İzmir’de Balkan Medya Forumu, Birlik ve İşbirliği İçin Önemli Adımlar Attı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, TİKA ve YTB işbirliğiyle düzenlenen Balkan Medya Forumu, İzmir’de gerçekleştirildi. Forum, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) ortaklığında gerçekleşti ve Balkan ülkelerinden birçok medya temsilcilerini bir araya getirdi.

Forum, Balkan ülkelerinin yanı sıra Almanya, Azerbaycan ve Türk Dünyası ülkelerinden gelen 100’e yakın medya temsilcisini ağırladı.

TİMBİR Yönetim Kurulu Üyesi Semra Aman Akyürek’in sunduğu açılış konuşmasında söz alan İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fahrettin Kaya, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, YTB Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus, 24. Dönem Milletvekili Rifat Sait, Bergama ve Konak ilçe Belediye Başkanları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bölge Müdürü, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyon Başkanı Menderes DEMİR, İstanbul Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Adil KOÇALAN ve Balkanlardan İzmire gelen Bulgaristan, Kosova, Bosna Hersek, Almanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Makedonya’dan gelen basın mensupları ve İzmir’de yaşayan Balkan göçmenleri forumda hazır bulundu.

Forumun öncelikli konusu, dezenformasyonla mücadele ve bölgesel birlik oluşturma çabalarıydı. Bu amaçla Balkan Medya Birliği’nin kurulması kararı alındı. Rıfat Sait, forumda dezenformasyonla mücadele için birliğin önemine vurgu yaparak Türkiye ve bölge ülkelerinin bu alanda işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.

Forumun ikinci oturumu İzmir İktisat Kongre Merkezi’nde devam etti.

Forumun açılış konuşmasında Vali Süleyman Elban, kamuoyuna yansıtılan olayların öneminin arttığına dikkat çekerek, doğru bilginin hızla ulaştırılmasının kritik olduğunu belirtti. Elban, yanıltıcı haberlerin ve dezenformasyonun etkisine karşı mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Toplantının bir diğer konuşmacısı olan İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fahrettin Kaya, Türkiye’de 102 bin sivil toplum kuruluşunun olduğunu ve bunlara kayıtlı 8 milyon vatandaşın bulunduğunu vurguladı. Kaya, foruma katılımın sivil toplum kuruluşlarının etkili işbirliğini gösterdiğini belirtti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Balkan Medya Forumu’nun Balkanlariçin önemli bir çaba olduğunu belirtti. TİKA’nın bölgeye olan katkılarına dikkat çeken Çevik, iletişimde doğru içeriğin kullanılmasının önemine vurgu yaparak, yanlış haberlerin ve dezenformasyonun iletişimi olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Abdülhadi Turus, dünya kamuoyunun algısına değinerek, Türkiye’nin Balkanlar ve Türk Dünyası ile kurduğu ilişkinin önemine dikkat çekti. Turus, dezenformasyonun insanları etkilediğini ve bu nedenle doğru bilginin yayılmasının önemine vurgu yaptı.

Ardından gerçekleştirilen oturumda, Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Bergama ve Konak ilçe Belediye Başkanları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bölge Müdürü ile Balkanlardan gelen medya mensupları; Bulgaristan, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Bosna Hersek, Almanya, Azerbaycan ve Makedonya’dan basın yayın kuruluşlarının temsilcileri de birer konuşma yaparak kendi görüşlerini paylaştı.

Forumda yapılan konuşmalarla Balkan Medya Birliği’nin kurulması, bölgesel birlik ve dezenformasyonla mücadelede önemli bir adım olarak değerlendirildi.

2. Oturum

Prof. Dr. Bilgehan GÜLTEKİN – Ege unv. İletişim Fkl. Dekanı –Moderatör

Cengiz Kutlu Yüksel – İletişim Başkanlığı

Prof. Dr. Ebru UZUNOĞLU – Ekonomi Unv.İletişim Fklt. Dekanı

Doç. Dr. Burcu ZEYBEK – İstanbul Unv. İletişim Fakültesi

Büyükelçi Naciye Gökçen KAYA – Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi

3. Oturum

Dr. Hakan TARTAN – Moderatör

Rafet ULUTÜRK – Bulgaristan

Raif KİRKUL – Kosova

Senad ÖMERASEVİÇ – Bosna Hersek

Magdalena ALLA – Arnavutluk

Adnan PREKİC – Karadağ

Hamdi YILMAZ – Romanya

Mirza HAYDİN OVİÇ – Sırbistan

Mehmet HASAN – Yunanistan –Batı Trakya

Feyyaz SAĞLAM – Türkiye

Muaz EMİN – Makedonya

Hakan SERBEST – Türkiye

Toplantının sonunda 11 medya kurumunun katılımıyla Balkan Medya Birliği kurulmasına karar verildiği açıklandı. Forumda yapılan konuşmalarla Balkan Medya Birliği’nin kurulması, bölgesel birlik ve dezenformasyonla mücadelede önemli bir adım olarak değerlendirildi. Toplantının sonunda hatıra fotografları çekildi.

Murat KAYNAK
BULTÜRK HABER

RAFET ULUTÜRK’ÜN KONUŞMA METNİ: https://bulturk.org.tr/v2/uluturkun-balkan-medya-forumunda-konusmasi/

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 3 =