BULTÜRK Merkezde İstişare toplantısı

BULTÜRK Genel Merkezde toplanarak Bulgaristan’da Nisan 2021’de yapılacak Parlamento Genel Seçimleri için istişare toplantısı yapıldı. Bulgaristan genel seçimlerle ilgili yapılan rapor konusunda.

Raporumuzu Görevlilere teslim edildiğini ve gelecek seçimler için neler yapılması gerektiğini aramızda görevlendirmeler yapıldı.

Raporumuzdan önsözü ve başlıklar halinde üyelerimize duyurulur.

Önsöz

Bulgarlaşmadan, İslavlaşmadan ve Batılılaşmadan çağdaşlaşmak Bulgaristan Müslümanlarının özlemi ve ana hedefidir. Onlar, Rumeli’ye geçtiklerinde dünyanın en büyük ve en güçlü devletini kuranlardır.

1878’de Osmanlı’dan koparıldıklarında koyuldukları yeni yolun ne yol taşı ne de rotası vardı. Öteki büyük halklar gibi onlar da Orta Asya’dan imparatorluklar ve devletler içinde gelmiş ve kondukları topraklarda hayatı yaşatma ateşini asla söndürmeden devam etmişlerdir. Zulümlere, baskılara, soykırımlara rağmen Türk ve Müslüman olarak bu güne kadar gelebilmişlerdir. Şimdi yeniden tekrar ayağa kalkma, tekrar diriliş ve dünya devleti olma günü kapımızı çalmıştır. Biz Bulgaristan Türkleri yeniden görevimizi yapmaya halk olarak hazırız. Türkiye’nin Bulgaristan üzerinden Balkanlara geçme ve Avrupa’ya tekrar yayılma ve dünya devleti olma yolunda elini hep birlikte daha da güçlendirmeliyiz.

3 Mart 1878’de bugünkü Yeşilköy’de Ruslarla Barış Tutanağı imzalayan Osmanlı devleti elinden giden topraklardan Türkleri çekmiş olsaydı, boş arazide ne yeni bir nizam ne de bir devlet kurulamayacağını çok iyi biliyordu. Türkler çift ateşli bir millettir. Ne beden ateşleri söner ne de ruhsal dünyaları karartılabilirdi. Kendilerinin olan töre kültürüyle yaşarken İslam akınlarına da kol kanat açmışlardı.

142 yıl önce zor dönemin başladığında göç yoluna düşenlere “toprak bırakılır, töre bırakılmaz” inancıyla “canca bir kanca bir” derken yeni koşullara uyarken özünü koruyan sözlü kurallarıyla kaldılar. Yazılı kurallar, rejimler, tanımaya fırsat bulamadıkları Prensler, Çarlar ve diktatörler değişti, onlar hiç birinden adalet istemedi, çünkü esir olduklarını biliyorlardı. Esir olan yalnız onlar değil, onların efendileri de daha büyüklerine esirdi. Dayatılan düzen özgür olmadığı için cansızdı ve dört senede bir tapuda andıran sandığa girip çıkması gerekiyordu.

142 yıldır Bulgaristan Türkleri bu günü beklediler. Bir gün Türkiye’nin geri döneceğini biliyorlardı. İşte o gün geldi. Yaklaşan seçimleri çok iyi değerlendirmek zorundayız. Nisan 2021’de Bulgaristan’da sandığa gideceğiz. Adı demokrasi olan rejimi yaşatmalıyız.

1- Nisan 2021’de Bulgaristan’da Parlamento Seçim, var.

 1. Bulgar Devletinin Türk Azınlıkla İlgili Politikası (1944 – 1989)
 2. Bulgaristan Türklerinin Siyasi Tarihi
 3. 1990’dan sonra Bulgaristan’da Kalan Türkler
 4. Bulgaristan’da Siyasi Partiler
 5. Nisan 2021 Genel Seçimlerine Katılacak Yeni Partiler
 6. Bulgaristan’da kurulmuş Sözde “Türk” Partilerin Tarihçesi
 7. 1990’dan sonra HÖH partisi dışında kurulan Türk partileri
 8. Bulgaristan Parti Liderleri
 9. Bulgaristan’da yaklaşan seçimle ilgili açık kalan sorunlar
 10. Nisan 2021 genel seçimlere dair genel değerlendirme
 11. Bulgaristan’ı nasıl dönüştürebiliriz.
 12. Bulgaristan’da Yapılması Gerekenler
 13. Ekim 2021’de yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimleri
 14. Sonsöz

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 10 =