RAFET ULUTÜRK’ÜN KONUŞMA METNİ

AHLAT BİTLİS

Sayın Kaymakamım, Değerli Belediye Başkanım…

Kıymetli Ekip Arkadaşlarım!

KIRCAALİ EFSANESİ BELGESELİ”; Kızıl Elma’nın peşinden TURAN ÜLKÜSÜNE giden Kırcıların Ali’nin Türk Dünyasının yeni başkenti Ahlât’tan başlayan ve Balkanlara uzanan bir yolculuğunun hikâyesidir.

Türk İslam kültürünü yaymak Nizam-ı Âlem için Buhara’dan Ahlât’a, Ahlât’tan da Şeyhinin ona verdiği görevi “Güneşin battığı yere”, Kızıl Elmaya gideceksin demesi ile yollara düşen, gittikleri her yerde de “Yesevi Ocağı” açarak o beldeleri manevi olarak fetheden ‘Horasan Dervişleri’ ya da Horasan Erenlerinden Kırcıların Gıyasettin olarak tanınan Hoca Gıyasettin’in oğlu Kırcıların Ali’nin hikâyesidir bu belgesel.

O dönem Rum-eli’nde giriştiği savaşlardan zekâsının ve bileğinin gücüyle hep galip çıkmış, Rum-elinin Türk-eli olmasında ecdadımızla birlikte çok büyük mücadeleler vermiş, bugün ki Bulgaristan’da Kırcaali şehrinin olduğu yere yerleşmiş ve orada kök salmış, orada medfundur.

İşte bizlerde BULTÜRK Derneği olarak, orada yaşayan ve günümüze kadar gelen Bulgaristan Türklerinin tarihine ışık tutmanın, ecdada vefalı olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Türklerin Anadolu’da ilk ayak bastıkları, ecdat yadigârı Ahlât’ta bu belgeseli çekme konusunda Ahlât Belediye Başkanı Kadim Dostum Av. Abdulalim Mümtaz Çoban, bu büyük eser için kucak açmış, tüm imkânlarını seferber etmiştir.

Bu belgeselin yönetmenliğini, aynı zamanda senaryosunu da yazan, birçok belgesele imza atmış usta bir yönetmen M. Mustafa Şahin, Kırcaali’yi usta bir oyuncu Hakan Tepe, Kırcaali’nin yanında ki Akça Derviş’i yine usta bir oyuncu Muharrem Fındıcak canlandırmıştır.
Bu arada Ahlât halkından yeni usta oyuncu adayları da çıkmıştır.

Bu yönüyle KIRCAALİ EFSANESİ BELGESELİ aynı zamanda bir okul vazifesi görmüş ve yeteneklerin keşfine vesile olmuştur.

 “Kırcaali Efsanesi’ Belgeseli”’nin galası birçok Bulgar ve Türk devlet yetkililerinin de katılımı ile Kırcaali’de yapılacaktır. Ayrıca kitaplaştırılacaktır,
umut ederiz ki ”KIRCAALİ EFSANESİ büyük bir filme” de dönüştürülecektir.

Proje ortağımız İçişleri Bakanlığımıza, Bitlis Valiliğimize, Ahlât Kaymakamlığına, Ahlât Belediye Başkanlığına ve tüm personeline, Ahlât halkımıza, belgeselimizde gönüllü olarak rol alan Gülbahar Hanım’a, gençlerimize, çocuklarımıza ve basınımıza teşekkür ederiz.

Bizlere her türlü imkânı sunarak ağırlayan, her daim yanımızda olan, Belediye Başkanımız Av. Mümtaz ÇOBAN’a ayrıca minnet ve şükran borçluyuz. Ayrıca, Yönetmenimiz Mustafa ŞAHİN ve tüm ekip üyelerine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim.

Artık bu milletin öz değerlerini anlatma zamanıdır. Artık kendi köklerimizden beslenme zamanı gelmiştir. İşte bizlerde bu konuda dertli olduğumuz için bu yollara düştük.

Saygılarımızla,

Rafet ULUTÜRK
BULTÜRK
Genel Başkanı

Ahlat Kaymakamımız ve Ahlat Belediye Başkanı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + 4 =