Çuvaşiya’dan Soydaşımız BULTÜRK’te

Ziyaretimize gelen: Fedor YUMANOV – Konsolos Muavini
VICE-CONSUL İSTANBUL

Rusya Federasyonu İstanbul Konsolos Muavini Fedor YUMANOV Bayrampaşa’da Bulgaristan soydaşları ziyaret etti.
Rusya Federasyonu – İstanbul Başkonsolosluğunda yakında göreve başlayan Çuvaşiya doğumlu Fedor YUMANOV İstanbul Bayrampaşa’da Bulgaristan soydaşlarla tanışmak ve yakından tanımak istemiştir.

BULTÜRK Genel Başkanı Sayın Rafet ULUTÜRK tarafından BULTÜRK Derneğimizin faaliyetleri ile ilgili kendilerini bilgilendirdik ve BULTÜRK çatısı altında bulunan BGSAM – Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi hakkında da kendilerine bilgi verdik. BULTÜRK’ün kısaca tarihini ve bu gün itibarı ile BULTÜRK Gazetemizin 161. sayısını ve BULTÜRK-BGSAM tarafından basılan kitaplarımızı 95’e ulaştığını ve Bulgaristan konusunda tüm bilgilerin burada harmanlanıp stratejiye dönüştürdüğümüzü kendilerine anlatıldı.

Genel Başkan Rafet ULUTÜRK ziyaretten onur duyduklarını belirterek, ” Bu güzel mekânımızda sizleri misafir etmemiz bizim mekânımıza gelerek bizlere değer vermeniz bizleri çok mutlu etti. Ziyaretiniz bizi onurlandırdı. Bundan sonraki dernek faaliyetlerimizde sizleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız. Bu mekânımıza sizin gibi önemli birinin gelmesi bizleri çok onurlandırdı. Karşılıklı olarak temaslarımızı arttırmak için gerekli çalışmayı yürüteceğiz” dedi.

Konuk konsolos muavini Sn.Fedor YUMANOV İstanbul’da önemli bir ziyareti Bayrampaşa’da bulunan Bulgaristanlı Soydaşlarla bir araya geldi.

Ziyaret sırasında gelen BULTÜRK üyelerimizle tanıştılar ve onlarda tanışıp, sohbet etme imkânı bulduğu için teşekkür ederek şöyle devam etti;
“Ben İstanbul’da kültür alanında etkileşim sorunları ile görevliyim BULTÜRK Rafet ULUTÜRK’e rastladım. Araştırma yaptığım kadarı ile Başkan çok güçlü bir ekibiniz var ve sizin dernek gerçekten çok büyük işler yapmış. Burası da zaten girişte resimlerden yapmış olduğunuz faaliyetleriniz ve sizin Bulgaristanlı soydaşlarınızın toplandığı, bir araya geldiği geleneklerini yaşattığı bir mekân. BULTÜRK “Bulgaristan Türkeri’nin Sesi” Gazetelerinize baktığımızda bunu rahatlıkla görebildim.” dedi.

Ziyaretimize gelen: Sn.Fedor YUMANOV Konsolos Muavinine Kitap taktim ederken
Fedor YUMANOV – VICE-CONSUL İSTANBUL

Konsolos Fedor YUMANOV şöyle devam etti;
“Çok güzel bir mekân oluşturmuşsunuz bu güzel mekanda sizlerle birlikte olmaktan ben de çok mutluyum. Sizler iki ülke arasında bir köprü vazifesi görüyorsunuz bu açıdan üstlenmiş olduğumuz misyonu bizler çok iyi anlayabiliyoruz. Bizim Rusya Federasyonu olarak Türkiye ile olan ilişkilerimiz gerçekten mükemmel bir düzeyde seyrediyor. Bizler Bulgaristan’ı da çok yakından tanıyoruz ve onlarla da ilişkilerimiz iyidir. Tabi burada sizin gibi kökleri Bulgaristan da olup Türkiye topraklarında yaşayan insanlarımızın üzerine düşen sorumluluklar olduğunu biliyorum ve bunu bu sorumluluklarınızı laiki ile yaptığınızı yerinde gördüm. Başkanınız Rafet ULUTÜRK benim için çok değerli olduğunu bilmenizi isterim yazılarını takip ediyorum ve kendisi ile bizzat tanışmak istedim. Aradım ve hemen gel görüşelim dedi bu kadar çabuk ve bu kadar kolay olabileceğini pek düşünmemiştim.
Tekrar hepinizin huzurunda Başkanınıza beni kabul ettiği için tekrar teşekkür ediyorum. Dernek çalışmalarınızı çok başarılı bulduğumu da belirtmek isterim. Ben de her konuda yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Misafirperverliğiniz için hepinize teşekkür ederiz. En kısa zamanda yeniden görüşmek dileğiyle”
ifadelerini kullandı.

Yapılan bu ziyaretten Bulgaristanlı soydaşlarla tanışmaktan çok büyük memnuniyet duyduklarını belirten Konsolos Muavini Sn. Fedor YUMANOV Bulgaristan’daki son gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunurken BULTÜRK Genel Başkan’a “Çuvaş Atasözleri ve Deyimleri” kitabını taktim etti.

BULTÜRK Genel Başkanımız Rafet ULUTÜRK de kendisinin yazmış olduğu “Türk Dünyasında Bir Bulgaristan Türkü ve 50 yıllık Mücadele” ve “Bulgaristan Türkleri Kimlik Mücadelesi” isimli kitapları kendilerine taktim ettiler. Ardından tekrar buluşmak, görüşmek üzere Fedor YUMANOV’u kapıya kadar uğurlayarak bir sohbetin sonuna gelindi.
Saygılarımla,

Dr. Nedim BİRİNCi
BULTÜRK Haber

Paylaş:
Share

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 16 =