BULTÜRK’TE İKİ BAŞBAKAN BİR ARADA

Rafet ULUTÜRK’ün konuşması
Tarihi An: Son Mart 2024 Bulgaristan Başbakanı ve 2022 yılında Başbakan BULTÜRK’ü Ziyaret Ettiler

Bulgaristan Başbakanı Sayın Nikolay DENKOV,

Değişime Devam Partisi kurucu Başkanı ve 2022 yılına kadar Başbakanlık yapmış olan Sayın Kiril Petkov, Sayın milletvekilleri, değerli misafirler ve Türk Dünyasının çok değerli gönüldaşlarım, dava arkadaşlarım,

Öncelikle, bugün yine bir ilki yaşıyoruz:

İki Başbakan bir arada BULTÜRK’ü onurlandırdınız için teşekkür ederiz.

BULTÜRK derneğini Bulgar basını aslında iyi tanır. Bizler, 2011 yılında Bulgaristan’da ilk defa bir Türk Cumhurbaşkanı adayı çıkaran ve 50 bin civarında oy alarak 21 adayın içinde 9. sırada tamamlayan bir derneğiz.

Ayrıca hem Bulgaristan’da hem de Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının nabzını ölçen ve 13 bin kişi üzerinde anket yapabilen tek derneğiz. GERB partisinin katkıları ile Türk Dünyası Liderlerini Sofya’da 18 devletten lideri bir araya getiren bir organizasyona imza attık.

Kısacası, BULTÜRK Bulgaristan seçmenini yakinen ve çok iyi tanıyan bir derneğiz.

Dünya Eski Dünya Değil

Artık her şey anında görülüyor. Bilgi akışı ve iletişim hızla gelişiyor ve bu, yönetimlerin şeffaflık ve adalet ilkeleriyle hareket etmelerini daha da önemli kılıyor.

Bulgaristan’dan Beklentilerimiz: Adaletli Bir Yönetim

1. Türkiye’de Seçimlerde Oy İsteyen Partiler:

Seçim dönemlerinde oy isteyen partiler, seçim sonrasında genellikle ortadan kayboluyorlar. Bu partiler, seçmenlerin sorunlarını ve taleplerini dinlemiyorlar. İnsanların hizmet beklentilerini karşılamak için seçmenle sürekli ve etkin bir iletişim içinde olunmalıdır.

2. Korku Üzerine Kurulu Siyaset:

Toplumları korkutarak seçimde oy alamazsınız. Türk-Bulgar düşmanlığı yerine, Türk-Bulgar dostluğu üzerine siyaset yapan partilere ihtiyaç var. Bu tür partiler, toplumda barış ve dostluk ortamını pekiştirecektir.

3. Anadiline Karşı Olan Partiler:

Anadiline karşı olan partiler oy alamazlar. Bu konuda cesurca adım atan liderlerin eksikliği var Bulgaristan’da. Anadilde eğitim ve medya haklarının savunulması, toplumun geniş kesimlerinden destek görecektir.

4. Medya Hakları:

Bugün Bulgaristan’da TV’de 10 dakika Türkçe veya radyoda Türkçe yayın hakkı, toplumun dilsel ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değildir. Değerli Başbakan, bu konularda cesaretli ve özgüvenli liderler istiyoruz.

Örnek mi istiyorsunuz? Dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan, TRT’de hem de devlet televizyonunda 24 saat Kürtçe yayın yapılmasına izin verdi. İşte böyle toplumun geniş kesimlerinin desteğini alabilirsiniz.

5. Eski İstihbarat Yapıları:

Bulgaristan, eski istihbaratçılardan kurtulamadığı için bu durumda. Cesaretli ve ahlaklı liderlere ihtiyaç var. Yolsuzluğun, hırsızlığın ve mafyanın üzerine gidebilenler kazanacaktır. Bulgaristan’da, Bulgaristan’ın çıkarları için çalışan partilere ihtiyaç var. Büyük güçler yarın gidecek, burada kalan sizler olacaksınız.

6. Cesur ve Ahlaklı Liderler:

A. Stamboliyski gibi cesur ve ahlaklı liderlere ihtiyacımız var. “Gelin bu ülkeyi birlikte yönetelim” diyen liderler gereklidir. İlk defa Türkleri parlamentoya alan lider odur. Eğitimde reform yapan ve Türk okullarını açan da odur.

7. Adaletin Önemi:

Devletlerin ömrünü adalet belirler. Adaletten ayrılmadıkça devlet olarak kalmaya devam edersiniz. Ayrıldığınızda yok oluşa gidersiniz. Bugün Bulgaristan, yok olma yoluna girmiş durumda. Bunu sadece ve sadece adaletli liderler kurtarabilir. Buna emin olun. Bulgaristan’ı kurtarmanın yolu, adalet ve vatandaşlar arasında ayrım yapmamak, adil olmaktır. Hak ve adalet herkesin hakkıdır.

8. İbrahim Paşa Camisi ve Vakıf Malları

Son olarak, Bulgaristan Razgrad merkezinde bulunan İbrahim Paşa Camisi hakkında önemli bir konuya değinmek istiyorum. Bu cami, mahkeme tarafından vakfa geri verilmemiş ve müze yapılma kararı alınmıştır. Değerli Başbakan, Bulgaristan’da Bulgar Hristiyanlara gösterilen hassasiyetin aynısı Türk Müslümanlara da gösterilmelidir. Tarihi eserler konusunda, elinde tapusu olanlara meclisten bir genelge ile tüm vakıf mallarını iade ediniz. 35 yıl geçti ve hala bu insanlarımızla dalga geçiliyor. Tapusu elinde olan kişi için mahkemeye gerek yok, bunu bir an önce çözünüz. Bu konuları seçim öncesi halka ilan ediniz. Bu taahhütleri verin ki halk karşılığını versin.

Sonuç

Bugün burada toplandık çünkü Bulgaristan’ın geleceğine dair umutlarımız ve beklentilerimiz var. Adaletli, cesur ve ahlaklı liderlere ihtiyacımız var. Birlikte, daha iyi bir Bulgaristan için çalışmak zorundayız. Her bir vatandaşın haklarına saygı duyulan, adaletin egemen olduğu bir Bulgaristan, hepimizin ortak arzusudur. Bu yolda kararlılıkla ilerleyelim ve adil bir yönetim için birlikte mücadele edelim.

Bizim derneğimize ziyaretiniz için teşekkür eder saygılar sunarız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − 8 =