkelerini bir sefer olsun doğru yapmalarını yani ikiyüzlülükten kurtulup Ermenistan’ı kınamaya çağırıyoruz. AB son nefesini almadan bir sefer olsun Türklerin haklı davasını desteklesin. Can Azerbaycan’daki çatışmaların, Türkiye’nin Kandil ve Libya operasyonlarını durdurmaya yönelik yeni cephe açma operasyonu olduğu yönündedir. Bilmelidirler ki, yarın Afrika ayağı kalkarsa önüne geçilemeyeceğini de Fransa iyi bilinmelidir. İsteseniz de istemeseniz de Türkiye artık dünyanın her yerindedir, artık buna alışsanız iyi olur. Artık Türkiye’siz yeni dünya düzeni kurulamayacaktır bu böyle biline…

BULTÜRK her zaman ve her yerde özellikle “iki devlet bir millet” olan Can-Azerbaycan’ın haklı davasını savunmaya devam edecektir. Karabağ’daki Fransa-Rusya ve uşakları Ermeni işgalinin en kısa zamanda sona ereceğine cani gönülden inanmaktayız. Türk Dünyası Birliği yoldadır inşallah! Ümit ederiz ki; çok yakında BİRLİK İLAN EDİLİR herkes yerini alır ve dünyada mazlumlar da bir nefes alır. “Uluslararası toplumu, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik haksızlıkları, saldırgan politikasını ve iki ülke sınırındaki provokatif eylemlerini şiddetle kınamaya çağırıyoruz.

Bizleri Türk Dünyasının Gönül Dostu Ganira PAŞAEVA ve değerli kardeşim Ekber GOŞALI bizleri Bakü’den başlayarak Gence, Cuba, Ağdam, Füzuli, Goranboy ve Terter bölgelerini gezdirdiler.

Terter şehri -Azerbaycan – Ermenistan cephe hattında 2012 yılın 10 ayda 15 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu belirtmişlerdi. Ayrıca 18 askerin de yaralandığını belirtiler. Son 10 aylık süre içerisinde Ermeniler Fransa ve Rusya’nın destekleri ile yaklaşık 1.300 dolayında ateşkes ihlali yaptığını söylemişlerdi. Peki nerede bu AGİT İnsan Hakları BM hiç biri yok. Neden?

  • Azerbaycan gezisinde neler dikkatinizi çekti?

Ben Avrupalılara bir soru sormak isterim. Sizin hiç oyuncakla oynarken çocuğunuz öldü mü?

Biz bunu yerinde gördük annesi anlattı Ermenistan tarafında gelen bir derede oğlu derede oyuncak bulmuş almış ve eve getirmiş tam eve girerken elinde patlamış. Ermeniler oyuncakları bomba olarak kullanıyor. Buna ne demeli bilemiyorum, bunlar insan olamaz sadece bunu söyleyebilirim.

Bu köyde bir de traktörcü ile görüştük o da traktörü ile çift sürerken snayper ateşi ile bacağından vurulmuş. Biz burada rahat çalışamıyoruz, kendi tarlalarımızda bile silah sesleri dinmiyor, daha çok geceleri çalışıyoruz. Gece ay ışığı varsa yine çalışamıyoruz, çünkü ay ışığından traktör görünüyor. Bu duruma rağmen bu kahraman köylüler burada çoluk çocuk yaşamalarına devam ediyorlar ve biz burada ata topraklarını kimseye bırakmayacağız, bunu her kez böyle bilsin diyorlar. Biz Türkler Ermenilerden korktular, kaçtılar dedirtmeyeceğiz. Yine AGİT, BM yoklar.

Bu da herhalde bu insanları korkup köylerini bıraksınlar diye yapıyorlar, amma yanılıyorlar hiç kimse buradan gitmeyi düşünmüyor, her şeye rağmen tarlalarını gece de olsa çalışıyorlar. Böyle bir köyde yaşayabilen bu kahraman köylülerin önünde saygıyla eğiliyor ve sabırlar diliyoruz kendilerine

İşte ikiyüzlü insan hakları yine yok? Olmayacakta taaa Büyük Türkiye ayağı kalkıp dünyaya meydan okuyana kadar. İnşaalah çok yakında Türkiye TÜRK BİRLİĞİNİ Dünyaya ilan eder ve bu birlik ve beraberlikle tekrar dünya yönetiminde söz sahibi olma durumuna geliriz.

Son olarak ne söylemek istersiniz:

Can Azerbaycan’a Azerbaycan’da yaşayan tüm kardeşlerimizin Türk Dünyasının şehitlerimize Allahtan rahmet dileriz. Büyük Türkiye ayakta olduğu sürece rahat olun o şehitlerimizin kanları yerde kalmayacaktır inşallah. Hepinize Bulgaristan Türklerinden kucak dolusu selamlar sevgiler. Kalın sağlıcakla Allaha emanet olun.

  • TÜRK NEDİR?

TARİHTE TÜRK; ADALETTİR, TÖREDİR, CESUR, MERT, MERHAMETLİ VE GÜZEL İNSAN DEMEKTİR. TÜRK MİLLETİ HERZAMAN İNSANİ DEĞERLERİ BENİMSEMİŞ MAZLUMLARIN YANINDA ZALİMLERİN KARŞISINDA DİMDİK DURANDIR.

TÜRK BEKLENENDİR

DÜNYADA UMUTLA BEKLENEN MİLLETİN ADI TÜRKTÜR. TÜRK BAYRAĞININ DALGALANDIĞI HER YERDE HUZUR VARDIR. İŞTE BU YÜZDEN DÜŞMANA YURT OLMUŞ OLAN MİNARELERİ SUSMUŞ TÜRK YURTLARINDA KARABAĞ, DOĞU TÜRKİSTAN VE DAHA NİCELERİNDE TÜRKÜN ŞANLI ORDUSU UMUTLA BEKLENMEKTEDİR.

TÜRK MİLLETİNİN DALGALANDIĞI BAYRAK ALTINDA SÖMÜRGECİLİK BULAMAZSINIZ. BU DA SADECE TÜRK YURTLARINDA VARDIR TARİH BÖYLE BİR OLAYA ŞAHİT OLMADI. NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE…

KAFKAS TV’ye SESİMİZİ DUNYA’YA DUYURMAMIZDA VESİLE OLDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 3 =