10 Kasım Nedir? Anlamı ve Önemi

“Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran büyük şahsiyet sen Türk milletinin kalbinde ebedi yaşayacaksın.”

10 Kasım Nedir? Anlamı ve Önemi nedir? Türkiye Cumhuriyet kurucusu olan Mustafa Kemal Atatür’ün ölüm yıl dönümü olarak anılmaktadır.

10 Kasım Nedir?

Türkiye Cumhuriyet kurucusu olan Mustafa Kemal Atatür’ün ölüm yıl dönümü olarak anılmaktadır. Saat 9’u 5 geçe aramızdan ayrılan Ulu Önder Atatürk ölümünün yıl dönümü olarak tarihlerde geçmektedir. Birçok ulusun saygı ve sevgisini kazanan, başarıyla Türk milletinin Ulu Önderi olmuştur. Okullarda etkinlikler, anma törenleri ve saygı duruşu yapılır. 10 Kasım Saat: 09:05’te sirenler çalarak saygı duruşunda bulunulur. Ankara’da resmi tören yapılır. Her 10 Kasım’da Türkiye’de yaşam durur ve bayraklar yarıya indirilir.

10 KASIM 1938’DE NE OLDU?

Sağlık durumu kötüye gitmekte olan Atatük’e 1938 yılı başlarında siroz teşhisi konuldu ve Avrupa’dan doktorlar getirilmiş olundu. Fakat tedaviler sonuç vermedi. Bunun devamında ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09:05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Naaşı büyük bir törenle Ankara’ya uğurlanırken ve Atatürk 21 Kasım 1938 günü Ankara’da büyük bir törenle Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. 15 yıl sonra da 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’de toprağa verilmiş olundu.

Dünyaya gözlerini yuman Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 82. yılı anılıyor. Sevgisi, saygısı olsun ve yapmış olduğu önemli savaşlar ve Türk milletine bırakmış olduğu bu koca vatan ve ardında kalan milyonlarca insan saygıyla anmaktadır.

Atatürk’ün Mozelesi

Vasiyeti

5 Eylül 1938 günü Atatürk vasiyetini yazdı ve bütün malvarlığını belirli şartlarla, genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’ne bıraktı. Kız kardeşine ve manevi çocuklarına, İsmet İnönü’nün çocuklarına para yardımı yapılmasını belirtti. Ayrıca Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na da belirli miktarlarda yardım yapılmasını istedi.

6 Eylül 1938’de Fransız doktor Fissenger üçüncü defa İstanbul’a geldi. Atatürk’ün karnında biriken su iyice artmıştı. O gün yapılan su alma işlemi ile Atatürk’ün karnından tam 6 litre su alındı. Fakat buna karşılık Atatürk’ü daha da rahatlatmak için 12 litre su alındığı söylendi. 18 Eylül 1938’de Başbakan Celâl Bayar, Dolmabahçe Sarayı’na geldi ve dört yıllık ekonomik plan dosyasını Atatürk’e sundu. Atatürk ülke ekonomisi için çok önem taşıyan projelerin gerçekleştirilmesi için Türkiye’nin önünde en fazla üç yıl olduğunu, bir dünya savaşı çıkacağını ve bir an önce bu projelerin hayata geçirilmesini istedi.

Atatürk girdiği komadan 21 Ekim günü çıktı. Çok istemesine rağmen sağlık durumu elvermediği için 29 Ekim 1938 günü Ankara’da cumhuriyetin onbeşinci yıldönümü kutlamalarına katılamadı. Bayram nedeniyle Ankara’da düzenlenen törenlerde Türk Ordusu’na hitaben yazdığı bayram konuşmasını Başbakan Celâl Bayar okudu. Atatürk’ün hastalığı ve Dolmabahçe Sarayı’ndan çıkamayışı bayrama hüzün düşürdü.29 Ekim akşamı Ankara’dan dönen Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri Dolmabahçe Sarayı önünden geçerken Atatürk’e büyük sevgi gösterilerinde bulundular. Atatürk’ün TBMM beşinci dönem dördüncü yasama yılını açış konuşmasını da 1 Kasım 1938’de Başbakan Celâl Bayar okudu.

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 6 =